Eli haaveena laittaa kasviakvaario ja sijoituspaikka olisi kylppäri. Mitähän tässä tulee ottaa huomioon. Kaloja tai mitään kotiloa elävämpää en ajatellut akvaan laittaa joten roiskeveden kanssa ei varmaankaan ole niin justiinsa. Onkohan ihan syntyneenä kuopattava ajatus? Mitä tulisi ottaa huomioon?
Millaisia asioita kasviakvaariossa tulee ottaa huomioon verrattaessa kala-akvaarioon? Suodatus? Lämmitys? CO2 vehkeet pitää varmaan laittaa.
Ja sähköasiaa; riittääkö pelkkä keskuksen vikavirtasuojaus tai onko normaaleissa akvaariotarvikkeissa (valaistus yms.) roiskevesisuojausta? Suojaetäisyydet vesipisteeseen on kunnossa mutta roiskuuhan sitä vettä kun suihkussa käy.
Kasviakvaario kph:een
1
398
Vastaukset
- fish KING
Sähkö on näkymätöntä ja se on tappavaa kosteuden kanssa yhteen jouduttuaan.
googlaappas tuo otsikko...
Sähköiset laitteet tulee olla roiskevesi tiivitä ja luokiteltuja laitteita, tavalliset akvaario valaisimet näitä eivät ole. Valaisin akvaarioon pudotessaan on turvallisuus riski jota ei pidä koskaan mennä ottamaan pois akvaariosta ennen kuin virta laitteeseen on pois kytketty.
Tollanen löyty .. http://www.fortum.fi/document.asp?path=14020;14028;31772;31773;31781;31792;31899;31935;31936
Sähkölaitteita voi käyttää kosteissa tiloissa, jos pistorasiat ovat suojamaadoitettuja.
Kosteissa tiloissa saa käyttää vain tarkoituksenmukaisia ja ehdottomasti ehjiä sähkölaitteita.
!! Sähkölaitteita ei saa kastella eikä käyttää märkänä !!
Älä laita sähkölaitetta altaan tai ammeen reunalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1094275Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572458Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768