kirjastosta kysymys..

tulostuspulma

Heippa, tietääkö kukaan, pystyykö Heinolan kirjaston koneilta tulostamaan? Entä siinä tapauksessa, jos tulostettava kuva/kuvat ovat muistitikulla? Ja entä tarvitseeko aika koneelle varata etukäteen? Mitä tulostus maksaa?

Tulipas monta kysymystä, mutta kiitän jos joku viitsisi vastata.

1

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa......

      Kirjastossa on kahdeksan tietokonetta, joita voi varata käyttöönsä tunniksi kerrallaan. Tietokoneiden käyttö on ilmaista, mutta niiden varaamiseen ja käyttöön tarvitaan kirjastokortti ja salasana (internet-asiointiin tarvittavan salasanan saa kirjastosta). Ajanvaraus on osoitteessa heinola.ajanvaraus.atp.fi.

      Kirjastossa on lisäksi neljä mikrotietokonetta, jotka on tarkoitettu lyhytaikaista sähköposti- ym. käyttöä varten. Näihin ei voi tehdä etukäteisvarauksia, mutta käyttö edellyttää kirjastokorttia ja salasanaa.

      Matkailijat ja muut tilapäisesti tietokoneita tarvitsevat pääsevät käyttämään tietokoneita kirjastossa ns. vierailijatunnuksilla. Kaupunginkirjastossa on myös langaton verkko (WLAN), jonka avulla asiakkaat voivat käyttää internetiä omilla laitteillaan kirjastossa.

      Kirjastossa on pitempää tekstinkäsittely- tai tutkimustyöskentelyä varten tarkoitettu työasema, jonka saa käyttöönsä enintään neljäksi tunniksi kerrallaan.

      Kaikissa yleisömikroissa on Windows XP2003 -käyttöjärjestelmä, Office2003 hyötyohjelmat, CD-rom-asemat, tallennus levykkeelle tai USB-tallentimille. Tekstinkäsittelymikroon voidaan liittää skanneri.

      Kaikilta tietokoneilta on tulostusmahdollisuus. Tulosteet ovat mustavalkoisia maksavat 50 snt / sivu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3215
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1152
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1092
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      867
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      851
    Aihe