Koneen nopeutus (vinkki)

Monilla on vielä 350W virtalähteitä. Edullisin tapa nopeuttaa kone on asentaa 500-750W virtalähde. Tehonlisäys on huomattava. Sama jos autossa vaihtaisi 1,1 litraisen moottorin 2,0 litraiseen.
11637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nettiselausta voi nopeuttaa samalla vaihtamalla näytön suurempaan. Nettisivuilta menee vähemmän aikaa latautua suurelle näytölle kuin ahtautua pieneen näyttöön.

Äänestä
  • Ajatuksissanne on ehkä jotain lapsenlogiikkaa, mutta huomaan, että minun on seuraavaksi keskityttävä rautapuolen opetuksiin kanssanne. Seuratkaa sähköpostianne.

    ps: Enkö minä ole sanonut, että omin päin älkää kirjoittako palstoille vaan minä tarkastan tekstinne oikeellisuuden etukäteen.

    Äänestä

  • Perkele kun te wintoy-pojat ette ymmärrä tästäkään taas mitään. Näytön koolla ei ole MITÄÄN tekemistä siihen kuinka nopeasti sivut latautuvat.

    Pullonkaulana on tietenkin se modeemin johto siinä seinässä, kai tekin tajuatte että jos näinkin isot sivut tunkevat sihen johtoon niin tottakai karmit ottaa kiinni seinämiin. Nykyaikaiset johdot ovat vielä vanhoja ohuempiakin kiitos materiaalisäästöjen joten sivut ovat nykyään paljon hitaamat kuin ennen.

    Vaihtakaa joku kunnon piuha siihen väliin joka on riittävän paksu esim. rautakangesta saa sopivan paksua kiskoa.

    Äänestä

ja tuon lisäksi kun kääntää vähän kerneliä, niin johan kelpaa!
itse käänsin eilen vasemmalle, mutta se meni liikaa ja sitten kerneli joutui paniikkiin.
ratkaisin ongelman kääntämällä kerneliä takaisin oikealle.

Äänestä

..autooni isomman tankin, jotta auto kulkisi nopeammin, mahtuuhan siihen nyt paljon enemmän bensaakin.

Äänestä

Huomaa kyllä ettette ymmärrä koneen virittelystä mitään. Vanhana konkarina annan teille muutaman hyvän vinkin.

1. Internetin nopeutus (adsl)
- lyhennä modeemin ja puhelinrasian välinen johto mahdollisimman lyhyeksi, näin tietoliikenteen ei tarvitse kulkea niin pitkää matkaa, nopeuttaa selaamista huomattavasti. Koneen ja modeemin välinen ethernetjohto kannatta myös lyhentää max 10cm:n tai ellei osaa lyhentää niin sitten pistää kiepille sen ja siirtää modeemin koneen kylkeen kiinni. Langattomissa verkoissa kannattaa tukiaseman ja koneen väliin pistää tavallinen matkaradio välittämään ja vahvistamaan radiosignaalia, olen huomannut myös että Frederikin soittaminen radiosta samaan aikaan parantaa signaalia huomattavasti.

2. Powerin johto
- kuten arvasitte niin sama juttu, sähkökin kulkee lyhyen matkan nopeammin kuin pitkän joten max. 20cm virtajohto poweriin

3. Powerin tuunaus
- isompitehoinen poweri tulikin jo mainittua mutta ei sitä että kaikki ylimääräiset johdot kannattaa repiä pois. Musta jätetään mustaksi ja kaikki muut johdot korvataan keltaisella 12V suurjännitteellä, jo rupeaa CPU potkimaan kun vaivaisen parin voltin sijaan tarjotaan kunnon syöttöä.

4. Lapsikin tietää että lämpö on pahasta elektroniikalle. Kokenut pc-rustaaja tietää että huippukellotuksissa käytetään jäähdytykseen R-jäähdykettä (jota virheellisesti kutsutaan "freoniksi"). Koneesta kannattaakin siksi irroitella ylimääräisert pellit ja nostaa koko vekotin jääkaappiin. Jos tekee tuon powerin tuunauksen niin pakastin olisi vielä parempi. Mikäli teillä on 500L pakastin niin sinne mahtuu myös näyttö ja tuoli joten koko konttori kannattaa siirtää isoon pakastimeen. Kylmä myös jäykistää joten Pentillä olisi kerrankin elämässään mahdollisuus saa naista jos joku vain säälistä suostuisi. Kun asut siellä stadissa niin kyseleppä Assalta jos joku mörri sattusi kainaloon.

Noin, loppu näytti keskittyvän liiaksi Nelosen pojan tuunaamiseen mutta muut kohdat oli täyttä asiaa. Noilla neuvoilla alkaa windows niin sanotusti "vinkumaan" ja ehkä myös omistaja.

Äänestä
  • hetkeksi meen paskalle.

    Äänestä

  • Semmoinen pieni ydinreaktori viereen pauhaamaan. Sähkö on puhtaampaa kun se ei kierrä kaiken maailman humpuusien ja harakoiden naaman edessä.

    Ehkäpä se (näin teoreettisesti) suojaisi sähkökatkoiltakin ;)

    Äänestä

  • Linux-äijä kirjoitti:

    Semmoinen pieni ydinreaktori viereen pauhaamaan. Sähkö on puhtaampaa kun se ei kierrä kaiken maailman humpuusien ja harakoiden naaman edessä.

    Ehkäpä se (näin teoreettisesti) suojaisi sähkökatkoiltakin ;)

    vaikka laittaisitkin oman ydinvoimalan vaatekomeroon, niin muista kuitenkin maksaa siirtomaksu fortumille. kun ei niillä muuten ole varaa optioiden maksuun.

    Äänestä

  • Muuten erinomaiset ohjeet mutta jätit mainitsematta että kannattaa rakentaa poweriin filtteri jolla siivotaan pois kaikki muut paitsi tuulienergia.

    Jokainen tietää että tuuleen kuuluu olennaisena osana nopeus ja siitä saadulla energialla koneen saa lentämään, jopa Windowsilla. ;)

    Äänestä

Saunanko aiot nurkkaan pystyttää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wind-tiedottaja. kirjoitti:

Monilla on vielä 350W virtalähteitä. Edullisin tapa nopeuttaa kone on asentaa 500-750W virtalähde. Tehonlisäys on huomattava. Sama jos autossa vaihtaisi 1,1 litraisen moottorin 2,0 litraiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu