Mazda 6 kaasupoljin kangertelee

Onko kenelläkään kaasupoljin jumittanut yläasentoon (=tyhjäkäynti)? Poljin siis jumiutuu yläasentoon ja saadakseen kierroksia sitä pitää painaa kunnolla. Kun poljin on saatu liikkeeseen, se liikkuu aivan normaalisti. Auto on M6 2.0 -03.
42962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaasuläpän reunoille kertyy karstaa ja pölyä joka sitten alkaa ahistamaan. Korjauksena on kaasuläppäkoteloita putsattu, hiottu läpän reunoja tai vaihdettu koko kaasuläppäkotelo jos muu ei auta. Helppo puhdistaa ja hioa reunat itsekin jos tuon osan autostasi osaat etsiä ja peukalo ei ole ihan keskellä kämmentä. Osat ovat muovia(myös läppä)joten hieman varovaisuutta hionta vaatii, ettei poista liikaa matskua läpästä ja pitää tehdä hienolla hiomapaperilla. Muuten voi tyhjäkäyntikierrokset nousta aika korkealle kun liikaa ilmaa virtaa läpän ohitse.

Äänestä
  • itellä 2,3gt,ajettu noin 140t ja alko jumittaan kaasupoljin,pikakorjaus oli että ylijäänyt vetonivelen lemmarista taittelin pikku "takarajottimen" vipuun joka ohjaa kaasuläppää,on pysyny paikoillaan,toiminu jo vuojen verran,ei vaikuta kulutukseen eikä näy päästöissä katsastuksessa,mutta pitääpä puhistella tuo putkenpätkä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensembles kirjoitti:

Onko kenelläkään kaasupoljin jumittanut yläasentoon (=tyhjäkäynti)? Poljin siis jumiutuu yläasentoon ja saadakseen kierroksia sitä pitää painaa kunnolla. Kun poljin on saatu liikkeeseen, se liikkuu aivan normaalisti. Auto on M6 2.0 -03.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu