Borrelioosin oireet...

Borrelioosi-epäily

Moi!

Olen 35-vuotias mies ja olen ollut koko ikäni terve. Kaksi vuotta sitten sairastuin todella pahasti ja olen ollut siitä lähtien kipeänä.

Sain lääkäriltä vain pelkän flunssadiagnoosin ja jouduin myöhemmin sydäntesteihin, mutta niissä ei selvinnyt mitään. Minulta on testattu mm. reuma, keliakia ja muut vastaavat jutut. Missään testeissä ei ole todettu mitään, joten minun pitäisi olla terve, mutta en ole. Ainoastaan tulehdusarvot ovat joskus koholla ilman mitään syytä.

Minulla on jäykkyyttä nivelissä, minua huomaa toisinaan ja voimat ovat vähissä. Lisäksi alaselkää särkee toisinaan ja aina toisinaan on vähän kuumetta. Huimaus on inhottavaa, koska se häiritsee liikkumista ja elämää. Lievää pahoinvointiakin on ollut toisinaan.

Toisinaan tulee sellaisia hetkiä, että olen omasta mielestäni melko hyvässä kunnossa. Hyvinä päivinä pystyn liikkumaan melko hyvin ja olo tuntuu paremmalta. Sitten taas tulee huonot hetket.

Voisivatko nämä olla borrelioosin oireita? Miten pahoja oireita borrelioosi voi aiheuttaa? Onko kellään muulla ollut tällaisia borrelioosi-oireita?

Olen viime aikoina alkanut epäillä, että tämä voisi olla borrelioosia, koska missään kokeissa ei ole löydetty mitään, enkä ole luulotautinen. En muista, että punkki olisi purrut minua, mutta kaikkihan on aina mahdollista.

4

7953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se auttaa

      borrelioosi on vaikea diagnosoida. Oireina mm imosolmukkeiden pitkäaikainen turpoaminen.

      'Suuntaa antava' diagnoosi verikokeella tai varmempi diagnoosi selkäydinnesteestä.

      • Oireet moninaiset

        Borrelioosi voi aiheuttaa joko hyvin lieviä tai myös erittäin vakavia oireita eri puolilla elimistöä. Toisille tauti iskee heti alussa jo hyvinkin rajuna. Joidenkin oireet taas pahenevat hitaasti ajan kuluessa.

        Monet borrelioositartunnan saaneista eivät ole koskaan huomanneet punkkia itsessään ja vain puolelle tartunnan saaneista muodostuu ihomuutos.

        Borrelioosin testausmenetelmät ovat kaikki epäluotettavia, mutta suosittelisin siltikin testausta.

        Lisää tietoa borrelioosista ja sen diagnosoinnin vaikeuksista mm. osoitteessa

        www.borrelioosi.net


    • peik60

      Voi kyllä kuulostaa tutulta. Olen 49 vuotias mies, en tiedä milloin oireet vaesinaisesti alkoivat mutta ainakin vuoden olen kärsinyt jalkojen jäykkyydestä, arista polvista ja nilkoista, ummetuksesta sekä huimaukselta tuntuvalta tasapainohäiriöstä. On hankala kävellä, jalat tuntuvat ikäänkuin kylmiltä ja tönköiltä eikä juokseminen suju, saatikka hyppääminen veneestä laiturille. Villasukat öisin auttaa jonkin verran, välillä on helpompaa ja välillä vaikeampaa. Olen tällä hetkellä antibioottikuurilla ja kovin huolissani tulevaisuudesta. Kuinka pitkään olet kärsinyt, mikä on ollut taudin aikataulu, hoito ym ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7708
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      171
      3560
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2037
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1886
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1669
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    10. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1422
    Aihe