Tulevaisuus ahdistaa

Mietinpä tässä vaan...

Tuossa vuoden 2007 loppupuolilla yhtäkkiä hoksasin, että kohtahan koittaa 2010-luku. 90-luvun lamavuosien vesana tulen täysi-ikäiseksi vasta seuraavalla, vielä hämärän peitossa olevan vuosikymmenen alussa (aikaa siihen on päälle vuosi). Ehkä olen vain hieman typerä, mutta jostain syystä tämä ajoittain ahdistaa minua. Nyt vuoden päästä olemme yhä lähempänä, itse asiassa vuoden päässä, tuosta hieman pelottavastakin vuosikymmenestä. Joskus ajatellen, että olisinpa syntynyt aikasemmin. Toisaalta, jos olisinkin maailmaan putkahtanut vuonna 1982, 1972 tai vaikka vielä aikaisemminkin, niin olisinko silloisessakin nuoruudessani ollut hiipivä pelko perseessä tulevista vuosikymmenistä?

Tyhmäähän tällaista on surkutella, eihän kukaan pysty vaikuttamaan omaan syntymähetkeensä. En tiedä, että onko muilla ollut tällaista kompleksia, eli syntynyt liian myöhään ja aika kulkee liian lujaa eteenpäin kohti tuntematonta.

2

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syntymistäs

      et tosiaankaan itse suunnitellut, turha sillä päätäs vaivata :) . En voi sille mitään, mutta eläydyin tekstiisi hyvin (oon jo vanhempi) ja suorilta tuli mieleeni sanoa: "Anna tiesi Herran haltuun, kyllä hän sen tekee", suora lainaus Raamatusta. Ota tai jätä. (Mun turva on tuossa, mihin vihjaan. Olin erittäin ahdistunut tulevaisuudesta nuorena. Ajattelevaiset ja älyään käyttävät varsinkin ovat. Nyt en ole ahdistunut, mutta toki, tiedän, että tuntematonta ON. Jos lohduttaa, AINA on syytä olla ollut ahdistunut. ... Ennen 2. maailman sotaa,kun ehkä enteitä oli, ennen jotakin suurta lamaa, lieneekö ollut 1939; kaikenlaista historiasta löytyy, you know.) - En tiä, miksi tää sulkuihin tuli :o

    • elämme tavattoman jännittäviä aikoja maailmanhistoriassamme; mihin suuntaan tämä maailma on menossa, saammeko ratkaistua globaalit ongelmat, mitä tiede ja teknologia tulevat saamaan aikaan ja onko ylipäätään elämää tällä planeetalla sukupolvemme jälkeen! Pelottavaa - kyllä, mutta myöskin HYVIN MIELENKIINTOISTA!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6186
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      24
      3666
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      168
      2848
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2760
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1714
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1602
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1561
    8. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1533
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1268
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      21
      1162
    Aihe