Tukiasunnot.

Olen päiväkeskussessa vapaaehtoistyössä,ja siellä luin sininauhasäätiön lehteä,jossa oltiin huolissaan ihmisten asenteista syrjäyteneitä kohtaan,varsinkin kun ollaan perustamassa tukiasuntoja,tai hoitokoteja.Olipa joku kunnalisvaali ehdokas ottanut sydämenasiksi vastustaa jotain hanketta oliko helsingissä,no olipa tai ei,niin mitä pelätää?!Kaikkia ihmisiä pitää auttaa,ja moni haluaa että heistä välitetään.

1

1946

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joitakin kokemuksia ja näke...

      Ymmärrän tuon asenteen hyvin. Jos syrjäytymiseen liittyy pahoja päihde- ja mielenterevysongelmia, tällaisen asujan naapurissa voi olla raskasta elää. Saattaa olla, ettei muilla asukkailla ole muuton jälkeen enää päivän eikä yön rauhaa.

      Lisäksi voivat tulla myös muut ongelmat kuten päihdekavereiden pesiytyminen asuntoon, ilkivallanteko, varkaudet ja koko lähiympäristön rauha on häiriintynyt. Jopa yksi häirikkö voi terrisoida koko taloa elämänmenollaan.

      Puhun kokemuksesta, sillä meidän yksityistaloyhtiössä on muutama tukiasunto, myös sininauhasäätiön asuntoja. Seuraavan kerran kun muutan, tutustun ennen ostopäätöstä yhtiön omistajaluetteloon.

      Summarum: Ehkä liian usea moniongelmainen laitetaan tavalliseen asuintaloon, vaikka edellytyksiä yksinasumiseen ei alkujaankaan ole, vaan tuettu asuminen olisi sopiva. Tukiasunto ei aina voi olla esim. tavallisessa kerrostalossa, jos tukiasukkaalla on epäsäännölliset elintavat esim. vakava päihdeongelma. SYY: Muiden asukkaiden kotirauha, johon kuuluu myös säännöllinen yölepo.

      Auttaa pitää jokaista, mutta tuettavan asunto pitää suunnitella ja järjestää oikeaan paikkaan ja arvioida tuettavan kunto esim. yksinasumiseen. Kunnosta riippuen osahan pärjää missä asumuksessa hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1463
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      122
      952
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      931
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      845
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      757
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      611
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      587
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    10. 48
      557
    Aihe