Kyseinen rotu on ollut mielessäni jo kauan. Nyt haluaisinkin kysyä, onko jollakin täällä omakohtaista kokemusta rodusta ihan kotikoirana?
Asun pienkerrostalossa, ensimmäisessä kerroksessa ja minulla on toinen koira, saksanpaimenkoira narttu. Viihtyykö kerrostalossa, haukkuuko? Ihan seurakoiraksi olen miettinyt, ja sitten jälkeä ehkä harrastusmielessä bassetin kanssa olisi kiva kokeilla. Onko tämä väärin rotua kohtaan, vai toimiiko ihan seurakoiranakin?
Askarruttaa myös tuo liikkumispuoli. Eli pysyykö saksanpaimenkoiran perässä lenkeillä? Jotenkin olen saanut käsityksen hitaasti etenevästä koirasta(?) Onko kuinka aktiivinen, vaatiiko paljon virikkeitä? Saksanpaimenkoirani kanssa lenkkeilemme paljon luonnossa ja tokoilemme, basset ei taida kovin kiinnostua temppujen opettelusta?
Kuulemani mukaan eivät ole sieltä mielyttämisenhaluisesta päästä. Oppiiko vaadittavat asiat kuitenkin nopeasti?
Sitten tuo terveyspuoli. Oletteko joutuneet paljoa käymään lääkärissä ja minkä vuoksi?
Tässä joitakin kysymyksiä joita on päässäni pyörinyt. Tästä surusilmästä olen tosiaan haaveillut jo kauan, mutta vasta nyt on ruvennut kiinnostamaan ihan tosissaan. Eli siis, kokemuksia rodun kanssa eläneiltä toivon enemmän kuin mielelläni :)
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!
basset hound
1
1007
Vastaukset
- Bassetti
Minulla oli monta vuotta sitten basset hound, joka eli 10-vuotiaaksi. Oli ihana koira, rakasti lapsia ja tykkäsi muista koirista. Ei kumminkaan ollut helppo kouluttaa, koska käyttätyi tavattoman itsepäisesti, mutta samalla hellästi.
Haukkui kyllä herkästi ilosta, muttei liian äänekäs.
Basset hound nauttii liikunnasta ja tarvitsee sitä varsinkin rakenteensa vuoksi. On kyllä melko hitaasti liikkuva, mutta ei silti mikään taapertaja, jos itse haluaa juosta.
Googlen Wkipediassa kerrottaviin terveystietoihin rodusta on luottamista. Mutta koiran luonne kyllä korvaa terveyden ja sen hinnan, usko pois.
Vaikuttaa siltä, että basset hound saisi sinulta vallan mainion kodin ja elämän.
Kannattaa kuitenkin kysyä neuvoja rodusta tarkasti vielä sen kasvattajalta, eli siltä, jolta pennun hankit.
Hyvää jatkoa!
T: Bassetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654190
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363482Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162893Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102134IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006