Akvaarioliikkeistä ja eläinkaupoista saa kivoja kantoja, juurakoita ja kiviä sekä taustakuvia, mutta olen huomannut niihin uppoavan aika kiitettävästi fyrkkaa...
Ei sillä ettäkö akvaarioharrastusta halvaksi olisin olettanutkaan, mutta esim isomman akvaarion taustakuvastakin saa jo pulittaa useamman kympin.
Olisi kiva kuulla jotain vinkkejä, millä akvaariota voisi sisustaa ja somistaa omin nokkineen?
Mitä luonnosta voisi ottaa...jotain kiviä, puita?
Onko hauskoja vinkkejä taustakuviksi, muutakin kuin yhteenliimatut tiimarin kartongit..?
Omavaraisempaan sisustukseen
9
4465
Vastaukset 9
- fish KING
- omenapuun oksat, kuivattuna/kuorittuina ovat hienoja, mielestäni .. http://kuvablogi.com/nayta/758732/
- liuskekivet samaten .. http://kuvablogi.com/nayta/181685/
mitään akvaario veden mahdollisesti liuottavia, ruostuvia tms. materiaaleja ei saa käyttää, kalkkipitoiset kivet, metallipohjaiset kivilajit, mätänevät uppopuut etc. maalaisjärjellä eteenpäin akvan koristelussa ;)
Taustaksi rautapaperia lasin ulkopuolelle, piirtele kallio hahmotuksia yms. rypistä ja teippaa. KOMEA.
Mulla on sellaista tummaa solumuovia töistä lainattua ;) PALAUTAN KUN EN JAKSA ENÄÄ HARRASTAA.- tania78
Taustapaperina toimii vaikka musta jätesäkki. (yllättävän hieno)
Myös vesiväreillä väritetty ja rypistetty paperi toimii ja on mielialan mukaan helppo vaihtaa muuhun väriin !
Paperiin voi myös liimata kuivattuja Kasveja jolloin kolmiulotteisuus on taattu ! (vesikasvejakin voi kuivata.... )
Sitten vain kiviä kasaan ja luolastoa muokkaamaan.
Luolan voi myös rakentaa pienistä kivistä jotka liimaa akvasilikonilla yhteen . - Näin talvella...
tania78 kirjoitti:
Taustapaperina toimii vaikka musta jätesäkki. (yllättävän hieno)
Myös vesiväreillä väritetty ja rypistetty paperi toimii ja on mielialan mukaan helppo vaihtaa muuhun väriin !
Paperiin voi myös liimata kuivattuja Kasveja jolloin kolmiulotteisuus on taattu ! (vesikasvejakin voi kuivata.... )
Sitten vain kiviä kasaan ja luolastoa muokkaamaan.
Luolan voi myös rakentaa pienistä kivistä jotka liimaa akvasilikonilla yhteen .Mistä voi ostaa kiviä, esim. liuskekiviä?
Kattelin jotain puutarhakauppoja mutta kaikki on jossain neliöissä tai muissa klimpeissä...
Kiitos hienoista vinkeistä! - fish KING
Näin talvella... kirjoitti:
Mistä voi ostaa kiviä, esim. liuskekiviä?
Kattelin jotain puutarhakauppoja mutta kaikki on jossain neliöissä tai muissa klimpeissä...
Kiitos hienoista vinkeistä!Ellet asu Parkanoa pohjosemmassa...
Tietyömaan läheisyyksistä, ettimällä, pienellä vaivannäöllä saat ilmaseksi. - -Rihma-
Näin talvella... kirjoitti:
Mistä voi ostaa kiviä, esim. liuskekiviä?
Kattelin jotain puutarhakauppoja mutta kaikki on jossain neliöissä tai muissa klimpeissä...
Kiitos hienoista vinkeistä!Ei oo pakko ostaa koko lavallista/neliötä ym. laattakiveä puutarhamyymälöistä, kysys huvikseen saatko ostaa pari palaa niin varmasti myyvät(Ainakin kilohintaan).
Ja jollei myy, niin osta lava ja myy muille kiinnostuneille joiden mielestä on liikaa lunta kaivella. =) - Käyvätkö
-Rihma- kirjoitti:
Ei oo pakko ostaa koko lavallista/neliötä ym. laattakiveä puutarhamyymälöistä, kysys huvikseen saatko ostaa pari palaa niin varmasti myyvät(Ainakin kilohintaan).
Ja jollei myy, niin osta lava ja myy muille kiinnostuneille joiden mielestä on liikaa lunta kaivella. =)ne akvaarioon..?
- fish KING
Käyvätkö kirjoitti:
ne akvaarioon..?
Minkälaisia kiuas kiviä, mikä kivilajike?
Olemassa monenlaisia! - mitään kiviä,
fish KING kirjoitti:
Minkälaisia kiuas kiviä, mikä kivilajike?
Olemassa monenlaisia!tuli vaan mieleen nuo kiuaskivet voisko sellaset sopia akvaarioon..? Ja jos niin millaset kiuaskivet.
- fish KING
mitään kiviä, kirjoitti:
tuli vaan mieleen nuo kiuaskivet voisko sellaset sopia akvaarioon..? Ja jos niin millaset kiuaskivet.
.. mutta onko ne oikeen luonnollisen näköisiä akvassa, itse kokeilin kerran ja otin pois :) ... jälleen kerran kauneus kuitenkin on katsojan silmässä.
ei niin kaunis akvaario .. http://www.asisupport.com/xpmce2005_aquarium.jpg
vähän hienompi akvaario .. http://i30.photobucket.com/albums/c317/Yoshi1684/25.jpg
mun makuuni yks .. http://bp0.blogger.com/_cwbt2D65i9k/RxNttCTL_JI/AAAAAAAABJI/vl6BhAIIQ0c/s1600-h/2007_1.jpg
http://www.tampabayaquarium.com/images22/set5062Sa.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051284Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91787Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja120565Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö183500Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23497- 59483