Minkalaisista hinnoista puhutaan, kun pitäis laittaa ruokamullat ja istuttaa nurmikko n.1200 neliön pihaan? Ruokamultaa ois tarkoitus ajaa n. 20 cm/neliö. Tietysti tuohon vaikuttaa huomattavasti se mihin hintaan ruokamullan saa, mutta kaipaisin noin hinta-arvioita.
Nurmikon perustamisen kustannukset
paavo
6963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Osta ennen täytemaata ja tasoita pinta.Sitten 3kuormaa ruokamultaa.Saahan sitä sitten pikkuhiljaa multaakin lisättyä vaikka nurmi kasvaakin.Nurmisiemeniä on eri lajikkeita eri maille ja käyttötarkoitukseen.Vaan eikös se kuitenkin ole ensi kevään hommia.Hintaa en osaa sanoa .
Joo,vasta on rakennusvaiheessa talo. Täytemaat kuitenkin tulee talon perustusten alta ja ylimääräistä ei luultavasti tartte. Siis ruokamullan siementen hintaluokkaa lähinnä kyselen.
hyvä siemenseos maksaa n.3euroa kilo laitetaan n 1.5 kiloa/aari.Älä missään nimessä tee sitä virhettä,että yrität säästää nurmikon perustamistöissä ja materiaaleissa koska sähän joudut katselemaan sitä pihaa jopa kymmeniä vuosia.Pelkkä ruokamulta ei ole välttämättä paras vaihtoehto kasvualustaksi.
Ei kannata säästää tässä asiassa, eikä ole aikomuskaan. Yritän vaan jonkinlaista alustavaa hintahaarukkaa tässä kartottaa, jotta voi varata tarpeeksi rahaa pihaa varten.
Meillä turpeista peltomaata, joten täytyy kai kalkita hyvin?
Jos on täytemaa pohjalla niin eikö voisi harkita ns.juurimaton laittoa täytemaan ja mullan väliin.Ei tarvitsisi laitella mitään peltosavia tms.mullan alle.Maton päälle levittäis 20cm multaa ja siihen nurmikko siemeninä tai valmiina mattona.Toimisko?