Siat elävät puolen vuoden mittaisen elämänsä ahtaissa karsinoissa, joissa niillä ei ole juurikaan liikkumismahdollisuuksia. Sikojen liikkumista rajoitetaan, jotta ne kuluttaisivat mahdollisimman vähän energiaa ja lihoisivat mahdollisimman nopeasti. Ja tietysti siitä syystä, että kasvatushalliin mahtuisi mahdollisimman monta eläintä. Nämä aktiiviset ja älykkäät eläimet eivät voi elää lajilleen ominaisella tavalla ahtaissa ja virikkeettömissä karsinoissaan: ne eivät voi esimerkiksi tonkia maata ja tutkia ympäristöä. Tämä pakotettu toimettomuus aiheuttaa niille turhautumista ja stressiä, joka purkautuu usein tappeluina: repaleiksi järsityt korvat tai poikki purtu häntä eivät ole harvinainen näky ryhmäkarsinoissa. Lisäksi sioilla on jalostuksesta johtuvia sairauksia, kuten kivuliaita nivelvikoja. Sioilla ei myöskään ole mahdollisuutta rypeä ja vilvoitella. Niinpä niillä on kesäaikaan usein tukalan kuuma, sillä siat eivät voi säädellä ruumiinlämpöään hikoilemalla.
Tunnistaako joku kuljettajan
Alavuden Dimitri
3442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Dimitristä.
Tiedän että näin on. Sika parat.Minulla on eläimiä myös. Ei sikoja. Hevosia, eikä tulisi mieleenkään kohdella kaltoin niitä, eikä koiriakaan.Eläimille pitää olla ruokaa, kuivaa, lämmintä ja virikkeitä.Tiedän yhden paikan jossa hevosia pidetään ulkona yötäpäivää vain loimi päällä.Onko oikein? Minusta ei.Kiitos sinulle Dimitri annoit muutakin ajateltavaa meille, kuin oman navan ympärillä pyöriminen.
kun välität eläimistä noin. jotkut ne on tosi ajattelemattomia sen suhteen millaista valtakuntaa rakentavat.pilvilinnat haihtuvat savuna ilmaan,kun on tosi elämä kyseessä.