Tulihan ne pakkaset viimeinkin. On mukava, kun on lämmin asunto eikä ole pakko lähteä ulos. Sääliksi käy ulkotyön tekijöitä tähän aikaan vuodesta. Eihän toimistotyöntekijän palkka ole kehuttava, mutta eipä tarvi kärvistellä pakkasen kynsissä.
Vapaapäivänä emme rakkaani kanssa juurikaan pistä nokkaamme ulos. Kotona on mukava poltella kynttilöitä ja käpertyä rakkaan kainaloon. Sitä tekee mieli suositella muillekin näin keskitalven viihdykkeeksi.
Kyllä Kajaani muuten on kaunis talvellakin. Kun ikkunasta katsoo ulos on kuin katsoisi satumaisemaa huurteisine puineen ja tilhiparvineen.
Vapaapäivänä emme rakkaani kanssa juurikaan pistä nokkaamme ulos. Kotona on mukava poltella kynttilöitä ja käpertyä rakkaan kainaloon. Sitä tekee mieli suositella muillekin näin keskitalven viihdykkeeksi.
Kyllä Kajaani muuten on kaunis talvellakin. Kun ikkunasta katsoo ulos on kuin katsoisi satumaisemaa huurteisine puineen ja tilhiparvineen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
eikä ole somalit tai muut loiset notkumassa joka kulmalla :)
menee ja heinäkuun alussa on kunnon helteet,tämä kestetään niitä odotellessa.
paljon ulkotöissä ollut. Näillä keleillä ulkotyö ei ole mikään ongelma, keli on moniin ulkotöihin mitä parhain.
juosta olkona tällä kelillä, vaikka olisi kakkasi mukana.
palmun alta kirjoittelet, että ihan sielläkin pakkasta?
etkö itse käy töissä vai teetkö töitä kotoa käsin?
ja tuo toimistotyöntekijän huono palkka...niin no onko esimerkiksi 5t€/kk huono palkka "toimistotyöstä"? (Itsehän en siis saa tuollaista palkkaa, vielä)
Työtähän tekee vain orjat!Itse teen mitä ikinä lystään eli olen onnellinen itseni Herra ja nauran teille työssä käyvät pellet!Menkää vaikka rapsehtimaan pakkaseen,hehheh ja heh.
enpä paljoa ylpeilisi asialla paitsi jos olisin tehnyt jo oman osani ja olisin eläkkeellä tai jos olisin niin rikas ettei minun tarvitsisi käydä töissä eikä nostaa tukia (työttömyys sossu).
kyllä ihmisten pitää tehdä töitä.
Toisilla se on ansiotyötä toisilla jotain muuta. Kukaan ei voi elää tekemättä työtä. Jokainen tekee joka päivä jotakin ja tarvitsee elääkseen joitain tuotteita ja palveluja. Näin jokaisen ihmisen panos hyödyttää myös yhteiskuntaa. Sellaista elävää ihmistä ei ole olemassa joka ei tee työtä.
Me ihmiset ollaan täällä pallolla kuin kusiaiset pesässä, olemme kaikki riippuvaisista toisistamme. Ei kusiaispesässäkään ole merkitystä kantaako toinen kusiainen enempi neulasia kuin joku toinen. Ja vaikka se eniten neulasia kantava kusiainen katoaisikin niin ei sen pesän elämä siihen pääty, homma jatkuu vaan.
Mitä nuo kusiaiset tähän pakkasjuttuun kuuluu?
Ulos......hyvää tekee...levoskallekki.....reipas 10 kilsan kävelylenkki about -20 astetta ...heh