VENÄJÄN KIELI JA KULTTUURI

MIM85

olisin hakemassa venäjän kieltä ja kulttuuria opiskelemaan jyväskylään, tempereelle ja joensuuhun...nyt kyselisin vähän kokemuksia missä on minkälaisia kokeita ja mitenkä helppo on päästä sisälle merkonomin papereilla/onko koe vaikea vai helppo ja mitekä jos osaa vain venäjän peruskieliopin?
minne paikkohin on haastattelu ja millä kielellä ja oliko kokeissa paljon porukkaa hakemassa?

on noilla yliopistoilla ihan hirmu vaikeeselkoiset kotisivut ja en löydä sieltä mitään järkevää mikä auttais... :)

kiitti etukäteen vastanneille!

2

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelijaksi_haluava
    • Gosha

      Hain myös Joensuuhun venäjän kieleen. Siellä on haastattelu, eikä mitään valintakoekirjoja ym. materiaali jaetaan vissii kokeessa ja pitäisi varmaan kirjoittaa joku essee, mut sit on varmaankin kielen koe myös, et siihen voi lukea kielioppia vaikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe