Onko mietiskelyä

tällainen?

Aika usein yksin metsässä kulkiessani tapahtuu näin: pysähdyn kesken askelen ja jään paikoilleni, katselen, kuuntelen, havainnoin kaikkea ja minusta tuntuu kuin olisin vain tyhjä kuori jonka sisältä havainnoija (eli minä) on hävinnyt ja jäljellä on vain havainto - eli se mitä näen, kuulen, haistan.
Se tuntuu hyvältä ja aika jotenkin pysähtyy - kuin saisi hetkeksi lomaa ihmisenä olemisesta...

7

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokija

      Mietiskely on sitä että havainnoija, havaitsemistapahtuma ja havainnon kohde alkavat sulautua toisiinsa. Niiden "välimatka" lyhenee. Ne ovat yhtä samaa prosessia, ja näitä prosesseja kuvataan erilaisina dhyanatiloina.

      Alustavaa dhyanatilojen kuvausta:

      4. dhyanassa minä näyttää häviävän, olo ei tunnu miltään, ei hyvältä eikä pahalta. Vastaa syvän unen tilaa, mutta ollaan virkeitä, tarkkaavaisia ja tietoisia.
      3. dhyana on hyvin tyynen ja tarkkaavaisen mielihyvän tila, havainnoidaan irrottautuminen ajatustoiminnasta.
      2. dhyanassa ollaan "hurmioituneena", ei niin tyyntä kuin 3. dhyana.
      1. dhyana on tavallisen virkeä, valpas ja rentoutunut tila.

    • mietiskelyyn..

      ..pelon hallintaa, niin voit alkaa tutustua meditaatioon.
      Mietiskely on ajanhaaskausta,huom.meditaatio nojaa aina pelkoon.

      • Aloittaja

        En palkää mitään.


      • pelkoon..
        Aloittaja kirjoitti:

        En palkää mitään.

        ..käännä silmät nurin ,taaksepäin.Siellä on "vähän" pelkoa,heillä on kokemusta.


      • Meditointiharrastukseen tulee uusi käänne, kun siihen liittyy vahvoja fyysisiä liikkeitä.
        Näitä on monissa itämaisissa menetelmissä mm. joogassa tai reikimeditaatiossa.

        Liikkeitä tehdessä mielikuvat sukeltavat jo aloittelijallakin lapsuudenaikaisiin
        mielikuviin ja maisemiin.
        Samaa tapahtuu myös hypnoosiin ohjaamiseen yhteydessä. Silloin tehokkaammin.

        Meditaatio on persoonallisuuden 'alkemiaa'. Pintaan nousee varhaislapsuudesta peräsin olevia tunnetiloja. On siis hyvin terapeuttista.

        Tulehtuneet emootiot saavat 'happea'. Tietoisuudentila nousee. Luovuus lisääntyy.
        Maailmankuva avartuu.


    • Tavis-tyttö

      Minulla ei ole vastausta kysymykseesi, mutta kokemuksesi muistuttavat hieman omiani. Niin on käynyt vain kaksi kertaa, ja kaipuu siihen tilaan on suuri. Olen ihan tavallinen tyttö, joka ei useinkaan koe mitään jänniä tuntemuksia. Ensimmäisellä kerralla olin kirjakaupassa ostoskeskuksessa, kun selatessani hyllyn edessä kirjaa huomasin aistieni terästyneen ja "ajan pysähtyneen". Se tapahtui kuin nappia painamalla. Hymyilin ja nautin olosta, kunnes se katosi. Tosiaan, silloin ei tuntunut olevan huolen häivääkään. Sitten, vuosien päästä, se tapahtui uudestaan, taas kirjakaupassa!

      Odottelen jo seuraavaa:)

      • Bhaktan

        Mitä jää jäljelle , jos mielen kaikki kerrokset kuoritaan pois? Mitä vastasyntynyt vauva kokee? Kun mieli hetkeksi "nukahtaa", voi kokea hiljauden kaiken takaa. Tila kahden ajatuksen välissä.
        Näitä kokemuksia varmaan on monella, mutta kuin kuin tuuli pyyhkäisee tyynen veden pintaa, tyyneys rikkoutuu. Alamme taas ajatella.

        Meditaatioharjoitusten "syvin" tarkoitus on kuoria ne mielen esteet, jotka estävät meitä kokemasta sitä, mikä on syvin olemuksemme. Palata lähtöpisteeseen, kokea vauvan viattomuutta, rakkautta, tässä ja nyt. Koko ajan.Sinne kaikki todelliset opetukset osoittavat sormensa.Bhaktan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2627
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      860
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe