Olemme menossa Caribian kylpylään sponsoroidulle matkalle jossa on pakko kuunnella myyntipheita kaksi tuntia.Olemme olleet aiemmin ja aina myyjä hermostuu kun emme ole ostamassa mitään.Onko kellään hyviä kikkkoja,jolla peli olisi heti selvä, että emme ole ostamassa mitään vaan olemme väkisin tapaamassa matkan sponsoria?
Apua lomaosake esittelyyn
Johan 123
322267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
leikkikää kuuroa,viittomakieltä se tuskin osaa.
ja kohtelias kieltäytyminen laskelman jälkeen. Runsaan tunnin keskustelutuokiolla olet saanut taloudellisen edun. Laskehan tuntipalkkasi parituntiselle ja myyjä tekee työtään saamatta palkkaansa kun jää ilman provikkaa.
ei ole vielä pakko tehdä mitään eikä ainakaan ostaa lomaosaketta. Se on turhin ostos ja jos ei usko niin käykää katsomassa myyntipalstaa kun yrittävät päästä eroon hinnalla millä vaan.
ota hyvä kirja mukaan ja korvalappustereot on hyvä myöskin olla mukana sekä pussi sipsejä ja vot kun aika rientää.näin ei esittelijän sappi ala kiehumaan.ja kaikki poistuu esittelystä tyhjin käsin.
Hei.
Olette antamassa omaa aikaanne majoitusedusta.
Minusta sen tunnin voi hyvin kuunnellla. Ostaa ei tarvitse.
Samalla viette myyjän työaikaa 1-2h. Muutaman mielenkiintoisen kysymyksen saatte palstalta, otsiko "kun lomaosake on..."
etukäteen, jos emme ole ostamassa mitään. Tällöin hän antaa vain varttitunnin session ja voi ottaa toisen asiakkaan, joka ehkä olisi paremmin motivoitunut esittelyynkin. Eli vaikka soita myyjälle etukäteen ja kerro rehellisesti ja kohteliaasti, mikä on tilanne. Se on teidän molempien etu.
Esitäppä myyjälle kysymys miksi tätä niin "eriomaista" tuotetta pitää lähes pakkomyydä vain ja ainoastaan näissä esittelytilaisuuksissa, jos tuote olisi niin edullinen kuin he kertovat riittäisi kun olisivat R-kioskilla myynnissä ja kaikki revittäisiin käsistä.
Päivää
Siihen se erinomaisuus osaltaan perustuukin! Ei tuhlata firman rahoja johonkin tuhatsivuisiin katalogeihin joita saat kantaa selkä vääränä just r-kioskilta ja sitten kotona takkatulen ääressä katsella että löytyisiköhän tjäreborgilta vielä huone mallorcalta vuonna 2013 hintaan 5000E. Tai pistetä hesarin sunnuntaisivuille 20 000n Euron mainosta. Nää kaikki kulut menee asiakkaitten maksettavaksi. Säästetään kaikkien rahoja ja aikaa sillä että mennään paikan päälle esittelyyn, katsotaan mitä on tarjolla ja tehdään päätös. Kyllä tai ei. Siinä se.
yrittää puhua ihmiset pyörryksiin ostamaan riesa itselleen ja jopa jotkut reppanat ovatkin menneet pyörryksiin ja osatneet lomaosakkeen , kyllä käy niitä sääliksi ja kun vielä reppanat yrittää päästä niistä eroon josta ensin maksoivat 20000€ nyt vuoden päästä siitä voi saada ehkä 2500€ kyllä todella idiooottien hommaa koko lomaosake touhuilu.
