Mulla on aivan tajuto kissakuume jos sen niin vois sanoa. On ollu jo noin puoli vuotta. Eli haluan kissan, mutta perheessä on allergisia. Olisin onnellinen jos saisin edes työskennellä kissojen parissa mutta kun olen 14.v ja on koulu... Kellään mitään apua tähän? Keksiskö joku?
Kissakuume mutta perheessä on allergisia
MinäSeVaan
4264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tiedän monia, jotka ovat kissoille allergisia, mutta sietävät koiran hilsettä. Voisitko ajatella pientä koiraa kissan tilalle, jos siis perheessänne ei ole koira-allergiaa?
heippa!
itselläni on pitkäkarvainen sekarotuinen kisu!siitä ei ole vielä kukaan saanut minkäänlaista allergiakohtausta!koska karva on niin pitkä, ei hilse pääse tulemaan..!yksi kaverini jolla tosi paha allergia nukkui kisu kainalossa eikä saanut mitään oireita.suosittelen!
Minun ohjeeni on se, että odota kunnes muutat kotoa pois - sitten voit ottaa vaikka useamman jos siltä tuntuu! Pahempi on ottaa kissa nyt, ja sitten vähän ajan päästä (kun jo on kiintynyt siihen) luopua siitä sen takia että toisen allergia vaan on pahentunut! Allergia ei ole mikään leikin asia - siitä voi kehittyä astma jos siitä ei piittaa!
Kyllä sä vielä kerkeät saada sen kissan! Älä h
ätäile! ;-)
Minulla on ollut kissakuume myös pienestä pitäen. Minä odotin kunnes muutin pois kotoa. Tosin nyt minulla on allerginen poikaystävä, vaikkakin allergia on lievä. =(
On meillä silti kissa, ollut meillä n. kuukauden. Me keskustelimme pitkään ennen kuin teimme päätöksen. Itseasissa ajateltiin ensin ottaa jyrsijä, mutta kun mun serkkuni kissa tuli yhtäkkiä tiineeksi, päätettiin ottaa pentu sieltä. Sitäpaitsi minä saatan olla allerginen purulle. Ainakin se tuli hyvästä ja luotettavasta kodista ja me sovimme, että jos Tapanille tulee liian pahat oireet, me voimme viedä sen takaisin. Meillä tuuletetaan joka päivä ja minä yritän siivota mahdollisimman usein. Suunnitelmissa on myös aloittaa kissan säännöllinen peseminen. Olen yrittänyt totuttaa sitä veteen päästämällä sen mukaan suihkuun (poika seuraa minua minne vain, tai ainakin melkein, rappukäytävää se pelkää) ja tarjonnut sille makupaloja suihkun ollessa päällä.
Tuossa oli siis muutamia neuvoja, jos et malta odottaa. Minä odotin ja luin kissakirjoja hellittääkseni kissakuumetta. Toivottavasti sinä teet samoin.
~Tytti ja Shibi-poika~
Ps: Jos vain viitsit, kerro meille millaiseen tulokseen päädyit.