Minä siirryin halpis kk-siteisiin ja ongelmat käytännössä hävisivät. Nyt olen kuitenkin tullut nirsoksi ja pienikin ahdistus ärsyttää. Epäilen nimittäin, että tämä yksinkertaisetkin siteet saattavat vielä ärsyttää alapuoltani, anustakin istumis asennon takia.
Olen niin tottunut kk-ongelmiin, joten on vaikea erottaa milloin se on normaalia ja milloin ei.
Olen välttänyt siteen "tyhjillään" oloa ja uskoisin nyt, ettei olisi näitä pieniäkään ongelmia, jos en käyttäisi siteitä. En ole tietenkään pystynyt kokeilemaan olla kokonaan ilman suojaa, mutta olen harkinnut jotain kestositeitä ym, mutten tiedä mistä niitä saa ja onko ne hyödyn suhteen liian kalliita. Ongelmat on niin pieniä enkä ole varma, jos ne ovatkin normaaleja. Mm. limakalvot hiukan kuivuvat ja sen takia kai hiukan kihelmöi loppu kuukautisista. Yritän huolehtia siteen tiheästä vaihdosta, ilmavat housut ettei hikoile ja hygieniasta muutenkin. Hygieniaa pitää parantaa, jos jotain vielä pitää parantaa.
Mikä olisi kätevin tapa tehdä itse kk-side. Kotikäyttöön vain, joten ei mitään väliä. Yritin jotain vessapaperi systeemiä joskus, mutta se oli huono :) paremman puutteessa käy.
Olen niin tottunut kk-ongelmiin, joten on vaikea erottaa milloin se on normaalia ja milloin ei.
Olen välttänyt siteen "tyhjillään" oloa ja uskoisin nyt, ettei olisi näitä pieniäkään ongelmia, jos en käyttäisi siteitä. En ole tietenkään pystynyt kokeilemaan olla kokonaan ilman suojaa, mutta olen harkinnut jotain kestositeitä ym, mutten tiedä mistä niitä saa ja onko ne hyödyn suhteen liian kalliita. Ongelmat on niin pieniä enkä ole varma, jos ne ovatkin normaaleja. Mm. limakalvot hiukan kuivuvat ja sen takia kai hiukan kihelmöi loppu kuukautisista. Yritän huolehtia siteen tiheästä vaihdosta, ilmavat housut ettei hikoile ja hygieniasta muutenkin. Hygieniaa pitää parantaa, jos jotain vielä pitää parantaa.
Mikä olisi kätevin tapa tehdä itse kk-side. Kotikäyttöön vain, joten ei mitään väliä. Yritin jotain vessapaperi systeemiä joskus, mutta se oli huono :) paremman puutteessa käy.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos omistat ompelukoneen niin kestositeitä on todella helppoa ja halpaa tehdä itse. Pintamateriaaliksi käy esimerkiksi puuvillatrikoo vaikka t-paidasta ja imumateriaaliksi esimerkiksi frotee jo pehmenneestä ja imukykyisestä pyyhkeestä. Ohuempiin siteisiin sopii hyvin myös se sama puuvillatrikoo kuin pintaan. Kaavoja löytää netistä hyvin mutta helposti sellaisen piirtää itsekin kertakäyttösiteen pohjalta. Siivekkeet pitää vaan muistaa piirtää sen verran pitkiksi, että ne menevät vähän päällekäin. Kiinnitykseen sopivat nepparit, tarranauha tai vaikka lyhyet solmittavat nauhat siivekkeiden päihin.
Jos et ompele itse, niin eivät nuo kestositeet kuitenkaan halvimmillaan kovin suuria summia maksa. Monet ompeluharrastajat tekevät siteitä parin euron kappalehintaan ja myyvät niitä netissä. Varsinaisista nettikaupoistakin saa usein aloitus- ja kokeilupaketin edullisesti. Googlettele ja katsele.
