olisko kiinnostuneita

ostajia.

tällaisille merkeille. Olen keräillyt joskus mutta nyt joutaisivat pois kun harrastus on päässyt loppumaan.
Tässä kansiosssa olevat merkit olis aloittelijalle hyvä starttipaketti jo valmiina. Jos kiinnostaa niin voin laittaa lisätietoa.
Tässä linkki kuviin, klikkaa kansio auki ja klikkaa suuremmaksi sivuja:
http://picasaweb.google.com/geeemies

4

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noinkuin

      kuvien perusteella näyttää siltä, että merkit ovat 1950-1980 luvuilta. Valitettavasti tuonajan merkkejä myydään kiloittain, loistoleimaiset ja muut erikoisuudet poislukien.

      • katselin.

        kaikki merkit näyttäisivät olevan 1963 tapahtuneen rahanuudistuksen jälkipuolelta eli sen vanhempia en löytänyt. Ehkä postituoreita tubi- ja spr-merkkejä ei nyt kilokaupalla niin kulje, mutta on joukossa paljon tuollaistakin leimattua kilotavaraa, joissa ei ole kaunista kaarileimaa.


      • jos myyt
        katselin. kirjoitti:

        kaikki merkit näyttäisivät olevan 1963 tapahtuneen rahanuudistuksen jälkipuolelta eli sen vanhempia en löytänyt. Ehkä postituoreita tubi- ja spr-merkkejä ei nyt kilokaupalla niin kulje, mutta on joukossa paljon tuollaistakin leimattua kilotavaraa, joissa ei ole kaunista kaarileimaa.

        Systeemi.net´issä, noista vois saada 5-50e, ostajien sattumasta riippuen. Joskus joku lähes massamerkki ei mene kaupaksi parillakaan yrittämällä, kolmannella kerralla 10 sentillä tai nousee 2-3x yli lutteloarvon... Sattuman satoa ?


      • alkuper...
        jos myyt kirjoitti:

        Systeemi.net´issä, noista vois saada 5-50e, ostajien sattumasta riippuen. Joskus joku lähes massamerkki ei mene kaupaksi parillakaan yrittämällä, kolmannella kerralla 10 sentillä tai nousee 2-3x yli lutteloarvon... Sattuman satoa ?

        Merkit ovat tosiaanrahauudistuksen jälkeen kerättyjä tässä kansiossa. Toinen kansio on vanhempia merkkejä joista osan olen jo markkinoinut muutamassa huutokaupassa kohtuullisella hinalla.
        Ko kansiossakin on rahalliselta markka arvoltaan useita satasia kiinni; siinä on aika paljon postituoreita merkkejä leimattujen lisäksi.
        Jätän ehkä ne tonne kaappiin kun ei niistä kuitenkaan saa omiaan pois; tai jos sattuu sopiva sauma niin voin sitten myydä pois,
        Merkkejähän on tarjolla vaikka kuinka ettei niistä pulaa tule, mutta alussa on vaikeaa saada edes jonkinlaista kokoelmaa kasaan; paitsi ostamalla valmiin kokoelman. Kiitos kommenteistanne !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      171
      6197
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1724
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1508
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1270
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      932
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      29
      860
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      836
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      789
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      224
      746
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      739
    Aihe