Onkohan joku täällä kuullut Jeff Martins -nimisestä refluksiasiantuntijasta ja hänen hoitomenetelmästään, jota hän kutsuu holistiseksi tavaksi hoitaa refluksia? Itse satuin löytämään sivulle, jossa mainostetaan hänen kirjaansa "Heartburn no more".
http://www.heartburnnomore.com/index5.html
Tekstissä väännetään suorastaan rautalangasta miten perinteinen lääkepohjainen tapa refluksin hoidossa on vajaavainen ja pitkässä juoksussa vahingollista. Hän korostaa "kokonaisvaltaista" luonnonmukaista hoitomenetelmää, joka perustuu 11 kohdan ohjelmaan. Tekstistä henkii kauttaaltaan mainospuhe ja mikäli haluaa tutustua hänen menetelmäänsä tulisi tilata nettikirja, joka maksaa n. 50$.
Martinsin menetelmä herättää kiinnostuksen, koska ainakin omien sanojensa mukaan hänellä on 11 vuoden vankka kokemus refluksin tutkimisessa ja hän on myös itse kärsinyt vakavasta refluksista. Hän on päässyt refluksista eroon ja sivulla mainitaan miten hänen ohjeensa ovat toimineet myös tuhansille muille refluksista kärsiville. Teksistä henkii vankka varmuus menetelmän toimivuuteen ja ainakin kovia lupauksia se sisältää. Tyytyväisyystakuustakin puhutaan, eli jos menetelmä ei tuota tyydyttäviä tuloksia, rahoja luvataan takaisin.
Paha arvioida toimivuutta, kun itse teoksen sisällöstä ei enempää tiedä. Kyseessä on perinteisestä lääketieteestä eroava vaihtoehtomenetelmä ja synnyttää tietenkin lähtökohtaisesti skeptisiä fiiliksiä. Mutta postiivisiin kokemuksiin vetoaminen tekee tästä jutusta vähintäänkin mielenkiintoisen. Kannattaa lukea ja googlata tästä tyypistä.
http://www.heartburnnomore.com/index5.html
Tekstissä väännetään suorastaan rautalangasta miten perinteinen lääkepohjainen tapa refluksin hoidossa on vajaavainen ja pitkässä juoksussa vahingollista. Hän korostaa "kokonaisvaltaista" luonnonmukaista hoitomenetelmää, joka perustuu 11 kohdan ohjelmaan. Tekstistä henkii kauttaaltaan mainospuhe ja mikäli haluaa tutustua hänen menetelmäänsä tulisi tilata nettikirja, joka maksaa n. 50$.
Martinsin menetelmä herättää kiinnostuksen, koska ainakin omien sanojensa mukaan hänellä on 11 vuoden vankka kokemus refluksin tutkimisessa ja hän on myös itse kärsinyt vakavasta refluksista. Hän on päässyt refluksista eroon ja sivulla mainitaan miten hänen ohjeensa ovat toimineet myös tuhansille muille refluksista kärsiville. Teksistä henkii vankka varmuus menetelmän toimivuuteen ja ainakin kovia lupauksia se sisältää. Tyytyväisyystakuustakin puhutaan, eli jos menetelmä ei tuota tyydyttäviä tuloksia, rahoja luvataan takaisin.
Paha arvioida toimivuutta, kun itse teoksen sisällöstä ei enempää tiedä. Kyseessä on perinteisestä lääketieteestä eroava vaihtoehtomenetelmä ja synnyttää tietenkin lähtökohtaisesti skeptisiä fiiliksiä. Mutta postiivisiin kokemuksiin vetoaminen tekee tästä jutusta vähintäänkin mielenkiintoisen. Kannattaa lukea ja googlata tästä tyypistä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
pitkäaikainen käyttö voi olla vahingollista, ja toisaalta happosalpaajalääkkeiden käyttämättä jättäminen voi olla vieläkin vahingollisempaa.
Monethan refluksittomatkin joutuvat syömään happosalpaajalääkkeitä, tulehduskipulääkkeiden rinnalla.
Itse en ole mikään happosalpaajien erityinen "fani", vaan toivon että tuolta luontaistuotepuolelta löytyisi ratkaisevia elementtejä refluksitaudin hoidossa, joista Gastronel+ näyttäisi nyt olevan eräänlainen päänavaaja.
Miten sulla Lare on tuo Gastronel+ auttanut?
Mun refluksin kurkkuoireisiin Gastronel on purrut aika tehokkaasti, voisi sanoa että 90% on kurkkuoireet vähentyneet.
On ehdottomasti hyvä asia että refluksitutkimukset laajenevat ja uusia visioita ja hoitomenetelmiä/hoitosuosituksia tuodaan julki, mutta mitään konkreettista en ole vieläkään nähnyt, en erilaisilta nettisivuilta, en lääkärin suusta enkä mistään muistakaan lääkärijulkaisuista, mm. tuolta gastro-puolelta.
Montako Gastronel - pilleriä otat päivässä? Itselläni myös kurkku- rinta- "sydän"-oireet pahimmat.
päivässä, minulla vain kurkkuoireilua.
tuo gastronel auttoi merittävästi. Kurkun osalta se vaikutti etenkin limaisuuden ja käheyden vähenemiseen. Äänen herkkyystaso parani entisestään. Tämä on mulle sikäli iso asia, että pahimmillaan mulla oli ääni aivan totaalisen rikki. Ja ihan ilman puhetta refluksistakin, huomattavasti levollisempi olo on ollut sen jälkeen.
Tämä gastronel vaikutus herätti minua suoliston terveyden ja ruoansulatuksen tarkkailuun. Olisi kyllä jo aikaisemminkin voinut asian ottaa vakavasti. Täälläkin on keskusteltu useaan otteeseen erilaisten ruokavalioiden yhteydestä refluksiin. Tuppaan havahtumaan vasta sitten kun oikeasti koen muutoksia kehossa. Toinen seikka on ehkä liiankin suuri luotto lääkärin antamaan informaatioon. Koskaan ei ole tullut puheeksi suolisto lääkärin kanssa, niin en ole asiaa sitten edes noteerannut. Oma refluksiin perehtynyt lääkärini on neuvonut vain välttämään kofeiinia, rasvaa ja stressiä. Mitään syväluotaavampia ohjeita ei ole tullut. Toisaalta, olisi pitänyt osata kysyä. Niin kuin aikaisemmin olen maininnut, luulin että mulla on tuo suolistopuoli kunnossa, mutta ei se sitä ollut lähellekään. Gastronel :n apu osoitti, että varmastikin maitohappobakteerikanta on ollut huonossa jamassa.
Tällä hetkellä keskityn hyvin terveelliseen ja hyvin sulavaan ruokavalioon. Otan ruokailuvinkkini tuosta Jeff Martinsin -kirjasta, jonka tilasin pari päivää sitten. Niin kuin Laryngo mainitsi, näitä opuksia on varmasti pilvin pimein ja pitkälti samoja ohjeita ne kaikki tod.näk. sisältävät. Tilasin teoksen, koska mulle on hyvä, että on jokin konkreettinen ja yksityiskohtainen ohjenuora, jota noudatan. Martinsin opuksessa on kyllä kiitettävän selkeästi ja tarkasti selostettu miten kannattaa edetä, mitä syödä, mitä jättää pois, mitä syödä kokonaan erikseen jne. En jaksa odottaa tältä mitään suuria ihmeitä refluksiin, pikemminkin kyse on oman "ruokailuviisauden" ja elintapatottumusten paremmasta hallinnasta. Aika näyttää oivallanko jotain. Nyt olo on erinomainen, kun on pari päivää olen keskittynyt hyvin sulavaan ruokaan (pehmeisiin hedelmiin, keittoihin, kasviksiin, jugurttiin) ja juomaan paljon vettä. Kurkkuoireet ovat olleet minimaalisia.
Yksi mielenkiintoinen vinkki tusota opuksesta on kokeilla oireidein ilmaantuessa hunajaa (teoksessa mainitaan "raw honey" eli ilmeisesti luomuhunaja) 1-2 teelusikallista. Itselläni toimii tavallaan gavisconin korvikkeena.
minun mielestä kannattaa kiinnittää huomiota
vaikka sitä ihan perinteisten refluksiohjeiden
mukaan ehkä ei tekisikään (muotoilisi). Näihin asioihin "hurahtaminen" :-) ei varmaan ksskaan tule liian myöhään.
