Tiedoksi Nokialle

Tästä lähtien en hanki puhelinta, joka on kapeampi kuin 60 mm. ja ohuempi kuin 20 mm.

Eihän sellaiseen saa edes kunnon näyttöä (kunnon näyttö on 3.5" ja siitä ylöspäin 3/4-kuvasuhteella). Ei siihen saa kunnon näppistä. Herranmunjee millaisia näppisvirityksiä löytyy yli 500 euronkin puhelimista. Ja alle 20 mm. paksuuteen joudutaan kaikki tavara tunkemaan niin tiukkaan, että laatu jää kakkossijalle jos ohentaminen on tärkeintä.
2232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

E 90 olisi muuten kehityskelpoinen "multimediatietokone", mutta kun siinäkin on niin onnettoman kapea näyttö. 800 pix leveyssuuntaan on ok, mutta tuo 352 pix toiseen suuntaan on vitsi. Etenkin kun sitä pystyisi helposti leventämään 28 %, 450 pikseliin. Saataisiin 16:9-kuvasuhdekin.

Leveyttä mahtuisi pitkälle sivulle helposti sentti lisää (toiseen suuntaan 31 % leventäminen 28 % sijasta olisi helppoa), ja fontit lihavammiksi. Näkisivät tällaiset ostovoimaiset keski-ikäisetkin lukea niitä täysleveitä nettisivuja.

Jos eivät teidän näyttöjen toimittajat pysty tällaisia näyttöjä toimittamaan, niin vaihtakaa toimittajaa.

Ja pian videoihin 24-nopeus, jos ette malta pysyä parhaissa, eli n. 3 megapikselin kennoissa. Sitähän mielellään pitää videon "parhaassa" asennossa. Kun tulee kiire ottaa videolle joku tapahtuma, ei siinä ruveta pälyilemään valoisuusasteita vaan ruvetaan kuvaamaan suoraan. Ja jo ei ole kirkas päivänpaiste, niin teidän 5 mpix kennoillanne ja 30 fps-asetuksilla tulee vain hämärää suttua.

Äänestä
  • Japaniin ja tulla sieltä tänne turistiksi. Niillä roikkuu kaulassa ja laukuissa vehkeet millä pystyy kaikkeen tuohon. Ja ne ei todellakaan ole pikkusormen kokoisia vehkeitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ja muillekin kirjoitti:

Tästä lähtien en hanki puhelinta, joka on kapeampi kuin 60 mm. ja ohuempi kuin 20 mm.

Eihän sellaiseen saa edes kunnon näyttöä (kunnon näyttö on 3.5" ja siitä ylöspäin 3/4-kuvasuhteella). Ei siihen saa kunnon näppistä. Herranmunjee millaisia näppisvirityksiä löytyy yli 500 euronkin puhelimista. Ja alle 20 mm. paksuuteen joudutaan kaikki tavara tunkemaan niin tiukkaan, että laatu jää kakkossijalle jos ohentaminen on tärkeintä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu