Koska aiempi viestiketju (koskien Cooperin tuomista Saksasta) on poistettu, niin voisiko Heppu ystävällisesti vastata tähän viestiin ja kertoa, että miksi Saksasta tuotu Mini Cooper ei hänen mielestään kestä Suomen ankaria oloja? Lisäksi Heppu väitti, että saksalaisista Coopereista puuttuisi joitain olennaisia varusteita verrattuna suomalaisiin Mineihin. Voisiko hän siis kertoa, mitä nämä varusteet ovat? Toivottavasti Heppu ei tarkoittanut lohkolämmitintä tms. epäolennaista varustetta. Kaikkihan tietävät, että esim. lohkolämppärit asennetaan autoihin vasta jälkeenpäin Suomessa.
Kysymys Hepulle
5
768
Vastaukset
- Kaide
Vastaan , vaikkei minulta kysyttykään. Saksassa 2002 mallinen ässä maksaa 17-20 teur. Siihen kun pistetään verot päälle, hinta on kutakuinkin sama kuin vastaavalla autolla Suomessa. Siihen kun lisätään pakollisten talvikamojen asennus ja hakukulut, kannattavuudelta putoaa pohja täysin.
- Noutaja
Lämppärin kenno on sama, ja talvirenkaat & lohkolämmitin maksavat lisää joka tapauksessa, riippumatta siitä ostatko autosi Suomesta vai Saksasta.
- Pelle-Heppu
Joissain merkeíssä nämä eroavat:
- laturi (tehoton)
- akku (liian pieni)
- ajovalon pesurit uupuu (?)
Tommosta vaan huomannut joskus ...- ERI HEPPU
mini cooper s vm 2002 aj.22000(kaikilla varusteilla xenonit,ilmastointi,sport paketti nahka penkeillä väri racing green ym. hinta suomeen tuotuna saksasta 22200€,verot 9350€ lohkon lämmitin,talvirenkaat vanteet n.1000€.konais hinta 32500€
- Pelle-Heppu
ERI HEPPU kirjoitti:
mini cooper s vm 2002 aj.22000(kaikilla varusteilla xenonit,ilmastointi,sport paketti nahka penkeillä väri racing green ym. hinta suomeen tuotuna saksasta 22200€,verot 9350€ lohkon lämmitin,talvirenkaat vanteet n.1000€.konais hinta 32500€
Johan tulee minille hintaa !
Just tolla rahalla sais uuden S:n suomesta, ehkä hiukan miedommilla varusteilla.
Itseä ei "kiihota" tuoda toisten revittämää autoa ulkomailta suomeen. Viimeksi tullut ostettuu käytetty auto joskus 80-luvulla ja se riitti mulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077763
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1126026- 835177
- 1394546
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 592997
- 582938
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102454- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562066