Tietääkö joku missä ajassa pahoinpitely rikoksena vanhenee? Entä onko kyseessä enää lievä pahoinpitely jos uhri menettää tajuntansa (yhden ja ainoan) iskun seurauksena? Entä jos hakee lähestymiskieltoa niin tarviiko tekijän kanssa olla prosessin aikana yhtäaikaa missään käsittelyissä tai oikeudessa? Huolestuneena kyselee..
Rikoksen vanheneminen
zxqbt
31364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näin ne vanhenevat:
- lievä pahoinpitely, kaksi vuotta
- ns. tavallinen pahoinpitely, viisi vuotta
- törkeä pahoinpitely, kymmenen vuotta
Tajunnan menetys on yleensä sellainen vamma, joka tekee teosta ns. tavallisen pahoinpitelyn, Jos iskuun käytettiin hengenvaarallista välinettä voi kyseeseen tulla myös törkeä pahoinpitely, huom. voi.
Kun lähestymiskieltoasiaa käsitellään käräjillä, niin se voidaan ratkaista lähestymiskieltoon määrättävän poissaolosta huolimatta, jos sitä ei katsota tarpeelliseksi, tai hänet on sellaisen uhalla kutsuttu tuomioistuimeen.
Lähestymiskeltoon haettava on kuitenkin oikeutettu aina käsittelyyn saapumaan.
Eipä sitten taida olla paljon mitään enää tehtävissä kun tapahtuneesta on 14 vuotta aikaa. Isku tehtiin kädellä/käsivarrella. Tuota mutta en kyllä oikein ymmärtänyt mitä eroa on lähestymiskieltoon määrättävällä ja lähestymiskieltoon haettavalla, kumpaa tarkoitit milläkin?
Tapahtuneesta 14 vuotta!
Sorry, menin helppoon.