Hei kaikille!
Olisin kiinnostunut tietämään,minkä malliset vaatteet sopisivat minun vartalotyypilleni.Yritän kuvailla itseni:
Olen n176cm pitkä ja painan n70kg
Vy on n.78-82cm
Ly on n 103cm
vaatekoko n40
Olen mielestäni vartalomallia X,josta luin jostain.
Erityisesti housuja on vaikea löytää(jo pituudenkin tähden).
Minusta minulle eivät ainakaan sovi lantiohousut tai empire-linjaiset tunikat,joissa näytän välittömästi siltä että olisin raskaana.En myöskään voi sietää pillifarkkuja.
Osaisiko joku viisas antaa vähän vinkkejä?
Kiitos jo etukäteen! =)
Mikä sopisi minulle?
2
654
Vastaukset
- leikkauksia
Hei! Minusta kuulostat sellaiselta tyypiltä, joka näyttää parhaalta pitäytyessään klassisiin muotoihin vaatteissa. Itsekin olet jo huomannut, etteivät empirelinja, matala vyötärö tai pillihousut korosta parhaita puoliasi. Kokeile siis vaatteita, joissa vyötärölinja on vyötäröllä! Siis "tavallisia" housuja (ei tarvitse ulottua vyötärölle asti, kunhan ovat lantiomallia korkeammat), joissa on mieluummin vähän leveämmät, ja ehkä myös lievästi alaspäin levenevät lahkeet. Farkuissa kokeile bootcutia!
Housujen kanssa yläosia, jotka eivät ole liian löysiä tai pussimaisia, vaan suht tyköistuvia vyötärön seudulta. Kietaisuneuleet sopivat sinulle varmasti, koska ne tuovat esille vyötäröä! Myös juhlatopeissa on usein vyötäröltä kiristettäviä osia, kokeile sellaisia. Yleensäkin muotoonommeltuja yläosia, jotka eivät peitä vyötäröä ja tee tasapaksua vaikutelmaa.
Hameissa arvaisin, että paras pituus sinulle on juuri polven yläpuolelle tai polveen, mutta sen näkee parhaiten sovittamalla erilaisia. Kapean hameen kanssa voit käyttää vähän löysempää yläosaa mutta levenevien hameiden kanssa yläosien täytyy olla tarpeeksi kapeita, niin että asussa on aina jokin hyvin istuva kohta (joko lantio tai vyötärö).
Siis: unohda oudoimmat muotiviritykset, sillä ne näyttävät parhailta vain koon 30 keijuilla. Satsaa klassiseen naisellisuuteen ja istuvuuteen! :)- viivivaavi
tosi paljon! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899747Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507687Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936469SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m635785Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,565280Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515184HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204844Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074529