Tunnistat varmaan itseäsi ja toivon että ymmärrät mitkä seuraukset "ryyppäämisellä" voi olla syntymättömälle lapselle. Samoin runsas tupakointi. Käy lukemassa FAS-lapsista.
Sinusta keskustellaan toisella palstalla ja toivon että haet apua itsellesi jotta voit olla hyvä äiti vauvallesi.
Sinusta keskustellaan toisella palstalla ja toivon että haet apua itsellesi jotta voit olla hyvä äiti vauvallesi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kertoisitko millä palstalla?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=695&posting=22000000040551386
mistä tiedät että kyseessä on tämä -andersson- (vai mikä nyt olikaan) ?
Kävin katsomassa tämän "anderssonin" kuvia jo sillon ku se täällä höpis, sitte se vaihto nikkiä iituks... sama tyyppi. Ja edellee galleriassa sen nimen kohdalla lukee andersson.
Tyyppi.. jäi mullekki naama mielee jo silloin.
Toivottavasti sinä andersson käsität, kuinka alkoholi vaikuttaa lapseen! Ja ymmärrät muuttaa käytöstäsi sen mukaisesti!
Asialla ei ole leikkiminen.
Googleta FAS, saat silkkaa faktaa luettavaksi!
HALUATKO OIKEASTI TARKOITUKSELLA KEHITYSVAMMAISEN LAPSEN?????!!!!!
FAS= vakava lapsen kehitysvamma, sikiön kemiallisen pahoinpitelyn seurausta.
Elinten muodostumisen kannalta tärkein raskauden vaihe ovat viikot 2–8. Ongelmallisin vaihe on raskauden ensimmäisten 2–10 viikon aikana, aikana jolloin raskautta ei ole aina vielä tiedostettu. Tämän organogeneesin aikana epämuodostumien syntymisen riski kasvaa äidin käyttämän alkoholimäärän suuretessa.
Rakenteelliset epämuodostumat syntyvät alkuraskauden aikana, mutta aivot kehittyvät koko raskauden ajan. Runsas juominen aiheuttaa muun muassa magneettikuvauksessa näkyviä aivorakenteen epämuodostumia. FAS-lapsella voi olla vakava, pysyvä aivovaurio.
Fetaalialkoholikirjon tilat aiheuttavat eriasteisia kognitiivisen suoriutumiskyvyn, sopeutumisen sekä käyttäytymisen häiriöitä. Vaikutukset ulottuvat usein hyvin voimakkaina myös tunne-elämän alueelle. Tyypillinen oire on esimerkiksi impulssikontrollin häiriö. FAS-lapsista esimerkiksi jopa 80 %:lla todetaan viivästynyt kielellinen kehitys. Oirekirjon kognitiiviset häiriöt vaihtelevat kehitysvammaisuudesta oppimisen erityisvaikeuksiin. Oirekuva muuttuu lapsen kasvaessa, ja siihen vaikuttavat jopa ratkaisevan paljon muut lapsen kehitykseen vaikuttavat riskitekijät, kuten varhainen vuorovaikutus lapsen kanssa, lapsen kiintymyssuhteitten laatu, lapsen hoidon laiminlyöminen, usein FAS/FAE lapsen elämään kuuluvat huostaanotot ja toistuvat sijoitukset.
Siinä jotain pientä aluksi!
sieniä sateella! Ei oo kyllä Jumalasta tietookaan kun tälläset paskiaiset lapsia pystyy edes saamaan! Kyllä on rankkaa niille ihmisille jotka eivät lapsia pysty saamaan vaikka kuinka lasta haluaisivat, antaisivat vaikka oikean kätensä siitä hyvästä että heille lapsi suotaisiin, MUTTA EI! TÄLLÄSET PIKKU Ä***** NE NIITÄ LAPSIA SITTEN SAA, ryyppää ja polttaa eivätkä pieniltä aivoiltaan sitä tajua mitä lapselleen aiheuttavat!
Ja tässä en nyt syytää äidin nuorta ikää, näitä laiminlyöjiä löytyy kyllä joka ikäluokasta se on itse nähty!
teiniäidit ovat suuri osa noista paskiaisista. Valitettavaa mutta totta. Suututtaa nämä lapset jotka sitten itse vielä hankkivat lapsia.
Elatusmaksutkin vielä tulevat itselleen.
Itsekkäitä ja ajattelemattoia.
mistäs tiedät että suurin osa teini äitejä? ootko tutkinu tilastoja? tutki eka ja tuu sit selittämään kun tiedät mistä puhut.
Ei todellakaan kyllä ole äidin ja isän iästä kiinni kuinka käyttäydytään raskausaikana ja lapsen synnyttyä. Tiedän lähipiirissäni myös niitä 30-40 vuotiata naisia jotka vetävät niin kovat kännit että sammuvat, todella kaunista katseltavaa niille jotka sen ovat nähneet!
Hyvä äitiys ja isyys on kuule korvien välissä eikä numeroissa!
Ei pidä paikkansa. siis toki näitä on myös vanhemmissa ihmisissä. Mutta olen vahvasti sitä mieltä että äitiys todellakin on myös numeroissa, ei korvien välissä.
Kehitysvaiheessa olevat lapset 15-16 eivät osaa tehdä valintoja ja ratkaisuja yms. mitä vanhemmat.
sanokaa mitä sanotte. Teinien ei pitäisi saada hankkia lapsia. Ja puhun alle 17v.
Kiitos.
Tilastoja voitte toki selailla itsekkin.
Kyllä se äitiys tulee sieltä korvien välistä ja sydämmestä :) Ei numeroissa :D:D
Tehän oikein täällä lietsotte ja haukutte nuoria äitejä :) Vaikka minä ainakin olen nähnyt baarissa änkyräkännissä vain vanhempia raskaana olevia naisia :( Ei oo muuten mitään kaunista katseltavaa, ja en ymmärrä miksi niille edes myydään? Itse kävin raskaana ollessa baarissa, hain kyytiläiset kun kuskina oli ja limukan join. Piti pyytää limukka erilaiseen lasiin kuin missä paukut on, ettei vain vanhemmat naiset ala juoruamaan "juopottelusta" raskaana ollessa. He kun ovat pahimmat juoruämmät tällä suunnalla.
En minäkään tykkää näistä nuorista äideistä mitkä kyllästyvät siihen arkeen lapsen kanssa! Enkä kyllä katso yhtään sen paremmin niitä "vanhojakaan" äitejä..
Tiedän samanlaisia bilehileitä molemmissa ryhmissä.
Kuitenkaan en kannata yleistämistäkään. Itse sain nuorena(16v)koska ehkäisy petti,ja jälkiehkäisy! Minun arkeni on ollut siitä lähtien siivousta, ruoan laittoa, pyykkäystä.. Sitä normaalia arkea. Vapaailtoja vuodessa olen saanut keskimäärin 3-5..
Normaalia kotiruokaa alusta saakka valmistanut, ja aina 2 lämmintä ateriaa ovat lapset vaatineetkin! On ollut nimittäin kovia syömään! Ulkoillut lasten kanssa päivittäin, lukuunottamatta kaikkein kamalimpia säitä. Säännöllinen päivärytmi on pidetty.. sekä mahdollisimman hyvin koitettu rajat asettaa ja niistä kiinni pitää. Sekä aimo kasa rakkautta!
En väitä että aina olisi ollut juhlaa, mutta tuskin se on kenelläkään. Mielestäni olen tehnyt 110% lasteni eteen, vaikka se on vaatinut minulta uhrauksia. Mutta tiesin sen jo siinä vaiheessa kun päätin pitää lapsen. Ja päätin myös hoitaa sen niin hyvin kuin pystyn!
En silti sano sitäkään että olisin aina toiminut täysin oikein joka tilanteessa, mutta tuskin sitä kukaan äiti osaa, on ikää sitten minkä verran vaan..
En kyllä uupunut lapsen kanssa, mutta uuvuttavaa oli se etten ympäristön mielestä ollut kelvollinen äiti vain ja ainoastaan ikäni vuoksi! Sitä joutui tekemään monin verroin enemmän töitä sen eteen etten leimautunut huonoksi kasvattajaksi, kuin mitä vanhemmat äidit joutuvat..
No, tämänhetkinen elämä on se että saman miehen kanssa vieläkin olemme, 3 lasta. Vanhin on koulussa, ja opettajan palautteen mukaan erittäin huolellinen, hyvin käyttäytyvä ja rehellinen poika! Toinen lapsi eskarissa, ja hyvin menee sielläkin! Kolmas on vauva.. Jota nämä vanhemmat sisarukset hoitavat innolla!
Tietysti olen jäävi sanomaan olenko ollut hyvä äiti, mutta parhaani olen tehnyt. Ja aika näyttää vasta sitten olenko onnistunut. Ilmoitan sitten kun täysi-ikäiseksi ehtivät että millain kävi ;)!
Missään nimessä en ihannoi teiniäitejä, eikä kenenkään pitäisi. Ja on hyvä kertoa millaista se elämä lapsen kanssa on! Mutta jos se lapsi on jo syntynyt niin kannatan tukemista enemmän, kuin vähätteleviä katseita! Tukemista tietenkään ei ole se että mamma pääsee bilettään joka vkloppu!
Toivon kyllä ettei kukaan tieten tahtoen halua lasta teini-iässä.. Se tie on pitkä ja kivinen. Ja vain harva on siinä iässä valmis luopumaan kaikesta muusta lapsen vuoksi. Kaikesta sellaisesta mitä ei ikinä osaa ajatellakkaan. Edes vessaan ei pääse yksin..