Terve
Mulla taas päinvastoin käy sääliksi reppanoita jotka naureskelee naapureilleen tai työkavereilleen jotka omistaa osakkeen ja osaa sitä käyttää. Miksi sääliä? Noh, kun jos ei tajua mennä katsomaan mitä se touhu on vaan pitää pirtin nurkassa hiljakseen kikatella v..un kallis valmismatkalippu kourassa, niin ei kai sellaisille kukaan mitään voi. Ketään ei mihinkään pakoteta, valinnanvapautta.
keskenkasvuisen, iältään tai henkisesti, häirikkökirjoittelua. Mummot ovat yleensä nykyään keski-ikäisiä työikäiseen väestöön kuuluvia, joita ei sumuteta. Joillakin osakkeenomistajilla voi olla ikää jo yli 80, mutta näiden viikoille pitäisi löytyä kohtuullinen jälkimarkkina. Kaikilla ei ole sopivia sukulaisia ja on se kamalaa jos kunnan maksujen takia edunvalvoja joutuu aikanaan dumppaamaan viikot, pilaa muuten markkinat.
Terve
Hyvä edunvalvoja hoitaa varmasti osakkuuden, jäsenyyden, asuntovastikkeen, hoitomaksun tai minkä tahansa muun vastaavan kulun valvottavansa puolesta. Käsittääkseni tarkoitit, että mikä tällaisessa tilanteessa olisi parasta lomaosakkuuden suhteen? Jälleenmyynti, vapailla markkinoilla tai käyttäen firmaa jonka kautta se on hankittu. Niinhän ne tekee kuolinpesien hoitajatkin, raa`alla kouralla nuijaa paukuttaen myydään lapsettoman vanhanpojan pöytähopeat sille sukulaiselle kuka eniten tarjoaa.
Tietenkin, jos yritys jonka kautta lomaosake on hankittu, tarjoaa suoran takaisinmaksuehdon, kannattaa se hyödyntää jolloin moni säästyy vaivalta.
jossa kysyttiin kuka haluaa jotain, sen jälkeen huudettiin kaikki tavarat. Euro tai viisi, niin että saatiin pesän kulut kasaan. Maistraatin edunvalvojaa ei tarvittu.
Eli eiköhän joku sukulaisista -jos edunvalvoja on niin hampaaton ettei saa sitä hintaa mitä haluttaisiin- osaa toimia oikein tapauksessa jossa iäkkäämpi setä tai täti on tällaisen omistuksen hankkinut.
Näillä palstoilla törmää puheisiin ja parjauksiin etteikö tällaset omistukset menisi kaupaks. Ostajia ainakin löytyy ilmoitusten perusteella. Kannattaa myös myydessä ottaa huomioon, että jos isoäiti on 20-vuotta sitten maksanut omistuksestaan 6000 markkaa ja nykyään samoja osakkeita kaupitellaan kymppitonniin euroina niin ei kai kukaan sentään luule täyttä päivän hintaa jälkimarkkinoilla saavansa. Rajansa ahneudellekin. Paitsi tietysti jos on hyvältä firmalta omistuksensa hankkinut ja sopinut jälleenmyyntisäännöistä, niin silloin voidaan puhua jo myyntivoitoista jopa vuoden omistuksen jälkeen.
Päivää.
Ei ne siellä turhaan oo sulle kertomassa miten homma toimii. Älä mene sinne haaskaamaan niitten ja omaa aikaas jos ei kerran homma kiinnosta. Tommosia jaarittelijoita ja palkintojen jahtaajia on tullu vastaan aika monestikin ja yleensä se on kyllä asiakas joka hermostuu kun pitäisi päätöksiä tehdä. Sit on oma lukunsa kaiken maailman "yritysjohtajat" ja konsultit, jotka luulee heti tietävänsä kaikesta kaiken ja tulevat esittelyihin pelkästään virnuileen ja v..tuilemaan, parhaassa tapauksessa vielä vaimokulta mukana että oikeen pääsee sen edessä egoansa pönkittään. Ei ne esittelijätkään tule sun työpaikalle sulle nälviäkseen. Siis älä mene, säästät monien ihmisten hermoja. Vaikka se muille sopiskin ni ei ehkä sulle.