Sä olet varmaan jo lukenut hunajasta ja refluksista noista netin muista artikkeleista?
Itsellä listassa vain yksi -
Is Honey a Cure for Acid Reflux?
http://www.articlesbase.com/diseases-and-conditions-articles/is-honey-a-cure-for-acid-reflux-387541.html
Tarviipa etsiä lisää luettavaa.
että myös sulla on ollut Gastronelista selkeää hyötyä. Hyöty minullakin näkyy nimenomaan kurkkuvaivoissa, jotka ovat räjähdysmäisesti vähentyneet.
aikamoinen joukko netissä. Kaikilla on ominaista luonnollisuus (=ilman lääketeollisuuden valmistamia lääkkeitä) sekä kokonaisvaltaisuus (= otetaan koko suolisto huomioon sekä elämäntavat - jälkimmäinen tietenkin myös näissä tavallisissakin ohjeissa).
Mainos useimmilla (ei välttämättä ihan kaikilla )suht samalla kaavalla (ostoskanavatyyliin).
Vastaavia esim Jeremy Windin
nettikirja/dvd ... the natural and easy way". Itse olen edelleen Kathryn Whittakerin
postituslistalla mutta ei sieltä tässä muutaman vuoden aikana mitään mullistavaa ole tullut
(=ne perinteiset vaihtoehtoiset hoitojutut refluksiin liittyen mitkä löytyy näiltä muiltakin vaihtoehtopalstoilta). Whittakerin kirjan mainos (Stop Acid Reflux Now) pamahtaa väh. kerran kuukaudessa meiliin. Hänen artikkeleitaan ym
linkissä
http://ezinearticles.com/?expert=kathryn_whittaker
Jos joku on innostunut googlaan näitä,
esim. hakusanoilla "alternative medication acid reflux", "acid reflux alternative medicine"
ja "natural heartburn reliefs" löytyy aikalailla luettavaa.
nuo mainitsemasi sivut pikaisesti lävitse ja olipa
paljon tekstiä! On siinä ainakin vaivauduttu myymään tuotettaa kaikilta puolilta. Hyvä tietenkin, että mahdollisuus ennen ostoa kysellä lisää tekijältä. Aiotko hankkia kirjan?
Tekstissä mainittiin ohimennen hiivan kasvua vähentävä dieetti (anti yeast diet) yhdistettynä (suoliston?) puhdistamiseen sekä johonkin luonnon yrtteihin. Onko kukaan refluksikko kokeillut mitään hiivaa vähentäviä ruokavalioita täällä?
Laryngofaryngeaalista refluksia (LPR) ei ollut mainittu vaikka muut oli siinä listassa, johon mainittiin tämän auttavan (GERD, sappirefluksi ym). En myöskään pikapäin vilkaisten huomannut hirveästi näitä oireita mainittavan (saatoin lukea liian nopeasti). Tuskin ohjeet kuitenkaan
perussyyhyn pureutuu eli ruokatorven ala- ja yläportin vajaatoimintaan??
ja kaikennnäköisiä ja olen jo vuosien varrella sen huomannut että yksi ohje/vinkki/ruokavalio ei sovi kaikille, voi sopia yhdelle ja parhaassa tapauksessa toisellekin, mutta ei ole olemassa mitään sellaista järjestelmää, elämäntapaa, hoitoa tai lääkettä, mistä saisi hyödyn kaikki refluksikot.
Aivan pitää itse opiskella kaikki kuviot itse, pitää kirjaa ja "juonia" homma sellaiseksi, jolloin refluksitauti olisi mahdollisimman lievä. Olen uskovainen sen suhteen että kaikilla on jollain lailla vähän erilainen tämä refluksitauti, kunpa olisikin yksi ja sama "rokote" kaikille!
Jos hunaja on yksi auttava kotikonsti, omenaviinietikka tai omena toinen, niin mikä sitten on se kolmas? Lääkkeet tulevat tolkuttoman kalliiksi ja niistä tulen vain kipeämmäksi. Diabeetikkona en voi huikeita määriä hunajaakaan syödä.
Onko tästä mitään suomeksi? Jos on niin hyvä kirja, niin miksei kukaan ole tarttunut kääntämään? Harmi, kun olisi kiinnostava, mutta kielitaito ei riitä. Osaako joku kertoa edes tästä mitään?