taas se tympee akka kassalla sillä ei oo mitään tapoja. Joutas pois palveluammatista.
En aio aloittaa tipatontatammikuuta kun siinä ei ole mitään järkeä.
En aio aloittaa tipatontatammikuuta kun siinä ei ole mitään järkeä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
tee ilmoitus suoraan esimiehelle tms.. turha tänne kirjoitella tuollaisesta, jospa tää kassaneiti ei vain huomaa, että tavat ovat ruostuneet (tai sitten toinen tottunut siihen, että aamulla vain spurkut hakee alkoa, joten laittanut sut liukuhihnalle)
kun tuntuu nyt jonkun mielestä kaikki Iisalmen kassat olevat ammattitaidottomia.Tai eihän tässä nyt siitä ollutkaan kyse,vaan tympeitä.Siis pärstäkerrointa arvostellaan?Minkähänmoinen lienee vastapuolella...;D
niin kyllä kuluu kassankin tervehtiä olipa naama millainen tahansa.
Tämä kys. akka kuvittelee itsestään liikoja ja luulee olevansa korvaamaton.
Juomaa liikoo jos myöjät on liija lipeviä.
...ee muuta kuj jono jatkoks sekin akka. Kyllä se jonosta paekkasa löytää, kun vuokraan rahhoo männöö sosiaaliluukulta runoomaa.
Tiiä vaekka sen ukko olis juonu ihtesä hengiltä, kun niin myrtyneenä muille sitä viinoo myöpi.
Tiallä keskisuomessa om muute aeka monta alkoo ja vielä tiskiäki vaehtoo jos sen akan nuama siellä iisalamessa ei miellytä.
vuan vinkistä.Tiällon kyllä tasapuolisesti alkon kassalla ukkoo ja akkoo ja kaepa se on niinnii että se immeesten keskinen vuorovaekutus on niinku vastavuorosta,kahevvälistä aenakii.Harva tiällä iha iteksee jurottaa ja ku yhtee satutaa nii,mitenkä se äeti nyt sanokaa,"nii mehtä vastoo ku sinne huuvvetaan".
tipaton näkökulma :)
Eeköhän tuo riitä, että rahalla suap ja mopolla piäsöö. Eekaet se viinakapaan kassööri oo palakattu viihyttäjäks tai miksää muuskaan miissiks avonaisesssa paejassa tissejäsä näöttelemmään.
Helepompihan tuo oes iisalamen torilla säiliö aatosta annettas ilimaseks 96% pirtuu ommiin 10 litran astijoihin. Vähän aejan piästä ee oes paljo turhanpäeväsiä kuseksijoeta ja yhteiskunna tuikpilareita torin nurkilla tai torinlaejalla ehtimässä uutta putelia tai muuten vuan kuseksimassa kenkäkojjuen takasilla. Räkänokat häviäis nurkilta. Terveyvenhuoltokii ratkeis kertaheetolla alakoholivammasten suhteen. Apteekist ja saeraalat lopetettas em. vammasille maksojen munuaisten suoramyynnnin ja niihin liittyvän huoltotoiminnan...ja yms. sisäelimet, jotka männöö nuissa litkujen kanssa liäräellessä.
Ee muuta ku alotetta valtuustoon em. asiasta, että ostaavat sitä pirtuu säeliöaatollisen.
- "kun kalikka kalahtaa, nii koerä älähtää"
- "pata kattilata soemoo"
- "se on kans kattilata myöten"
mutta kassa ei sano mitään.
Ei tässä mitään sananlaskuja tarvii vaan hyviä tapoja niin vanhoiltakin kuin nuorilta.
... Totta puhut. Ei niin huono päivää saa olla etteikö palvelualan ammattilainen tietäisi miten käyttäytyä. Asiakashan sen myyjänkin palkan loppukädessä maksaa, joten otetaanpa opiksi em. viestistä.
sinä nyt kyllä kierrät onkelmasi.myönnä että et kykene olemaan 1kk selvin päin.
pannut. Tämä ilmeisesti tarkoittamasi kassa näkyy kieltäytyvän myymästä joillekin vanhoille ukoille jotka sattuvat haiskahtamaan viinalle, sitten "kanta-asiakas" saa jokapäiväisen annoksensa. Viinakaupan myyjältä tarvitaan kännisen tunnistamisen silmää, samoin kuin portsarilta. Elikkä kaikista ei tule edes portsaria tai viinakaupan myyjää.
olen käyttänyt alkon juomia ja ne ovat olleet. Ainoastaan juomia ei sen kumenpia elämää tärkeämpiä jutuja. Huomasin , että tämä nainen alkon kassalla ihmetteli tärisivien asiakkaiden vähäisiä ostoksia. Luin rivien välistä, että tämän kassa akan kotona puhutaan viinasta koukuun jääneisiin.
Teen valituksen alkon pääkontoriin. Hyvää uutta vuotta. Taidokkaat amattilaiset.
Mene hoitoon, tunnut olevan jo niin sairas, ettet sitä edes itse älyä!
tupakkaa ja lopetin sen olen ollut melkein 10 vuotta polttamatta. Lopetan ehkä viinankin kun hinnat nousee. Koukutetut maksaa mitä vain ja se on alkon tarkoituskin.
35 v poltin, ja sitten lopetin ilman ensimmäistäkään nikotiinin korviketta.
Olen ollut polttamatta yli 10 vuotta.
LOpetus yllättävän helppo.
Sauna konjakin pienen sellaisen ravautan joskus,
pahhaa on sekin, mutta jotain pahaa kai
pitänee saada tehdä.
tupakoinin lopettamisesta :).
Se sauna konjakki pidä, ennen oli käsitys, että viina on pahasta alkoon ei voinnut "kuunon kansalainen" mennä. Haetatti jollain toisella.
Helmikuussa pidän tipattoman tammikuun siksi koska helmikuu on lyhyempi.
ilman nikotiinikorvaustuotteita?
Ei kai täällä kukaan ole puhunutkaan
"SANKARUUDESTA" paitsi sinä.
Miksipä tuollaista kyselet ??????????
Olisiko pitänyt käyttää "laastareita" ?
Onhan se kait "muotiakin" jos oma tahto ei riitä.
kuunnellut kun äijät saa aiheesta kuin aiheesta vähän skabaa aikaiseksi.mikäpä siinä jos ei apua tarvitse,ihan kiva.
tupakoinnin. Enkä edes harkinnut lopettavani ilman niitä. Onneksi ne tuli kauppoihin myyntiin.
Olen todella tyytyväinen nikotiini purukumiin.
No siitä irtipääsy oli myös oma prosesinnsa.
Suosittelen nikotiini purkan avulla tupakoinnin lopettamista.
Ne jotka lopetti 35v jälkeen ne on olleet pakkorakosessa niin, että joko henki ( sydän kohtaus) vai tupakki silloin lopetus on helppoa. Se joka muuten lopettaa niin NIKOTIINIPURKKAA vaan poskeen.
ja halu näyttää muille kuinka kova jäbä oon. En pidä tälläisiä tyypejä oikeestaan missään arvossa kun sitten tosipaikka tulee niin pissit housuun menee.
Mistähän sinäkin tietänet, että 35 v tupakoineen oli "pakko lopettaa" ja että tuli "sydäntauti"
ja oli "helppo lopettaa" ?
Olisiko niin, että sinuun tuli mainittu tauti, ja oli pakko lopettaa.
Mutta ilman NIKOTIINIPURKKAA et päässyt erilleen tupakasta.???????????
Näinkin sen voi kääntää, jos haluaa olla muka VIISAS, kuten itse annoit käsittää.
meni rahaa yli tuhat euroa vuodessa tupakkaan
. Purkalla pääsin eroon. Tämä on kannustus niille jotka suunnittelee lopettamista.
Nämä kehumiset, että 35v:n jälkeen on helppo lopettaa noin vain ilman syytä on potaskaa.
Pumppuvika on yksi hyvä syy lopettaa tupakointi, niille jotka tykkää elää.
Olen kyllä VIISAS:se on pakko myöntää
Harva se viisauttaan peittelee... ;-)
Onnittelut lopettamisesta
lopetus onkin semmoinen oma päätös.Mikäpä on mielestäsi se tosipaikka?
ns.terveenä sepelvaltimotautiin ilman mitään ennakkovaroitusta. Ruokavalio oli sen aikainen,tyypillinen.Tupakkaa meni aski päivässä.Vähemmälläkin valistuksella ymmärrän että tupakka on ...paskaa,mutta millä sen viestin saisi menemään läpi nuoremmille?
Loriseva tammikuu sitte.
ja otan kunnon huikkia. Hilpeän hiprakan kannataja
..eli otetaan sivistyneesti, "pienet siivut"
tarkotatkohan sitä lyhyt tukkasta,punapäätä..oli villikissasskin töissä..no ne sellasia...musan pauhe jymittää aivot jne.... entä mxi makasiinin typyt millasii on..tyhmä sanonta:tervehhys!!
sanoo se yks.ja yks on ku hupsu vihasen näkönen...sieltä ku tilaa jtn ni ei tuu lainkaan...ja halpa hallistaki ku kysyin yhtä juttua ni paskaa puhu..olis ollu..
Ei kaupat oo posti gataloogeja joista tilataan tavaraa kotiin. Kauppojen varastot on jossain kauempana ja jos sitä ei varastoissa oo niin ei oo kaupoissakaan.