Sanokaas nyt jotka tiijätte, paljonko ne sokeriarvot saa olla, siis aamulla paasto-arvo, minulla on nyt ollut 6,5 - 6,8. Menin onneton tekemään semmosen virheen että lopetin tupakoinnin viime kesänä,, ja siitä on nyt paino noussut 15 kiloa, ja sokerit sen vuoksi myöskin. Täytyiskö nyt aloittaa uudestaan tupakointi ja laihduttaa se 15 kiloa että pääsee taasen normaaliin kuntoon, vai mitä tässä on tehtävissä, näinhän ei voi jatkaa.
Joko tuuppaa
Diabetesta
3448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tupakoinnin aloittaminen olisi kyllä paha virhe.
Jätä muutama ateria väliin tai ota vähemmän ruokaa lautaselle.
Kannattaisi ehkä kokeilla vähähiilihydraattista ruokavaliota. Voin suositella. Ainakin minulla sokeriarvot paranivat terveen tasolle, vaikka olivat vuosi sitten huomattavasti korkeammat kuin sinulla nyt. Vähähiilihydraattisella ruokavaliolla on mahdollista laihduttaa ilman jatkuvaa nälässä kärvistelyä. Itselläni myös kolesteroliarvot paranivat entisestään. Tupakointia ei kannata aloittaa :)
Jos kiinnostaa, kannattaisi ehkä aloittaa näistä:
http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Etusivu
http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Ateriamatriisi
Diabeteksen hoitomuodot ovat: liikunta, laihdutus, terveellinen ruokavalio ja tupakanpolton lopettaminen. Diabeetikolla on suuri sydäninfarktiriski, jota tupakanpoltto pahentaa.