syönti ajat?

Tässä alettiin syömään kiinteitä, kun ei äidinmaito enää riittänyt.. mutta syönti ajat ovat vielä hakusessa. Miten muilla yleensä noin ollaan syöty? Olisi kiva katsastella miten muut ovat tehneet..Miten syönti ajat ovat muuttuneet, kun lapsi kasvaa, vai onko pysyneet samassa? Ja miten monesti päivässä syö?

Kiitos vastanneille
2231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

poika 7 kk syö neljä lämmintä ateriaa päivässä aamulla ja illalla puuroja hedelmäsoseilla, lounaaksi kasvissose lihalla ja päivälliseksi kasvissosetta. Alotettiin kiinteet 4,5 kk iässä, ensimmäinen kuukausi meni tosi pienillä annoksilla kerran pari päivässä. Noin 5,5 kk iässä ruvettiin syömään 3 ateriaa ja n. 6 kk neljä ateriaa päivässä. Ei noita soseita kyllä vieläkään määrällisesti hirveesti uppoo. Lisäksi tissimaitoo sit vielä.

Herätään puol 10 aikaan, poika tankkaa maitoa sit ollaan pari tuntia hereillä ja syödään myöhäinen aamupala. Sit päiväunet 13-14 välissä ja lounas. Muutama tunti hereillä, viiden aikaan päiväunille ja kuudelta päivällinen. Puol 9 iltapuuro ja ysiltä sänkyyn. Yöllä syö tissiä pari kertaa.

Neuvolatäti sanoi, et pitäis ottaa viideskin ateria päiväohjelmaan, mutta en ole ottanut, kun ei se mahdu millään. Ihan heti heräämisen jälkeen ei maistu muu kuin maito eikä tietenkään heti perään ruokakaan. Eiköhän se vielä jossain kohtaa mahdu se elintärkeä (?!) viideskin, en viittis pakottaa...

Äänestä

Meillä 4,5 kk poika on syöny soseita 3kk lähtien lääkärin kehotuksesta. Aamulla n. klo: 8.00 maissivelli, 11.00 Kasvissose maito, 14.00 hedelmäsose maito, 17.00 kasvissose maito, 20.00 maito (ja hedelmäsosetta jos ei ole kovin väsynyt) ja sit n. 22.30 maissivelli. Poika kasvaa hyvin ja on tyytyväinen. Nuo ajat on pysyny samana kuin alussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muuten vaan... kirjoitti:

Tässä alettiin syömään kiinteitä, kun ei äidinmaito enää riittänyt.. mutta syönti ajat ovat vielä hakusessa. Miten muilla yleensä noin ollaan syöty? Olisi kiva katsastella miten muut ovat tehneet..Miten syönti ajat ovat muuttuneet, kun lapsi kasvaa, vai onko pysyneet samassa? Ja miten monesti päivässä syö?

Kiitos vastanneille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu