DACIA jo ruotsissa

http://www.dacia.se/sv/

Koska näitä saa suomestakin? On se aika kova juttu jos 7900 euroon saa uuden rellun?
121258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

alkaa saamaan. Hinnat alkanevat 10000€ suuruusluokasta.

Äänestä

ole uutenakaan edes reilusti muita alhaisemman hintansa arvoisia. Sellaisen kun ajaa kaupasta ulos, hinta lähentelee nollaa.

Jos Dacian saisi kahdeksalla tonnilla ja minulla olisi kahdeksan tonnia rahaa autoon pistettäväksi, etsisin yhtään epäröimättä tuonhintaisen oikean auton.

Äänestä
  • jos ei tullut selväksi.

    Äänestä

- vanhanaikainen
- ruma
- epätaloudellinen
- ominaisuuksiinsa nähden kallis

Äänestä

Suomeen. Hinnan on luvattu olevan luokkansa alhaisin.

Äänestä
  • Jos tuo autonkuvatus myydään tällä kertaa rehellisesti nimellä Dacia, niin myytäköön sitten.

    1970-luvulla Romaniassa tehtyjä Dacioita myytiin röyhkeästi nimellä Renault 12. Laatuero oli huomattava – eivätkä ne Ranskan Rellut mitään esikuvallisia laadultaan olleet nekään!

    Yksi ranskalainen Renault 12 ehti minullakin olla muutaman vuoden. Selvisi arvosanalla välttävä (tai käytettynä ostettuna ehkä hintaansa nähden jopa tyydyttävä).

    Romanian-Relluun en olisi silloin koskenut tikullakaan eikä myöskään tämän päivän Dacia herätä minkäänlaisia omistamisen haluja. Minulle ei sellaista onnistuta myymään hinnalla eikä millään.

    Äänestä

  • ei riitä kirjoitti:

    Jos tuo autonkuvatus myydään tällä kertaa rehellisesti nimellä Dacia, niin myytäköön sitten.

    1970-luvulla Romaniassa tehtyjä Dacioita myytiin röyhkeästi nimellä Renault 12. Laatuero oli huomattava – eivätkä ne Ranskan Rellut mitään esikuvallisia laadultaan olleet nekään!

    Yksi ranskalainen Renault 12 ehti minullakin olla muutaman vuoden. Selvisi arvosanalla välttävä (tai käytettynä ostettuna ehkä hintaansa nähden jopa tyydyttävä).

    Romanian-Relluun en olisi silloin koskenut tikullakaan eikä myöskään tämän päivän Dacia herätä minkäänlaisia omistamisen haluja. Minulle ei sellaista onnistuta myymään hinnalla eikä millään.

    Sitäkin ostetaan. Uusi on aina uusi, ja päästöt pienempiä kuin vanhoissa romuissa.

    Äänestä

Veikkaisin että hinta lähtisi suomessa 9.950 euroon + tk. Näin oltaisiin n 26% korkemmalla kuin Ruotsin ja Saksan hintataso. Viikonlopun Iltalehdessä oli muuten mukava skuuppi uudesta Dacia Suv:sta. Ainakin oli komeannäköinen.

Äänestä

Onhan markkinoilla jo halpisauto, Fiat Albea. Tasan yhden olen nähnyt liikenteessä (täällä pääkaupunkiseudulla) ja toisen liikkeessä. Ei myy.

Äänestä
  • Albea on huomattavasti kalliimpi ja vanhanaikaisempi auto kuin Dacia lisäksi ulkonäkö ei ole Albean vahvuuksia.

    Äänestä

Kyllä vain tämä on vielä tuo kasvonsa pessyt uusin malli ja todella tuo hintataso on Saksa - Ruotsi - Esti akselilla noin edullinen. Toivottavasti tämä autoilun takapajula - Suomi - ei lsää hintaan mitään extraa!

Dacia on vieläpä huipputilava ja kyyti kivaa, sellainen kun oli jopa taksina Tallinnan etelälailla ja sillä saimme hyvät kyydit ja suhari kehui autoa kovasti.

Kummasti vain jälkijunassa tulee tänne Pohjan perukoille, no ruotsalaiset oppi meitä ennen lukemaankin ja siksi se on jo siellä ja fiksummat veljemme eestiläisethän ovat Dacioilla huristelleet jo kauan. Tuo farkku on kyllä perhekäytössä loistava ja se Sandero on tosi tyylikäs.

Nyt vain pian kärry kauppaa kyllä ostajia riittää saa melkein kaksi Tojotan hirmu hinnoilla, avaa kumman vaihtoehdon valitsen - ei kahta sanaa - Dacia!!

Äänestä
  • Skandinaviaa varten Dacia on ilmeisesti koettanut faceliftissä myös kehittää tai ainakin varmistua 2009-malliin talviominaisuuksista. Ei ole varmaan haitaksi meillä.

    Suomen tilanne eroaa vissiin Ruotsista vähän siksi että Pili-A pissi Rellun niskaan viime vuodet. Rellun uuden Suomen maaorganisaation on ilmeisesti tuloksen osoittamiseksi asetettava Rellu etusijalle, eli lanseerattava ensin kaikki Renaultin uudet mallit markkinoille - etenkin Megane Tourer - ja kuorittava hintakerma päältä, ennenkuin Dacia päästetään sekoittamaan pakkaa.

    Nimittäin Dacialla kauppahan tulee kyllä käymään, jos sitä halutaan myydä. Nyt tuotteet ei ole esteenä, ja myynti on omassa lapasessa. Renault-konsernilla on tässä tilanteessa mahdollisuus ottaa nyt oikeasti ottaa takaisin Suomen markkinaosuutta jos haluaa. Samassa rytäkässä taitaa tippua Delta-naapurinkin hinnat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Adacia kirjoitti:

http://www.dacia.se/sv/

Koska näitä saa suomestakin? On se aika kova juttu jos 7900 euroon saa uuden rellun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu