entä laihdutus ?
Esim. Jos lisää 4 tuntia hiihtoa viikossa, aleneeko alapaine 5-10 pykälää ?
Entä jos laihduttaa 10 %, montako pykälää ala paine tippuu ?
Onko kokemuksia ?
Paljonko liikunta alentaa
8
1208
Vastaukset
- vastata
se on niin tapauskohtaista...joillakin se voi pudota paljonkin kun taas toisilla vähän..Riippuen toki mitkä on korkean verenpaineen perussyyt.
- hyvinkin tuon
kymmenisen yksikköä alapainetta laskee ja yläpainetta vielä enemmän, jos samalla jättää väliin nuo natriumglutamaattihapon suolat.
- Pekka Pusikko
Mainitsemasi liikunta alentaa alapainetta 3,4 ja yläpainetta 9,2.
- Monasti testannut
Noin puolen tunnin (tai pidempi) aerobinen liikunta (hölkkä tms.) laskee minulla verenpainetta todella merkittävästi ja heti liikunnan jälkeen. Vaikutus kestää kerrallaan muutaman tunnin tai saman päivän ajan.
- huomattavasti
Vielä kaksi vuotta sitten verenpaineeni oli yleensä 85-95 / 135-145. Sitten aloitin kestävyysjuoksuharjoittelun ja laihdutin kymmenen kg. Olen vähän vajaa 60-vuotias mies ja nyt juoksen n. 15 tuntia viikossa. Verenpaineeni on keskimäärin 70 / 115.
- Miten ihmeessä
Miten ihmeessä jaksat juosta yli kaksi tuntia päivässä! Mun verenpaineeni ei aikoinaan laskenut, vaikka liikuin reippaasti pari tuntia päivässä. Mahtaako johtua munuaisten aiheuttamasta korkeasta verenpaineesta. En saa oikein lääkäriltä selvää, ei kai hänkään tiedä. Lääkitys aloitettiin mutta ei alene riittävästi ja nyt ilmenivät vielä kihdin tyyppiset oireet ja liikkuminen mahdotonta, ajoittain.
Nainen 56 vee
- heimoipäivää
ei oo hajuakaan!
- 60v.mies
löytyskö seuraa 45 vuotiaalle vanhalle terveelle 79 vuotialle naismiehelle seuraa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.738217Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662815Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182008- 1571991
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️191948Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381851Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301690- 1021477
- 381471
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411246