Mikä on halvin tapa matkustaa USA:han? Vinkkejä kaivataan!
Budjettimatka USA:han
6
1664
Vastaukset
- automaattisesti
Tietysti lahjamatkaon halvin..
No, kyttää halvat lennot. Nytkin hiihtolomilla pääsee esim. Floridan lämpöön alle 600e edestak.
Älä varaa hotellia, vaan tingi paikanpäällä joko 1 yö kerrallaan, jos haluat vaihtaa maisemaa tai sitten pitemmäksi aikaa jos pysyvä tukikohta tärkeää. Asialliset paikat liikkuvat 1000e pariksiviikoksi. Jos perusmotellit riittävät, niin niitä löytyy alkaen semmoset 60e vrk.
Todellisuudessa USA on erittäin halpa kohde verrattuna moneen muuhun kaukomaahan, jonne usein ostetaan valmismatka. USA:ssa on sen lisäksi turvallista seikkailla hotellialueen ulkopuolellakin.- matkailija-x
Suurkaupungeissa yöpyminen on kalliimpaa kuin valtateiden motelleissa. Kaksin matkaaminen on halvempaa kuin yksin, hotelli/motelliyöpymiset kun on hinnoiteltu per huone.
Hotellien/motellien tiskillä tinkiminen ei nykypäivänä välttämättä tuota parasta tulosta, netistä kannattaa katsoa tarjouksia (varsinkin sellaisia, jtka voi tarvittaessa perua ilman peruutuskulunja) esim. quickbook.com, lastminutetravel.com. Tutustu myös hotwire.com ja priceline.com (name your own price-osio), näistää saattaa saada **** hotelleja samaan hintaan kuin muuta kautta ** paikkoja, varauksia ei voi kuitenkaan muuttaa tai perua).
Sesonkiajan ulkopuolella matkustaminen on myös halvempaa, esim. Floridassa talvi on sesonkiaikaa, kesällä voi samasta hotellista saada huoneen paljon halvemmalla.
Pikkukuppiloissa ja katukojuista syöminen on yleensä edullisempaa ja parempaakin kuin pikaruokaketjuissa ruokailu.
Tutustu matkasi kohteisiin etukäteen netissä, esim. tripadvisor.comissa on vilkkaat keskustelupalstat monesta Yhdysvaltojen kaupungista, niistä saa rahanarvoistakin tietoa tapahtumista, tarjouksista, ravintoloista, nähtävyyksistä jne. hotellialuen ulkopuolellakin on turvallista.
Kannattaa vähän katsoa minne menee.
Usa:ssa olen joskus pelännyt todella.mutta venäjällä en koskaan.- mutustelija
arvo-poika kirjoitti:
hotellialuen ulkopuolellakin on turvallista.
Kannattaa vähän katsoa minne menee.
Usa:ssa olen joskus pelännyt todella.mutta venäjällä en koskaan.Jos ei ole Venäjällä pelottanut, niin kannattaisi liikkua hieman laajemmilti (jos haluaa että pelottaa). Minua pelotti Pietarissa ollessani Hostellissa. Porukkaa menee pilvessä sinne tänne ja tappeluita pihoilla. Miliisin toiminta on todella brutaalia kiinniotto tilanteissa.
Kai se on niin kaikissa suuren väkitiheysden maissa, joissa on suuret tuloerot ihmisten kesken. Mielestäni USA on turvallisempi kuin venäjä. mutustelija kirjoitti:
Jos ei ole Venäjällä pelottanut, niin kannattaisi liikkua hieman laajemmilti (jos haluaa että pelottaa). Minua pelotti Pietarissa ollessani Hostellissa. Porukkaa menee pilvessä sinne tänne ja tappeluita pihoilla. Miliisin toiminta on todella brutaalia kiinniotto tilanteissa.
Kai se on niin kaikissa suuren väkitiheysden maissa, joissa on suuret tuloerot ihmisten kesken. Mielestäni USA on turvallisempi kuin venäjä.perustuu siihen että olen käynyt venäjällä noin 700 kertaa ja asunut vuokra kämpässä 6 vuoitta.(satunnaisesti).
Yhdysvalloissa olen käynyt vain kaksi kertaa,voin olla väärässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222307
- 871423
- 1161218
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18909Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841- 52832
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil204817Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo17802- 34765