KERJÄÄJÄ NORSUT

potaskaa tuutin täydeltä

onko niitä niin paljon kuin väitetään ja onko niistä haittaa?

Eilen tuli MTV3 dokkari noista norsuista muuten ja siitä kuin thaimaassa niitä kohdellaan huonosti.

Nauratti syvästi, kun pitää oikein mennä norsufestivaaleille etsimään pelastettavaa, kun saman ohjelman mukaan Bangkokissa niitä on riittämiin ja omiksi tarpeiksi.....
No, propaganda on aina ihmeellistä.
Ainakin netin mukaan kaiken huipuksi Chian Maissa, jossa tää rehabcenterkin on, niin siellä on eniten kaltoinkohdeltuja norsuja.

No, jokainen tekee ohjelmansa niinkuin haluaa, mutta eipä vakuuttanut ainakaan minua.

Phuketissa en ole nähnyt kertaakaan kenenkään hakkaavan norsuja, en edes zoossa.
Ainoo huono puoli oli, että ne oli kahleissa koko ajan, mutta niillä oli ainakin varjoa!
Aitaus oli huuhdeltu sonnasta, että eivät ainakaan likaisena olleet.

Kun sitten menivät esitykseen, niin tuntui niilläkin olevan hauskaa.Sen verran vauhdikkaita olivat.

Ojelmassa oli muutoinkin virheellistä infoa.
Norsuesitys ei maksa mitään, toisin kuin väitettiin.
Alueelle on pääsymaksu ja sekään ei ole hirmuinen.

Eniten kävi sääliksi makit, joiden pippelit oli leikattu pois ja paikalla oli vain aukko.
Ei ole kivaa kun stondaa koko ajan ja pitäisi esiintyäkin vielä...;)

6

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukavat norsut

      En käsitä miten muka joku hakkaisi norsua? En voi uskoa sellaista. Norsu murskaa sellaisen hakkaajan nolla-ajassa.

      Norsuja kohdellaan hyvin aina. Se näyttää pahalta kun jalka on kahlehdittu, mutta luehan kirja "Pin elämä" niin tajuat ettei eläimet halua vaivautua pyydystämään ruokaansa ja pelkäävät koko ajan muita eläimiä. Ehkä ei niin norsut mutta kuitenkin eläin ei ajattele niin kuin ihminen.

      Olen paljon nähnyt norsuja kerjäämässä Bangkokissa ja annan aina makupalan, kun pidän niistä. Ajattelen usein että voi kun tuokin saisi syodä ruohoa viidakossa. Thaimaassa on paljon norsuja ja jotakin puuhaa täytyy keksiä niille. Nyt kun koneet tekevät norsujen tyot.

      Ei niistä haittaa ole. Mukava turistin tutustua kadulla norsuun. Joskus hidastavat liikennettä hiukan. Mutta ei sen kummemmin.

      • teitä

        riittää!


      • tosiaan..

        Jos ihmiset eivat ostaisi niita helvetin banaaneja ja silla tavoin kannattaisi norsujen pitamista miljoonakaupungin kaduilla, niin ehka ne norsut jonain paivana paasisivat sinne "viidakkoon syomaan ruohoa" Ei kaikilla jarki paata pakota, hohhoijaa..


    • marjaana 699

      Taidat olla ihan id... tai et sitten vain kertakaikkiaan välitä eläinten hyvinvoinnista. Turismin nimeen NORSUT KÄYKÄÄ,TEMPPUJA TEHKÄÄ ja VIIHDYTTÄKÄÄ.

      • himalajankarhu

        Pattayan "million years stone park"issa METRIN MITTAISEN KETTINGIN JATKONA!!!!!!!!! SAIT SITTEN OTTAA KUVIA TAI MAKSAA NIITTEN OTTAMISTA LAUTASEEN PAINETUISTA KUN ISTUIT SEN KARHUN VIERESSÄ. ONKO MITÄÄN RAJAA?


      • pahoittelen syvästi

        Lueppa aloitus uudelleen äläkä vingu etten välitä eläimistä.
        SINÄ et osaa valitettavasti LUKEA!
        Etkä tiedä mitä sivistyssana sarkasmi takoittaa.....olen siitäkin pahoillani....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      189
      11345
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      93
      10772
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6200
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      183
      5006
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3486
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3475
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2313
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      300
      1872
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      7
      1713
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1624
    Aihe