Kiinnostaapa

johanna--

Olen nyt tyrotsaalilääkitykellä liikatoiminnan vuoksi. lääkäri sanoi että lääkitys voi kestää puolitoista vuottakin. No mitäs sen jälkeen sitten? Toimiiko kilpirauhaseni ehkäpä normaalisti vai tuleeko minulle ikuinen vajaatoiminta sen jälkeen. lakkauttaako tyrotsiini kilpirauhasen toiminnan kokonaan vai hillitseekö vain?

7

719

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johanna--

      puhun siis tyrozal lääkkeestä. sitä menee 2 tablettia aamuisin.tänään just kävin ensimmäisen kerran verikokeessa lääkityksen aloittamisen jälkeen. aloitin lääkkeen kuukausi sitten.

      • .....

        kilpirauhasta - se hillitsee liikatoimintaa, ei paranna sitä. Max 1 ½ v. päästä katsotaan onko liikatoimintasi historiaa eli pärjäätkö normaalisti ilman kilpirauhaslääkkeitä (usein otetaan jossain vaiheessa vajaatoimintalääke Thyroxin säätöavuksi tasapainoon pääsyssä). Tässä välissä on odotettavissa säätöä - et välttämättä tarvitse Tyrazolia sitä 1 ½ vuotta.


    • jälkeen vajis...

      Liikatoimintaa ei oikein saada hoidettua kunnolla tasapainoon lääkkeillä, näin ainakin minun kohdallani todettiin. Tosin minulla oli struuma, joka piti leikata jo ison kokonsakin takia. Radiojodihoito on mahdollinen hoitotapa myös.

      Noiden hoitojen takia kilpirauhasen toiminta useimmiten loppuu ja tulee vajaatoiminta, jota sitten lääkitään tyroksiinilla loppuelämän ajan.

    • silloin aikoinaan

      että sulla liikatoiminta??Mitä oireita sulla oli?

      • johanna--

        Mullahan on ollut kilpirauhasen kannsa ongelmia jo viitisen vuotta. Mulla todettiin viis vuotta sitten vajaatoiminta, ja vajaatoimintaa hoidettiin tyroxsiinilla. Vuos sitten tsh rupes olee kokoajan matalana mutta t4v oli kuitenkin normaali.ja sit kun tsh oli jatkuvasti matalana niin lopetin tyroxsiinin kokonaan. vielä 4 kuukautta lopettamisen jälkeen tsh oli niin matala ettei sitä pystynyt lukee. ja aloitettiin tyrazol lääkitys liikatoimintaan. Likkatoiminnan oireet oli nämä: leposyke kokoajan 110, rytmihäiriöitä, hikoilu, janotti kokoajan ja oli nälkä jatkuvasti, söin kauheita määriä ruokaa lihoamatta, persoonani oli täysin muuttunut. minusta tuli äkkipikainen ,impulsiivinen, heikkohermoinen,vainoharhainen ja lämpötilanvaihtelut(kuuma, Kylmä). Matala tsh kertoo liikatoiminnasta,mulla tsh oli lukematottomissa. sit kun pääsin erikoislääkärille niin t3v viittas liikatoimintaan.terveyskeskuslääkäri ei koskaan mitannut t3v.


    • tuteli

      Kommentit tulee hieman myöhään, mutta ymmärrän hyvin mitä tarkoitat asialla,mutta tiedoksi myös muille jotka ovat sairastuneet sairauteen. Itselläni on myös kilpirauhasen liikatoiminta ja samoja oireita kuin em. henkilö kertoo. Suosittelen jokaiselle verenpainemittarin hankkimista sillä sitä tarvitaan. Kun verenpaine heittelehtii ja pulssi korkealla on hyvä seurata itse arvoja jotta osaa käyttää beetasalpaajia mm Propral jolla pidetään oireet kurissa. Itse käytin alussa em. lääkettä säännöllisesti mutta jatkossa ei ollut ei ollut muita oireita kuin verenpaineen ja pulssin heittely.
      Olen saanut pidetty em arvot suhteellisen normaaleina ottamalla silloin Propralia jos pulssi korkealla. Tosin kilpirauhsen arvoja seurataan laboilla joka kk säännöllisesti niin tiedetään missä mennään. Muutoinhan jos ei seurattaisi voisi liikatoiminta muuttua jopa vajaatoiminnaksi jota taas hoidetaan muulla tavoin. Sain myös tiedon lääkäriltä että sairaus voi kestää vuoden-puoltoista ja olen hyväksynyt asian, vaikka kurjasta sairaudesta on kyse. Kilpirauhasliitossa on saatavilla myös vertaistukea jos sitä tarvitsee. Kannattaa myös lukea netistä tietoa niin ymmärtää paremmin sairauden laadun. Mutta, jaksamista kaikille sairastuneille.

    • kjfdlkfjslkdjf

      Lääkityksellä yritetään saada kilpirauhanen "lepoon" että toimisi/ normaalisti taas lääkityksen lopetuksen jälkeen tai lääkityksellä yritetään saada se ehkä toimimattomaksi --> että tulisi vajaatoiminta, jota on helpompi hoitaa. Toisilla onnistuu lääktyksellä, toisilla ei. Voidaan joutua leikkaamaan kilpirauhanen kokonaan pois tai voi joutua olemaan jatkuvalla ylläpitolääkityksellä ( pienellä annoksella) vuosia. Se riippuu ihan potilaasta ja esim.potilaan muista sairauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      6
      1185
    2. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1030
    3. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      166
      1004
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      765
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      719
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      50
      707
    7. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      704
    8. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      46
      673
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      638
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      597
    11. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      519
      595
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      592
    13. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      553
    14. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    15. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      74
      525
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      516
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      513
    18. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    19. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      495
    20. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      491
    Aihe