Ellei sisäinen suoja tunnu epämukavalta ajatukselta niin harkitse myös kuukuppia. Ei hiosta, on todella mukava ja helppo ja sopii erinomaisesti myös kuiville limakalvoille.
Kannattaa tosiaan kokeilla kestositeitä! Samoin moni on kehunut kuukuppia, mutta omakohtaista kokemusta ei ole, sillä minulla systeemi ei toimisi runsaan ja nopean vuodon takia.
Tilasin testattavaksi kolmen siteen pakkauksen (iso, keskikoko ja pieni) eräältä kestosidevalmistajalta ja ne siteet ovat olleet oikein hyviä. Oli kivoja kuoseja eivätkä siteet maksaneet kovin paljon. Iho voi selvästi paremmin, kun taas kertisside hauduttaa ihon nopeasti kutiavaksi ja punoittavaksi.
Olen käyttänyt kestojani tosin vain niukempaan vuotoon ja kotioloissa. Runsaisiin vuotoihin joudun käyttämään paksuja yösiteitä.
Kestositeisiin saattaa olla ompelukaavoja netissä ja ompelulehdissä ja valmiistakin siteistä voi ottaa mallia.
tuosta nopeasta ja runsaasta vuodosta, ettei sen vuoksi sopisi Kuukuppi. Laskin joskus, että se pieninkin vetää enemmän verta kuin suurivetoisin markkinoilla oleva tamponi. Isompivetoiset kupit ottavat tuota pientä Mooncppia melkein puolet enemmän verta. Jos tuo kuppi muulla tavalla kiinnostaa, niin kannattaa kysyä forumeilta yms millaisella vaihtovälillä vastaavista kuukautisista kärsivät menevät. Itse vaihdoin Tampax regularia 2h:n välillä kovimpana vuotopäivänä, ja nyt Mooncupia 8h:n välein, jollain Lunetella puoli vuorokautta menisi varmaan aivan helposti.
Ok, hyvä tietää!
En ole kovin paljoa ottanut asiasta selkoa, kun olen ajatellut, että vuotoni on tosiaan liian runsasta kuppeiluun. Verta saattaa kerralla holahtaa niin paljon, että iso yöside on vaihdettava samantien... Myös sellaisia isoja (n. kananmunan kokoisia) hyytymiä on tullut. Niihin verrattuna kuukuppi on ainakin esim. apteekissa näyttänyt kovin pieneltä.
Mutta täytyypä katsoa paremmin millaista tarjontaa noissa kupeissa oikein olisi. :)
Kannattaa ehdottomasti vaihtaa kestoihin, jos kertakäyttöiset kerran ärsyttävät ihoa. Helpotus on uskomattoman suuri, kun ei enää olekaan jatkuva kutina ja kirvely päällä puolet kuusta. Itse tein reilu viisi vuotta sitten tsi-siteitä, vaikka olen tosi surkea käsitöissä ja tekeleet oli kaikkea muuta kuin tyylikkäitä. Sen ensimmäisen kokeilun jälkeen en ole enää käyttänyt yhtä ainoaa kertakäyttöistä sidettä, niin mukavilta kestot tuntuivat niihin verrattuna.
Täältä löytyy linkkejä kestositeiden valmistajien sivuille: http://www.kuukuppikunta.net/ala.php?sivu=muut . Itse voin suositella esim. Iguleen, Hilivinksiksen ja Kestovaippakaupan siteitä. Myös Huuto.netistä saattaa löytyä ihan kelvollisia itse tehtyjä siteitä, mutta varmista että niissä on pul-kangasta kosteussuojana, eikä mitään sadetakkia tms.
esim. http://www.kestovaippainfo.fi/tee-se-itse/kestositeet.php
Moni tuntemani tekee niin, että ostaa pari mallia valmiina ja kokeilee niillä ensin. Sitten se sopivin puretaan puoliksi, tutkitaan ja muokataan juuri itelle sopivaksi ja ommellaan kunnon setti omaan käyttöön.