LOPETTAA mummojen ja vähä-älyisten ihmisten KUSETTAMISEN ja lopettaa jauhamasta silkkaa paskaa ihmille.ai vittu kun taas tullut yksi esittely tilaisuus tarjolle, kun sinne on hieno mennä puhumaan esittelijä hiljaikseksi kun ei saakkaan ainakaan minua kusetettua ostamaan ikuista riesaa nimittäin lomaosaketta.
Terve
Älä mene, mitä turhia. No joo, toivon ainakin esittelijälle taas uutta kokemusta ja oppia sinunkin laisistasi "asiakkaista". En tiedä tosiaan oletko autonasentaja, kirjanpitäjä, kapiainen tai vaikka työtön, mutta ei ne esittelijätkään tule sun duuniis "puhumaan sua hiljaseks" eli suomennettuna vittuileen. Niinsanotut mummot ja vähä-älyset muuten käännytetään jo esittelystä takaisin ennen sen alkua. Kaikkein parhaimpia asiakkaita prosentuaalisesti ammattikunnittain ovat muuten poliisit, tuomarit ja muut lakia lukeneet jotka varmaan seuraavat nytkin näitä keskusteluja.
myöskin toimittajat seuraavat tätä keskustelua.
Terve
No niin, tätä odotin ja toivoinkin.
Aluksi, annan nimimerkkini takaa täyden vapauden lainata kommenttejani toimittamissasi artikkeleissa. Toiseksi, voin kertoa itsestäni etten ole päivääkään kaupitellut kellekään ihmiselle ns. loma-osakkeita Suomessa. Kolmanneksi, tämä keskustelupalsta on mulle todella uusi juttu ja lukemani perusteella kaikki kommentit koskevat ihmisten Suomesta itselleen hankkimia loma-osakkeita. Asiakkailtani ulkomailla kuultujen tarinoiden perusteella näyttää todella pitävän paikkansa että tyytymättömyyttä, tai tietämättömyyttä aiheesta löytyy. Todella hienoa olisikin, jos 90-luvun kanarian huijausten tiimoilta joku laatisi todella kattavan jutun alan nykykunnosta. Joku kertoi vastaavan ilmestyneen hs:ssa noin pari kuukautta takaperin mutten ole itse kyseistä juttua löytänyt.
mukaan esittelyyn näin lukee ehdoissa.Kommentoin kun ihmettelit naisväen mukaan ottoa.Ilmeisesti taktiikkaa,ostatetaan nyt edestuon reppanan mieliksi.
mukana, on erilaisia yksityiskohtia joita miehet eivät putkiaivoillaan tajua. Enemmän katumisia,jos ei ole järkeviä vaimoja tasaamassa miesten menoa.
myyntipelle kusettaja turpas kiinni etkö ole saanut yhtään mummoa tai vähä-älyistä kusetettua viimeaikoina.joo mutta ei autokaupat kusettakaan niin kuin lomaosake touhuilijat.
alaikäisenä ei sinulla voi olla sitä tietoa. En ole myynyt yhtään viikko-osketta enkä autoa, mutta olen elämäni aikana tehnyt kyllä riittävästi ostoja, jotta tunnen sitä alaa.
tyhmä jota on helppo höynäyttää ostamaan ikuinen riesa, itselleenlomaosake, holidayn veijareilta .ne kyllä puhuu noin tyhmän ympäri viidessä minuutissa ja kaupat tuli.kokemusta on näistä myyntipelleistä neljä kertaa olen käynyt esittelyssä , mutta vain sen takia että sain sillä konstilla esim. tahkolle halvan majoituksen, kun kävin esittelyssä.eikä aikomustakaan ostaa tollasta riesaa itselleni.
näin että,kuinka kauan olet tehnyt kyseisiä töitä?koska olet itse ollut yli 3 viikon lomalla? omistatko itse viikko-osakkeen?(ja jos et niin miksi niin?) mikä viikko ja mistä? avointa peliä, puolin ja toisin ok?
vastaan noin tunnin kuluttua
kaikilla jonkin aikaa mukana olleilla esittelijöillä on ollut viikko tai useampia omistuksessaan.
