hei! Haluaisin tietää millainen on turvapuolen pääsykoe eli testi jolla sinne valitaan tyypit? Kun olen kuullut että se olis melko rankka, pitääkö paikkansa että se on rankka? Jos joku on käynyt kokeessa voisiko sanoa mitä siellä tehdään?
Kiitos jo etukäteen!
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se riippuu kaupungista.
Mihin kaupunkiin olet/olisit hakemassa opiskelemaan turvallisuusalaa?
Olisin hakemassa Tornioon, tai en ole varma onko se itte koulu Torniossa vai Kemissä.. :)
Tornion pääsykokeista en tiedä mutta Kurikassa pääsykokeissa on kuntorata,vatsalihakset,selkälihakset ja leuanvedot.Näiden jälkeen haastattelu ja kirjallinen koe.Siellä kirjallisessa kokeessa piti kirjoittaa muistaakseni essee siitä,miksi haluaa juuri siihen koulutukseen ja miksi olisi sopiva valittavaksi.
Turussa pääsykokeissa oli kirjallinen koe jossa luetun ymmärtämisen koe,matikan koe ja psykologiset testit jossa katsotaan oletko sopiva alalle ja sen jälkeen on itse haastattelu. Turussa ei ollut itse kuntokoetta lainkaan mutta muuten kyseltiin paljon kuinka paljon harrastaa liikuntaa ja mitä.
Vantaan pääsykokeessa oli kuulemma samankaltaiset kirjalliset kokeet kuin Turussakin ja näiden lisäksi kuupperi yleisurheilukentällä.
Tälläinen se suurinpiirtein on,itse en pitänyt kovin vaikeana mutta jos haluaa päästä sisälle,täytyy pärjätä haastattelussa hyvin ja kirjallisessa kokeessa.Kuntokokeessa pärjääminen ei ole niinkään pakollista koska koulussa kohotetaan yleistä kuntoa reippaasti.Kuntokokeessa mitataan oikeestaan henkistä puolta,tekeekö kuupperin taikka kuntoradan loppuun saakka vaikka ei kyseisessä lajissa pärjäisikään.Joten ei mielestäni kovinkaan vaikeat,varautua kannattaa tosin siihen että pääsykokeissa on paljon väkeä ja vain muutama valitaan joten vaikea on päästä.
Tämäkin tosin vain naisen näkökulmasta,tiedä sitten mitä mieltä miehet olisivat.