akvaarion jalusta

Haluaisin vaihtaa 140l akvaarioni isompaan, muuten pidä kaupallisten akvaarioiden jalustoista.
Nykyinen akvaarioni on nyt perintölipaston päällä. Lipasto on vuosisadan alusta ja tukevampi ja painavampi paljon esim. akvaarioliikkeissä myytyihin kaappeihin verrattuna. Kestänyt hyvin nykyisen akvaarion painon. Välissä Styrox levy.
Voinko siis vaihtaa lipaston päälle kantta esim. 5cm kahdelta sivulta isomman akvaarion, jos laitan väliin vesivaneria ja Styroxia? Kyseessä 250l akvaario.
2287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

itse miettisin jotain toimivampaa ratkaisua...

Äänestä

Moi!

Tuo pelkkä "vanha lipasto" ei riitä kuvaamaan tarpeeksi kuvaamaan minkälainen se on. Lipaston iällä tai siihen käytetyllä puumäärällä ei ole mitään merkitystä sen painon kestävyyden suhteen - noin karkeasti sanottuna.

Lähtökohtaisesti entisaikaan kaikki lipastot jne. rakennettiin paljon paremmin, kuin nykyään. Nykyään kaikki rakennetaan mahdollisimman halvalla tavalla, kun raaka-ainekustannukset ovat nousseet niin paljon.

Itse asiaan:
Kestävyyteen vaikuttaa se, että kuinka lipasto on kasattu. Lähtökohtaisesti kaikki pitää olla kasattu niin, että kaikki lipastoonkohdistuvat voimat menevät "suoraan maahan" eikä mikään liitos lepää ruuvien varassa. Periaattessahan lipastot yleensä kasataan niin, että ne pysyvät kasassa ilman ruuvejakin.

Jos järjestys lipastossa on sunnilleen tämmöinen uskaltaisin käyttää sitä akvaarion jalustana:

- Ylimpänä on kansilevy
- Alimpana on pohjalevy
- Näiden välissä on sivulevyt & takalevy. Takalevy jotenkin kiinni sivulevyissä.
- Jos kaappi on yli 80cm pitkä keskellä on myös ns. välilevy keskellä kaappia kansi- ja pohjalevyn välissä.

Jos kaapissasi on jonkinsortin jalat - ota ne pois. Jos kaapistosi on antiikkinen ja et raaski uhrata jalkooja - unohd koko homma. Hieno antiikkinen menisi jo muutenkin välillä läskyvästä vedestä pilalle.

Toivottavasti auttoi. Jos jää joku mietityttämään - kysy ihmeessä. Pahin virhe on lähteä kokeilemaan, jos ei ole täysin varma. Jos on tuttuä puuseppää tms. niin sellainen osaa varmasti kertoa kestääkö kaappi painon vai ei.

-Ilkka-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seikkailija kirjoitti:

Haluaisin vaihtaa 140l akvaarioni isompaan, muuten pidä kaupallisten akvaarioiden jalustoista.
Nykyinen akvaarioni on nyt perintölipaston päällä. Lipasto on vuosisadan alusta ja tukevampi ja painavampi paljon esim. akvaarioliikkeissä myytyihin kaappeihin verrattuna. Kestänyt hyvin nykyisen akvaarion painon. Välissä Styrox levy.
Voinko siis vaihtaa lipaston päälle kantta esim. 5cm kahdelta sivulta isomman akvaarion, jos laitan väliin vesivaneria ja Styroxia? Kyseessä 250l akvaario.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu