Kun saavun junalla tampereelle, niin miten/millä sieltä pääsee sitten pirkkalan kentälle? Kentällä pitäisi olla jo nklo 09.00.
Jatkoyhteys Pirkkalan kentälle?
Hei me taas lennetään!
61492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikun takssin eikä maksa montaa kymppiä.
Tampereellakin nääs on takseja.
1. Ryanairin lennot: Bussi jokaiselle lennolle suoraan terminaali 2:een lähtee rautatieaseman edestä.
Aikataulu:
http://www.airpro.fi/linjaautojenaikataulut
2. Paunun lähiliikenteen bussi liikennöi terminaali 1:een. Rautatieasemaa lähin pysäkki on Koskipuisto, noin 300 m.
http://www.paunu.fi/pdf/Airport Talvi_08-09.pdf
Lauantaisin menee jopa NELJÄ Paunun linja-autoa Tampereelta Pirkkalan lentokentälle!!! Siis koko päivänä.
Linja-autojen aikataulut on suunniteltu lentojen mukaan. On todellinen ongelma, että kenttä on Pirkkalan puolella. Sinne eivät liikennöi TKL:n bussit vaan yksityinen Paunu, joka tietysti miettii tarkkkaan, mitkä bussivuorot kannataa ajaa. Ongelma lauantaisin ja suununtaisin on pääsy aamulennoille ja kaikkina päivinä puuttuu bussiyhteys Finnairin ja SAS:n viimeisiltä vuoroilta kentältä keskustaan. Taksi tai Airport taksi on ainut vaihtoehto oman auton tai kyydin lisäksi. Lauantaisin voi mennä Paunulla Pirkkalan keskustaan ja ottaa siitä taksin. Tai vaihtoehtoisesti la-su voi käyttää kiinteähintaista Airport taksia, joka pitää tilata jo edellisenä päivänä keskustasta kentälle. Kentältä keskustaan ei tarvitse varata ennakkoon. Kaikille Ryanairin lennoille on mennen tullen Rynairin oma bussiyhteys rautatieasemalta/rautatieasemalle.
Finnair ei lennä Tampereelle...
Onpa todellakin aika omituinen järjestely Tampereen "kansainväliseltä" lentokentältä. Itse asustelen Turussa mutta suunnitelmissa on ollut tulla ja lentää Raikulla Tampereelta Lontooseen. Tampere voisi ottaa Turusta mallia ja järjestää joukkoliikenneyhteydet kuten ne täällä on. Ensimmäiset lähtee viikon jokaisena päivänä aamuvarhain, noin klo 5-6.00. Viimeiset lähtee puolilta öin. Linja-auto kulkee halki kaupungin siten, että toinen pääteasema on Turun satama ja toinen Turun lentokenttä. Reitti kulkee suoraan monen suurimman hotellin ohite, välipysähdys kaupungin keskustassa kauppatorilla, ajaa linja-autoaseman ohitse ja sieltä yhden asuinalueen teollisuusalueen kautta kentälle. Ja arkisin menee 20 min välein, viikonloppuisin noin 30 min välein. Ja bussi ajaa lähtökohtaisesti terminaali 1:lle, mutta menee wizz airin lentoaikoina terminaali 2:lle, lisäksi osa vuoroista ajaa lentorahtiterminaalin kautta. Ja hinta kahden tunnin vapaalla vaihto-oikeudella varustettuna 2,50 €.