Pellavaöljy

????????

näillä nettipalstoilla pyörii pellavaöljyn puolestapuhujia ruosteenestoaineena. Onko pellavaöljy hyvä ruosteenestoaine..?? Jotkut väittää, että pysäyttää jo alkavankin ruosteen. Jotkut kirjoittaa, että tervaa pitäisi lisätä aineeseen..?? Kokemuksia tänne..plase..

5

2426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttäjä.

      Olen käyttänyt kaikissa autoissani pellavaöljyä pohjassa.
      Olen sekoittanut jauhettua autonrengaskumia siihen. Tuo kumi tekee pohjan kimmoisaksi jolloin kivet eivät voi vahingoittaa metallia.

      • kokemusta on

        Ei kannata laittaa pellavaöljyä. Se suojaa jonkun aikaa mutta parissa vuodessa se kovettuu ja esim painepesurilla pestessä lähtee pieninä palasina. Näin ollen siitä voi olla myöhemmin enemmän haittaa kuin hyötyä kun kosteus koteloituu pellin ja aineen väliin.


      • pellavapäätön
        kokemusta on kirjoitti:

        Ei kannata laittaa pellavaöljyä. Se suojaa jonkun aikaa mutta parissa vuodessa se kovettuu ja esim painepesurilla pestessä lähtee pieninä palasina. Näin ollen siitä voi olla myöhemmin enemmän haittaa kuin hyötyä kun kosteus koteloituu pellin ja aineen väliin.

        - Tuo käsittely kannattaa tehdä vuosittain niin siitä on jotain hyötyäkin.
        - Biltemasta saa spray-purkissa kylmäpuristettua pellavaöljyä, sen voi suihkautella oviin koteloihinkin
        - Pellavaöljy sopii lähinnä vanhoille autoille ja toimii niissä enemmänkin erittäin tehokkaana hidasteena.
        - Vernissaa ei pidä tähän sotkea vaan käytetään kylmäpuristettua...
        - Tervaa tärpättiä pellavaöljyä jotkut käyttää.


    • asadsdasdas

      Pellavaöljy on sinällään vähän turhan ohutta. Siksi se kannattaa sekoittaa tervan kanssa, jolloin saadaa tahmea hyvin tarttuva seos.

      Tällä saadaan auton pohjaan ja koteloihin hyvin ruostumista estävä kerros. Tämän seoksen etuna on myös ympäristöystävällisyys. Ruostumista se hidastaa vähintäänkin yhtä tehokkaasti kuin teolliset ruosteenestoaineet.

      Varoituksen sana kuitenkin. Vaaleaan maalipintaan roiskunut pellavaöljy onkin sitten todella hankala puhdistettava. Kannattaa antaa kuivua kunnolla ennen ajoa.

      • rtrttrtrtr

        Kannattaa lukea testi TM:stä tai tuulilasista parin vuoden takaa. Siinä pellavaöljy suojasi yhtä hyvin kuin voi tai margariini ruosteelta. Kaikki öljypohjaiset ruosteenestoaineet pitivät hyvin ruosteen kurissa suolaliuoksessa mutta pellavaöljyllä käsitellyt pellit olivat yhtä ruosteessa kuin käsittelemättömät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      98
      5454
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      81
      4761
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4732
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2147
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      104
      1873
    6. 100
      1660
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1538
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1084
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe