Eli montako kummia lapsillanne on / olette pyytäneet, ja ovatko pariskuntia ja naisia vai miehiä? ihan uteliaisuuttani kyselen :)
Montako kummia?
9
1166
Vastaukset
- Paljon kummeja
Meillä on 3 lasta ja kaikilla on 3 tai 4 kummia. Pariskuntia sekä sisaruksia......
- embb
Meidän lapsellamme on neljä kummia, jotka ovat veljeni ja hänen kihlattunsa, mieheni veli ja lapsuudenystäväni joka oli myöskin sylikummina.
- lapselle
hommataan kummiksi naimaton nainen, naimaton mies sekä pariskunta. Ymmärtääkseni pariskunnasta pitäisi toisen olla sylikummi...
vaan eipä tuo ole niin tarkkaa enää, 2-4 riittää hyvin.- olet..
kyllä vetäissyt ihan hihasta. Kyseessä on luultavimmin esim. tapa, joka on yleinen teidän suvussanne tms. Jos nyt ihan perinteisesti ajatellaan, niin yleensä kummeina on aikaisemmin ollut yksi pariskunta. Nykyään yleisempää, että on monta, esim. 4-6 kpl.
- ++++++
Erään ystäväni suvussa on perinne että lapselle laitetaan 6 kummia, kaksi pariskuntaa sekä sinkku mies ja sinkku nainen.
Minun sisaruksillani on 2-3 kummia, sinkkuja ja pariskuntia. Omilla lapsillani on kummeina yksi sinkku ja yksi pariskunta.
Ev.Lut. kirkkoon kastettavalla pitää olla vähintään 2 kummia. Kummien ei tarvitse olla ennestään tuttuja keskenään.
Eri suvuissa on erilaisia perinteitä kummien valinnan suhteen. Suurella osalla ihmisistä ei kuitenkaan ole mitään tiukkoja "sääntöjä" tai perinteitä tässä asiassa.
- näin meillä
on 2-3 kummia. Minulla on 2 lasta ja toisella 2 naiskummia ja toisella 1 mieskummi ja 2 naiskummia.
- Nimetön
näkökulma asiaan. mitä enemmän kummeja sitä enemmän harmeja tulevaisuudessa. ainakin jos lukee tätä palstaa.Ja jos ottaa tämän kummijutun liian totisena. Pareistakuitenkin joku eroaa vuosien kuluessa.
Minusta on parasta, että lapsella on ne pakolliset kaksi kummia, jos kirkkoon kuulutaan. Miettikää mikä oikeastaan on kummien tehtävä teidän mielestä - reilua
Mutta aateltiin tehdä niin, että minun siskoni ja miehensä kummeiksi ja sitten yksi naispuoleinen avoliitossa asuva ystävämme. Ei hänen miestään, koska suhde jo nyt niin hataralla pohjalla emmekä muutenkaan halua ko. miestä kummiksi. Tiedän että kun ajankohtaista asia esittää, niin tuo nainen sen ihan varmasti ymmärtää.
- on lapsilla
kullakin 2 kummia. Omasta mielestäni 3 on maksimi. Itse en ainakaan edes menisi 4. tai 5. kummiksi. Haluan olla kummilapselleni jotain erityistä ja sehän ei onnistu jos kummeja on pilvin pimein.
Usein lapsella on kummeja vaikka kuinka paljon, tulee mieleen että lahja-automaattejako vanhemmat ovat etsineet? Vai hoitopaikkoja? Kummin velvollisuus...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27345814Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5011430Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311028Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399820Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908658Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2856718Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23405Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j23249Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253123Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle42973