pari kuukautta sitten ajattelin nostaa lainan kuukausierää 200-300 eurolla/kk... no nyt sitten korot ROMAHTIVAT 2,5% ja nyt laina lyhenee tuon parisataa kuussa enemmän.
Miten nyt kannattaisi käyttää tuo joutilas 200-300 euroa?
- autonvaihto
- vapaaehtoinen eläkevakuutus
- osakesäästäminen
- sijoitusasunnon ostaminen
- asuntolainan kuukausierän nostaminen edelleen
Miten nyt kannattaisi käyttää tuo joutilas 200-300 euroa?
- autonvaihto
- vapaaehtoinen eläkevakuutus
- osakesäästäminen
- sijoitusasunnon ostaminen
- asuntolainan kuukausierän nostaminen edelleen
Vastaukset 7
Vanhimmat
tarjolla. Ajallista hajautusta ostoihin, ja hyviä yrityksiä pikku hiljaa plakkariin. Aijjjai kun tekee hyvvää =)
jollekin ongelma?
Mulla jää ylimääräistä joka kuukausi noin tonni, eikä säästäminen/sijoittaminen ole koskaan ollut ongelma.
terveisin vuokralla-asuja.
Oho. Sulla on joko a) helvetin iso vuokra tai b) surkeet tulot.
Kumpi?
Vai olitko laskenut kaikki muutkin menot ja sen jälkeen vasta 1000e ylimääräistä?
t: omakotitaloasuja
ja huvittelukustannusten jälkeen jää säästöön/sijoituksiin tonni.
Käytä vaikka ulkonäköön ja ravintolapalveluihin ja tietysti matkustamiseen.
Nyt kannattaa satsata pieneen pintaremppaan. Laitat ton pikkurahan vaikka keittiööön tai panet saunan uusiksi. Paras uutinen on, että saat kulut vähennettyä aina 3000 asti (teetetyistä töistä). Ja kämpän arvo nousee ainakin tuplasti tuohon panostukseen nähden. Hyväkuntoinen asunto myy aina eikä arvo laske!
Kiitos kaikille hyvistä neuvoista.
Ainoa ongelma on se, että en saa asuntooni kotitalousvähennystä (alle 2v vanha talo). Eipä kyllä sen puoleen suurempaa tarvettakaan ole rempata. Ehkä joku aurinkokeräin tai pientuulivoimala voisi olla jossain määrin "kannattava" hankinta.
Pienimuotoinen sijoitustoiminta ja matkustelu taitavat olla ne mielekkäimmät vaihtoehdot. Kevään lomamatkoja saa näköjään edullisesti - liekö "lama" saanut ihmiset säikyiksi...?