Terve
Kesti vähän aikaa palata keskusteluun.
Joo, pitää paikkansa, lähes kaikilla kollegoillakin on viikko tai useampi. Miksi?
Jos ihmiset luulee että nää lomaesittelijät elelee näissä samoissa esittelykohteissa korvauksetta ja lentelee ympäri maailmaa niinku jotkut finnairin tai nokian duunarit firman piikkiin, väärin päätelty. Asumiset ja muut kulut maksetaan omasta pussista.
Esittely on aika rankkaa puuhaa, kertoa samat asiat päivästä toiseen ja yrittää tosissaan vakuuttaa että tää homma tosiaan toimii ja tulee halvemmaksi tavaksi matkustella, vaikka jotkut sitä sanoo että työ on pelkkää paskan puhumista ja siitä maksetaan. Se jos mikä on p-puhetta.
Palkka tulee provisioista ja provisioita tienaa tyypit 10-50% siitä ajasta mitä ne tekee, tyypistä riippuen tietenkin. No, puhut siinä kitalakes halki tympeille naamoille muutamankin kuukauden niin kyllä siinä alkaa lomille jo kaipaamaan. Silloin on mukava kaivella omat jäsentietonsa esiin ja katsella lentoja just sinne paikkaan minne itse haluaa lähteä, eikä tarvitse tyytyä näihin iänikuisiin r-kioskin matkaoppaisiin mistä vois helmikuussa löytyä viikko fuengirolaan.
Kaikista parasta Suomessa on ostaa osake ja perua viikon päästä. Täällä on kymmenen päivän kikki oikeus. (eli kymmenen päivän sisällä oikeus perua kauppa). Kun leikki ostat Myyjä on hyvällä tuulella, nostatat kaikkien myyjien mielialaa ja kilpailua myyjien kesken. Käy vielä syömässä myyjän kanssa ja juo firman piikkiin. Ole mukava myyjälle, nekin on hirmu kivoja ;)) ,ainakin hetkittäin. Noilla firmoilla on niin hyvät voitot, ja isot edustus kulut että yksi satasen lasku ei tunnu missään. Huonoa omaa tuntoa muutaman tunnin leikistä ei kannata kantaa. Toi on vielä kilttiä heidän toimiin verrattuna ja kaikilla on hyvä mieli hetkisen :)
kuin lähettää kirjattuna postina koko paska takaisin 10pvän sisällä mielummin 4-5 pvää sopiva aika.KULUTTAJASUOJALAKI joka pelastaa huijatut
Ylläksen viikko 8 ja kuuden hengen makuupaikoilla. Sellaista ei nimittäin ole olemassakaan. Annatte niille lopuksi selvät sävelet että jos löytyy niin se on siinä. Ja jos ne tekevät jonkun ameriikan tempun ja taikoo semmosen, niin tosiaan kuluttajasuojalain mukaisen 10pvän peruutusoikeuden mukaan vaan laatikko papereineen takaisin ja purku kehiin. Ei tule mitään muuta kuluja kuin postimaksut sitä lähetettäessä. Tällainen tapa on todettu hyväksi ja pari tuttua soveltaneet tästä oman versionsa (Katinkullasta viikko 27 Hiekkasaaresta kahdeksalle). Että näin :D
Kyllä niitä rahanahneita myyjän parkojakin saa vähän puijata.
ovat ns, pikkupomot(joilta ei myyntipuoli oikein luonnistunut, ja jotka eivät normaali työssä pärjää) ja "opettajat" ,jotka aivopesevät ja manipuloivat nämä myyntitykit.miten lie hyö nukkuvat yönsä ??T:OMATUNTO.