laseihin. Skool kaikille, Tuokoon vuosi 2009 jokaiselle kosolti Onnea ja Terveyttä!!
http://www.youtube.com/watch?v=KSlAuPOUew4
http://www.youtube.com/watch?v=KSlAuPOUew4
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Samoin myös teille sinne Turkkuseen! =)
pamauksia huutoja halauksia ja ties mitä;)) Aivan mahtava tunnelma. Sisareni kanssa vaihdoimme skoolaukset puhelimitse, ja uintikaverini kanssa, se melkein seinänaapuri, tulla pläjähti meille tuoden Uuden-Vuoden kaakun tullessaan,,,, Samppanja lasit tyhjensimme loppujen lopuksi parvekkeella.
aamuun. Hyvää Uutta-Vuotta. Nähdään treeneissä.
valettu tinoja rakettien ampumisesta puhumattakaan, mutta vaihtui se vuosi kuitenkin.
Täällä kun tutuu olevan hinompaa porukkaa niin kysynpä, mitäs joit?
Ja kuohuviinillä ei ole mitää tekemistä shampanjan kanssa.
Toiset vain lossaa tietämättä mitä juo ja väittää shampanjaksi.
Näille pelleille onkin hyvä nauraa..ollaan niin olevinaan eikä tiedetä edes eroa.
Meillä skoolattiin j.Perrieriä.
Niitäkin on montaa laatua, tämän ostin koneesta.
Meillä oli jotakin Piper-Heidsieckiä En osaa sanoa oliko juuri sellaista kuin aidon samppanjan tulee olla. Mulle riittää sitä just yksi lasillinen ja enempää en halua. Oli vielä juomakelpoista, poikani aikoinaan tuonut sen Ranskan matkaltaan tuliaiseksi.
Hienosta porukasta voidaan olla montaa mieltä, moukka olen samppanjan ja viinien suhteen.
Ei siis mitään tekoa shampanjan kanssa.
Kuohuviinit on kuohuviinejä ja shampanja on shampanjaa.
Jos pullossa ei ole sanaa champagne, niin se on silloin kuohuviiniä.
Meillä on kavereita jotka ei eroita sikaa lampaasta ja ärsyttää sunnattomasti, kun mainostavat juovansa shampanjaa tietämätä edes mitä se on.....hehheee.
Niitä tolloja onkin aina kivaa oikaista juomapuolen suhteen ja kyllä se oppi on perille mennytkin....ainakin muutamalle.
Euroopan maat ja muutamat muut maat ovat suojanneet samppanja-sanan (Champagne) tarkoittamaan vain Champagnen alueelta tulevia kuohuviinejä. "Alkuperäisellä samppanjamenetelmällä" valmistetaan kuohuviinejä muuallakin ja niiden myynninedistämisessä on käytetty samppanja-nimitystä suojauksia kunnioittamatta. Puhekielessä samppanja on virheellisesti muodostunut kuohuviinin synonyymiksi.