Tukiasunnot.

Olen päiväkeskussessa vapaaehtoistyössä,ja siellä luin sininauhasäätiön lehteä,jossa oltiin huolissaan ihmisten asenteista syrjäyteneitä kohtaan,varsinkin kun ollaan perustamassa tukiasuntoja,tai hoitokoteja.Olipa joku kunnalisvaali ehdokas ottanut sydämenasiksi vastustaa jotain hanketta oliko helsingissä,no olipa tai ei,niin mitä pelätää?!Kaikkia ihmisiä pitää auttaa,ja moni haluaa että heistä välitetään.

1

1940

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joitakin kokemuksia ja näke...

      Ymmärrän tuon asenteen hyvin. Jos syrjäytymiseen liittyy pahoja päihde- ja mielenterevysongelmia, tällaisen asujan naapurissa voi olla raskasta elää. Saattaa olla, ettei muilla asukkailla ole muuton jälkeen enää päivän eikä yön rauhaa.

      Lisäksi voivat tulla myös muut ongelmat kuten päihdekavereiden pesiytyminen asuntoon, ilkivallanteko, varkaudet ja koko lähiympäristön rauha on häiriintynyt. Jopa yksi häirikkö voi terrisoida koko taloa elämänmenollaan.

      Puhun kokemuksesta, sillä meidän yksityistaloyhtiössä on muutama tukiasunto, myös sininauhasäätiön asuntoja. Seuraavan kerran kun muutan, tutustun ennen ostopäätöstä yhtiön omistajaluetteloon.

      Summarum: Ehkä liian usea moniongelmainen laitetaan tavalliseen asuintaloon, vaikka edellytyksiä yksinasumiseen ei alkujaankaan ole, vaan tuettu asuminen olisi sopiva. Tukiasunto ei aina voi olla esim. tavallisessa kerrostalossa, jos tukiasukkaalla on epäsäännölliset elintavat esim. vakava päihdeongelma. SYY: Muiden asukkaiden kotirauha, johon kuuluu myös säännöllinen yölepo.

      Auttaa pitää jokaista, mutta tuettavan asunto pitää suunnitella ja järjestää oikeaan paikkaan ja arvioida tuettavan kunto esim. yksinasumiseen. Kunnosta riippuen osahan pärjää missä asumuksessa hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      70
      1400
    2. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      81
      1335
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      76
      1226
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      163
      866
    5. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      47
      796
    6. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      37
      759
    7. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      58
      740
    8. Mustikanpoimintaa

      Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika
      Maailman menoa
      83
      686
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      130
      652
    10. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      18
      628
    Aihe