Mies kuorsaa

Sinkkuaikoinani otin kellostakin patterit pois koska se häiritsi untani. Uudessa suhteessa mies kuorsaa ISOSTI ja yksinkertaisesti koko ajan. Nukun korvatulppien kanssa eikä mitään tehoa. Nyt olen raskaana ja yhteen pitäisi muuttaa. Miten mä jaksan? Nytkin valvon vaikka mies nukkuu sohvalla. Väsyttää koko ajan, mutta ei vaan onnistu, uni ei tule - ja sitäpaitsi yhtäjaksoinen korvatulppien pito sattuu jo korviin. Ennen sai jotenkin hengähtää kun välillä nukuttiin omissa asunnoissa, nyt alan olla jo himppasen epätoivoinen...
Vinkeistä kiitollinen...
82038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lääkäriin asian johdosta onhan heillä kuorsaamisen vähentämiseksi hoito neuvot.

Äänestä

ja sitä kautta uniapneatutkimuksiin.
Jos vaikka sattuisi olemaan sitä, niin kuorsaaminen ei todellakaan ole ainoa haittapuoli mitä uniapnea saattaa aiheuttaa.

Uskon, että ainakin suurin osa uniapneapotilaista saa välittömän avun CPAP-laitteesta. Tosin ihan kaikki eivät sen käyttöön sopeudu.

Äänestä
  • kyllä sille ottajia riittää.

    Äänestä

Todella raskas vaihe sinulla. Haluan kertoa tyttärestäni ja hänen miehestään. Heillä on pieniä lapsia ja välillä tyttäreni oli niin väsynyt, että tuli meille lapsuudenkotiinsa nukkumaan univelkojaan, kun mies kuorsasi niin kovaäänisesti.

Jostain kuitenkin löytyi avuksi yöllä käytettävä kuorsauksen estäjä,"nukkulaksi" he sanovat sitä.
Nykyään he nukkuvat yhdessä, eikä kuorsaus enää häiritse perhe-elämää. Olen todella iloinen tyttäreni puolesta. Toivottavasti löydät avun ongelmaasi.

Äänestä

Olin juuri ns.kuorssausleikkauksessa.Leikkauksessa poistettiin nielurisat.pikkukieli.Kitalaenkaarta avarrettiin ja pehmytkurosta kiinteytettiin.Leikkaus oli Maanantaina ja Tiistaina kotiin.Minä itse olin niin lujilla kuorssauksen kanssa,että ajattelin pumpun pettävän.Aivan kuin olisi tehnyt yön töitä ilman ruokaa ja kuunnellut huonoa musiikkia.
Näitä tehdään myös yksitysellä puolella.Vaatii pari käyntiä ja maksaa n.1000€ Seinäjoella.Itselläni asiat lähti rullaaamaan kun juttelin työterveys lääkärinkanssa.

Äänestä

Olen kärsinyt mieheni kuorsaamisesta ainakin kymmenenn vuotta, ja nyt viimeinkin keväällä sain hänet meneämään lääkäriin.

Tutkimusten jälkeen selvisi, että hänen tapauksessaan leikkaus ei auttaisi asiaa yhtään,
vaan hänelle suositeltiin ylipaine-maskia, jota hänen tulee käyttää joka yö.
Hänellä todettiin keskivaikea uniapnea. Tutkimuksissa todettiin, että miehelläni oli useita - melkein kahden minuutin mittaisia - hengityskatkoksia öisin.

Niinpä hän sai ylipaine-maskin sairaalasta ja on nyt nukkunut pari kuukautta sen kanssa.
Kun hän ennen oli hyvin väsynyt aamuisin, niin nyt nukkuu kuin tukki. Unenlaatu on siis parantunut huomattavasti - meillä molemmilla :)

Äänestä
  • Netistä tilasimme kuorsauskiskon, jota pystyi ruuvilla säätämään sopivaksi. Se auttoi eikä ollut kovin kallis. Lisäksi se on myös helppo ottaa matkalle mukaan. Totuttelua se tosin vaati (sylki tuntuu valuvan suusta) eikä se ehkä riitä oikein himokuorsaajalla.

    Äänestä

en kestänyt monta vuotta valvoin ja lapsi valvotti olin aivan poikki:(korvatulpat eivät tosiaan auta yhtään.....tai sitten käytännön ratkaisu eli eri huoneet jos mies ymmärtää?????itse en jaksanut seurasi univaje, ero,masennus......mieti hyvin tarkkaa tilanne!!!!omia kokemuksia vain. minut leimattiin lähes hulluksi kun valvoin ja väsähdin,,ihmiset eivät oikeasti ymmärrä asiaa,että herkkä unisia on paljon,nyt hyvä kun yksin,,ei tarvi kärsiä://////

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä raskaana kirjoitti:

Sinkkuaikoinani otin kellostakin patterit pois koska se häiritsi untani. Uudessa suhteessa mies kuorsaa ISOSTI ja yksinkertaisesti koko ajan. Nukun korvatulppien kanssa eikä mitään tehoa. Nyt olen raskaana ja yhteen pitäisi muuttaa. Miten mä jaksan? Nytkin valvon vaikka mies nukkuu sohvalla. Väsyttää koko ajan, mutta ei vaan onnistu, uni ei tule - ja sitäpaitsi yhtäjaksoinen korvatulppien pito sattuu jo korviin. Ennen sai jotenkin hengähtää kun välillä nukuttiin omissa asunnoissa, nyt alan olla jo himppasen epätoivoinen...
Vinkeistä kiitollinen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu