Oon tässä miettiny että lähtisin USAAN opiskeleen muotiasuunnittelua. Kuinka helposti sinne pääsis opiskeleen, että millä todistuksella haetaan? Ja jos siellä opiskelee niin saisko Suomesta mitään opintotukirahaa?
USAAN opiskelemaan
Nimetön
11001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Kuinka helposti sinne pääsis opiskeleen, että millä todistuksella haetaan?"
Oletan, että olet hakemassa yliopistoon. Pääsyn helppous tai vaikeus riippuu koulusta. Pääset kuitenkin takuulla johonkin kouluun, jos sinulla on rahaa lukukausimaksuihin sekä elämiseen ja osaat kohtuullisesti englantia sekä olet käynyt lukion ja hankit suosituskirjeitä englanniksi esim. opettajiltasi. Eri asia on, kannattaako kaikkiin kouluihin edes mennä ja tekeekö niistä saatavalla tutkinnolla mitään. Todennäköisesti joudut tekemään jonkin kielitestin koulusta riiippumatta, joka on normaalille suomalaiselle nuorelle suht helppo, jos olet ollut paikalla englannin tunneilla. Tarvitset myös lukion päättötodistuksen ja yo-tutkinnon sekä viralliset käännökset näistä. Mikäli sinulla on amistausta, kannattaa kysyä erikseen kiinnostavasta koulusta, miten menetellä hakemisen kanssa ja voitko ylipäätään hakea amispapereilla.
"Ja jos siellä opiskelee niin saisko Suomesta mitään opintotukirahaa?"
Saa, mutta se ei takuulla yksin riitä opiskeluun eikä asumiskulujen kattamiseen. Omaa rahaa on löydyttävä ja rutkasti. Koulusta riippuu, kuinka paljon rahaa tarvitset, samoin viisumia varten joudut todistamaan, että sinulla on varaa opiskella, koska opiskelijana et voi tehdä töitä (poislukien mahdolliset kampuksella tapahtuvat pikkuduunit, joiden tuntimäärä on rajoitettu ja joista maksetaan niukasti).
Mieti myös sitä, mitä teet suorittamallasi tutkinnolla opintojen jälkeen ja hyväksytäänkö sitä virallisesti muualla, mieti myös, että minkälaiset realistiset työmahdollisuudet sinulla on ko. tutkinnolla USA:n ulkopuolella (sillä työlupaa USA:aan ei varmaan irtoa muotisuunnittelijan papereilla). USA:ssa opiskelu kuulostaa 'mageemmalta' kuin Suomessa opiskelu, mutta USA:ssa on paljon 'turhia' ns. yliopistoja, joiden tutkinnolla ei tee paljon mitään ja joita kukaan ei välttämättä valvo (tosin sellaiseen tuskin saa opintotukeakaan). Muista, että alemman tutkinnon suorittamiseen kuluu noin 4 vuotta, joka sekin menee nopeasti ja usein jo 3. vuonna tulee mietittyä sitä, mitä aikoo tehdä opintojen jälkeen. Siispä on hyvä olla jonkinlainen kuva opintojen jälkeisestä elämästä jo ennen opintojen aloittamista.