Mikä ihmisiä oikein viiraa? Uusi vuosi alkoi jo..raketteja räiskitään joka pahuksen ilta ja yö. Ajatelkaa lemmikkejä..Puhutaan lamasta ja rahaa palaa taivaan tuulin jatkuvasti! Olen suunnattoman surullinen, kun jatkuvasti koirat kodeissaan ja hevoset talleillaan tärisevät pelosta.Vahtikaa vanhemmat nuorisoa ja miettikää aikuisetkin enemmän omia tekemisiänne.
Rakettien ampumisesta!!!!
lemmikkien omistaja
14692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
”Mikä ihmisiä oikein viiraa? ….
Ajatelkaa lemmikkejä………
Puhutaan lamasta……
Olen suunnattoman surullinen”…………
sinä näet vikoja vain muissa, mutta itse olet esimerkillisen viisas,
oletko oikeasti, oletko katsonut peiliin?
Pieni osa lemmikeistä kärsii paukuttelusta 1-2 päivää vuodessa,
suurempi osa lemmikeistä kärsii yksinjättämisestä, huonosta kohtelusta 365 päivää vuodessa.
Lamasta puhuen, ensivuonna 2010 moni viimeistään ymmärtää että lemmikkeihin kulunut raha olisi kannattanut laittaa säästöön jo useat vuodet,
voi olla että sille olisi parempaakin tarvetta.
.
oitis, kun rakettien myynti ja jatkui toistaiseksi eilen iltaan...ei siis yhtä kahta päivää. En minä muista vioista ole puhunut ja peiliinkin olen katsonut. Näen siellä elämään tyytyväisen perheenäidin, vain muutama asia närästää. Se on totta, että eläinten kohteluissa on puutteita, mutta se on jo toinen asia, mistä tämä topikki alkoi.Mihin säästöön lemmikkien rahat,,,,,,lemmikki voi olla jollekin ihmiselle ainoa ystävä, sellaisiakin vaan on. Roy Donary kirjoitti joku aika sitten hyvän kirjoituksen, mikä vittasi raketeihin.
Hyvää ja Rauhallista Uutta Vuotta!
.
"Ajatelkaa lemmikkejä."
Etkö lukenut aloitusta,
kun ryhdyit moitteen linjalle ?
aloitus kehotti ajatelmaan lemmikeitä,
ajattelin koko vuoden ajalta, enkä vaan muutaman päivän ajalta.
Tein virheen ja pyydän anteeksi, taisi johtua siitä kun olen kaikessa pitkänlinjan henkilö
oli kyse taloudesta tai rakkaudesta, eka on vielä kulutuksessa, hän jonka löysin ollessani 17-v. ja nyt olaan molemmat eläkkeellä.
vuodessa joutuu koirasi tutisemaan niin moni tutisee pinna kireällä läpi vuoden kuunnellen koirien räksytystä ja muuta ulinaa.Hommaapa koirallesi korvatulpat seuraavaa vuodenvaihdetta varten.Minäkin olen hommannut ettei tarvitse jatkuvaa louskutusta kuunnella.
Olipas siinä taas typerä mielipide. Mistäs tiedät, että räksyttävät, kun sulla on tulpat korvissa.Ei tässä tarvitse edes omistaa mitään eläintä, kun paukuttelu ottaa todella hermoon. Rahaa tuntuu vielä olevan ihmisillä mukavasti,kun on varaa pamautella sitä taivaallekin.
kärsivät noista kummastakin äänestä. Onneksi tuo rakettitouhu on alle viikon kuitenkin. Ja kun ei valvontaa ole, ei sille kukaan mitään mahda.
Vanhemmat ovat antautuneet kasvatuksesta, se on koulun ja yhteiskunnan tehtävä nykyään.
Nuo rakin penteleet tosiaan louskuttavat kaiken vuotta ja kusevat (kusetetaan) ihmisten porttien pieliin. Kyllä se saat**a vi****aa tuollainen kusipäisyys.
Nämähän ovat tuttuja juttuja, mutta mukava aina johonkin päin muistuttaa.
"Olipas siinä taas typerä mielipide."
jos teillä on vielä koira, on se pelkkää haukkumista,
kun itsekin osaat noin hyvin haukkua ?
Missään muualla ei pamautella raketteja enää kolme päivää uuden vuoden jälkeen.
Saatanan hidas sytytys meimei-sakilla
turha kitistä, jos toisilla ylimääräistä rahaa.. koirat on turhia olioita.
...silmäs comet bombilla ja keskustellaan sitten esim. opaskoirien turhuudesta.
se on vaikeeta koska comet bombia ei enää myydä.
Kyllä poliisikoirat, opaskoirat yms. saisivat olla olemassa.
Mutta ne turhat rakit pitäisi kyllä syödä pois ja nahoista kintaita ihmisille. Mopoilijolle olisi oikeinkin hyvät.
Samoin kissan nahka on varmaan hieno, yksi kissa ja yksi käsine.
Ja kattejan riittää.
Hevosia taas voitaisiin käyttää enemmän ruokailun yhteydessä, se on palvattuna hiivatin hyvää lihaa.
Kokemusta on.
Sää varmaan tarttisit jonkin näkösen opaskoiran.. sen verran kesseleitä juttuja kirjottelet nettiin. Pidä pääs kii dollo. (nyt varmaan tarttee olla varuillaan, ettet tuu huitasemaan, niinku tuossa jossain viestissä uhosit)
Toinen järjenjättiläinenhän se siinä!
Ja mä nyt varmaan lopetankin kirjoitteluni ihan kaikkialle jonkun vokaalivammasen vaatimuksesta joo.
Ja mitäs käyt näitä lukemassa jos niin kauheesti ottaa ottaan?
Äläkä käytä lainasanoja. Dollo -sanan syntyperääkään et varmaan tunne. Johdannainenhan se on tollosta mutta et tiedä miten sinne kotiutunut.
Sen verran annan viitteitä että edesmennyt kauppiaan poika ja vanhat nuorisotilat teatteritalolla oli alkusysäys nyt jo paikalliseen puhekieleen vakiintuneelle ilmaisulle.
Ilmaisun keksijää saat jäädä arvuuttelemaan.
Jotenkin vaan ironista että saa omilla sanoillaan turpaan 20 vuotta myöhemmin joltain kollilta jota ihan ilosta kyllä kohdatessa vaikka "hivautankin".
Anteeksi jos en pillannut päivääsi, tarkoitus toki oli.