Eli haaveena laittaa kasviakvaario ja sijoituspaikka olisi kylppäri. Mitähän tässä tulee ottaa huomioon. Kaloja tai mitään kotiloa elävämpää en ajatellut akvaan laittaa joten roiskeveden kanssa ei varmaankaan ole niin justiinsa. Onkohan ihan syntyneenä kuopattava ajatus? Mitä tulisi ottaa huomioon?
Millaisia asioita kasviakvaariossa tulee ottaa huomioon verrattaessa kala-akvaarioon? Suodatus? Lämmitys? CO2 vehkeet pitää varmaan laittaa.
Ja sähköasiaa; riittääkö pelkkä keskuksen vikavirtasuojaus tai onko normaaleissa akvaariotarvikkeissa (valaistus yms.) roiskevesisuojausta? Suojaetäisyydet vesipisteeseen on kunnossa mutta roiskuuhan sitä vettä kun suihkussa käy.
Kasviakvaario kph:een
1
395
Vastaukset
- fish KING
Sähkö on näkymätöntä ja se on tappavaa kosteuden kanssa yhteen jouduttuaan.
googlaappas tuo otsikko...
Sähköiset laitteet tulee olla roiskevesi tiivitä ja luokiteltuja laitteita, tavalliset akvaario valaisimet näitä eivät ole. Valaisin akvaarioon pudotessaan on turvallisuus riski jota ei pidä koskaan mennä ottamaan pois akvaariosta ennen kuin virta laitteeseen on pois kytketty.
Tollanen löyty .. http://www.fortum.fi/document.asp?path=14020;14028;31772;31773;31781;31792;31899;31935;31936
Sähkölaitteita voi käyttää kosteissa tiloissa, jos pistorasiat ovat suojamaadoitettuja.
Kosteissa tiloissa saa käyttää vain tarkoituksenmukaisia ja ehdottomasti ehjiä sähkölaitteita.
!! Sähkölaitteita ei saa kastella eikä käyttää märkänä !!
Älä laita sähkölaitetta altaan tai ammeen reunalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741