Kyllä huomaa että VW ja Skoda ovat sisar autoja,molempien palstojen kirjoittelijatkin ovat hyvin pitkälle samanlaisia puupäitä.Jos joku erehtyy kirjoittamaan että hänen autossaan on ollut jotain vikaa niin jo muutama pässi vänkää vastaan että ei varmaan ole.Jos laitan seuraavaan viestiini yhteystietoni niin maksatteko perkele Octaviaani tulevan 450 euron remontin,häh?
Sama
Sama
5524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joka palstalla valitettavasti. Mutta kun maailma on raaka ja julma niin ei semmosta merkkiä olekkaan johon ei vikaa tulisi. Itsellä ny on vielä viatonta taivalta takana ja toivottavasti sitä myös jatkuu. Mielenkiinnosta pitää kuitenkin kysyä että mistäpäin kilahti ja mitä?
tarkoitit. Lueppas sen alkuperäisen tarinan kohdat 1 ja 2. Jos heti alkuun pistetään suoranaista paskaa ja vit.., niin ei kai sitä tarvii loppuakaan niin vakavasti ottaa. Asiat asioina ja muut jutut eriksiin. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Vioista:
On kuules eri juttu, jos autolla on ajettu 0 - 40000 tai kuten sulla vanhempi auto. Se ei vaan ole tälle merkille tyypillistä juoksuttaa niitä joka päivä takuukorjauksissa - usko pois.
Aivan varmasti kaikkiin autoihin tulee remppaa ja jos vielä autoa on varovasti huollettu, niin sitä suuremmalla syyllä. Siis mikä sulta hajos ja paljonko kiesillä on ajettu?
Vikojahan näissä kummassakin merkissä on, skodassa ehkä vielä enemmän. Jästipäät kun vaan eivät voi myöntää sitä. Mitä siitä jos auto vikaantuu tai kolisee, vituttaahan se tietenkin kun on yli 20 kE:tä laittanut autoon ja jo 40 tkm:ssä on suurinpiirtein kaikki osat vaihdettu mutta sehän on vain auto. Heti ollaan suurinpiirtein rekkaria kyselemässä.
Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku, lausahti tuo vanha presidenttimme aikoinaan.
Tosiasia on se, että ainoat huollot kahdessa omistamassani Octaviassa ovat olleet normaaleja vuosihuoltoja, ei takuukorjauksia, ei MITÄÄN muutakaan normaalista poikkeavaa.
Jos olen nyt sitten vag-konsernilainen puupää, kun puhun totta, niin sitten olen.
Kyllä se varmaan harmittaa noita kiukuttelijoita, kun eivät oikein saa kiinni muusta kuin merkin synkästä neukkumiehityksen tuoteskaalasta. Ja se oli ennen muinoin se....
Tunnen niin monta tekopyhää skodistia jotka yrittävät peitellä autonsa ongelmia. Milloin auto on emännällä, milloin tuttavalla lainassa tms. Tosiasiassa korjaamolla remontissa. Näitä monia 'VAG-talliin kuuluvia kuljettajia' yhdistää kritikittömyys autoansa kohtaan ja eihän silloin kaikkia pikkuvikoja kolinoita, ajomelua haluta huomata. Itse kyllä heti huomaan kun näillä autoilla ajan. Octaviakin on ajettavana täysi pulkka. Fabia on taas sellainen kaninkoppi, josta ei sen enempää.