Joulu loppui loppiaiseen

Nyt se joulun aika loppui ja alkoivat ns "härkäviikot".
Joulukuusen pakkasin laatikkoon kynttilöistä ja välkehtivistä koristeista. Etsin pienet oksa sakset joilla katkoin kuusen oksat jätesäkkiin ja sitten säkki roskikseen.

Viljelty tanskalainen kuusi ei karissut, hieman oli hajuhaittaa, metsän nelijalkaiset ystävät olivat käyneet kuusi viljelyksillä ikäänkuin tervehdyskäynnillä lannoittamassa kuusien juuria, outo haju jäi tervehdyskäynnistä kuuseen.

Alma-tädin ajatuksia muistelin miten hän joulun jälkeen totesi:"Mitähän sitä taas tiedetään kun ensi joulussa ollaan?"

Taivaalla on tuikkinut kirkkaana koko alkuvuoden Venus kasvavan kuun liepeillä. Minulla on Vanhanaikainen Yliopiston almanakka käytössä kun surffailen Ursan sivustoilla ja tuijotan yötaivaan tähtitaivasta.

Talvipakkasia on pidellyt, hiihtämäänkin harrastelijat pääsevät, luistellakin voisi lähi jääradalla, mutta ikä haittaa sitä harrastusta.
Elämä on mielenkiintoista, mutta tämä ikääntyminen ei niin mukavaa ole. Nyt ainakin tuntuu siltä kun on flunssainen olo ja antibiootti kuuri menossa. Kyllä tästä taas selvitään, huomenna on jo paremmin. Pahus kun ne mainostaa tipatonta tammikuuta, menin halpaan jätin valkoisen rommi puteluksen hankkimatta, nyt sitä juodaan hunajateetä.

7

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13.01.09

      Nuutin päivään!!

    • Muistan lapsuudestani äitini sanonnan, että aattoonsa joulu loppuu, siis huomiseen.
      Loppiaisen jälkeistä päivää pidettiin nuutinpäivänä ja silloin kuljettiin nuuttipukkeina.

      En tiedä onko Nuutti-nimi tullut allakkaan vasta jälkeenpäin, nykyään kun nuuttipukit kiertelevät vasta silloin.

      Joulukuusen pidän monasti vielä paljonkin jälkeen loppiaisen ellei neulaset kovin varise,
      samoin ulkovaloja polttelen, minä kun en niitä paljon ennen joulua laittele.

      Joulukuusen oksat myöskin saksin, mutta poltan ne tuvan pesässä, tietysti siitäkin tulee saasteita, mutta iloisesti ainakin palavat.

      • Knut on vanha pohjoismainen miehen nimi, jota aikanaan vietettiin Knut Lavardin muistoksi 7.1 mutta siirrettiin myöhemmin 13.1. vietettäväksi.

        Suomalaisessa almanakassa on ollut tuo nimi Knut. Muistaakseni 1885 tuo nimi "suomennettiin" kuin oma nimimerkkini, Nuutiksi.

        Knut muuten merkitsee ylpeää tai viisasia.


      • ennenkin

        Meillä lakaistiin Nuutti-pukiksi pukeutuneena joulu ulos nuutinpäivänä joka oli 20 päivää joulun jälkeen.
        Ruotsiksi tjugondag Knut, se kyllä oli 13 tammikuuta. Karkkeja kertyi aina mahtavat määrät.
        Oma jouluni loppuu vieläkin silloin. Vien taas joulukoristeet talteen ensi vuoteen, jos Luoja suo.
        Olen kotoisin saaristosta. Nuutti-pukkeja ei nykyisellä asuinseudulla enää näy.


    • Fanni

      Siilinjärveläiset: Loppiaisena on päivä tuvan lämmittämisajan verran pitempi.

      Vimpelissä: Jos loppiaisena tuiskuaa, niin tuiskuaa joka päivä matinpäivään asti.

      Kärkölässä: Jo nyt loppui loppiainen; tutta rukkiin, kaali kuppiin, sontatalikko käteen !

      Sysmässä alkoivat selkäviikot ja reikäleivät.

      Mouhijärvellä härkäviikot ja läpileivät.

      Mainitsemasi rommipullon johdosta muistin oman rommipulloni. Tarkistaessa huomasin sen olevan melko vajaan, ihme kyllä. Sitten muistin tehneeni rommikakun.
      Totta puhuen taatelikakku on rommikakkua paljon parempi, jos jättää puolet rasvasta ja sokerista pois. Taatelia voi käyttää niidenkin edestä ja arvioida jauhomäärän. Sellainen teos oli minun tämänvuotinen joulukakku, koska rommiputeli oli täysin unohtunut. Pitänee maistaa, onko väljähtynyt.

      • Atolfia

        kuusi ulos kannetaan. Emme sitä vielä hävitä, vaan laitamme sen pihalle lintujen ihmeteltäväksi. Kun kevät koittaa, mieheni pienii sen muovisäkkiin ja roskiksiin.

        Viime jouluna kuusi alkoi kasvaa, joten taisi olla sisällä melkein tammikuun loppuun. Tämän viimeisen joulun kuusi on hieman huonompaa sorttia, saa nähdä miten kestää Nuuttiin saakka.

        Söimme tänään viimeiset laatikot, joten sen puolesta tuli jouluruoat loppiaisena lopetettua.

        Mukavia nuo sanonnat eri paikkakunnilta. Arvostan todella tuollaista perinnettä, niin myös kaikenlaisia sananlaskuja ja arvoituksia.
        Niitä ei nykyään koulussa harrasteta, joten taitavat jäädä unholaan meidän mukanamme.

        Rommi jäi tänä jouluna ostamatta, mutta aina konjakkia kaapista löytyy lääkkeeksi, jos tarvis on.


      • salomaansaarni*
        Atolfia kirjoitti:

        kuusi ulos kannetaan. Emme sitä vielä hävitä, vaan laitamme sen pihalle lintujen ihmeteltäväksi. Kun kevät koittaa, mieheni pienii sen muovisäkkiin ja roskiksiin.

        Viime jouluna kuusi alkoi kasvaa, joten taisi olla sisällä melkein tammikuun loppuun. Tämän viimeisen joulun kuusi on hieman huonompaa sorttia, saa nähdä miten kestää Nuuttiin saakka.

        Söimme tänään viimeiset laatikot, joten sen puolesta tuli jouluruoat loppiaisena lopetettua.

        Mukavia nuo sanonnat eri paikkakunnilta. Arvostan todella tuollaista perinnettä, niin myös kaikenlaisia sananlaskuja ja arvoituksia.
        Niitä ei nykyään koulussa harrasteta, joten taitavat jäädä unholaan meidän mukanamme.

        Rommi jäi tänä jouluna ostamatta, mutta aina konjakkia kaapista löytyy lääkkeeksi, jos tarvis on.

        aittapolku ummessa, niin ummessa se saa olla koko seuraavan vuoden. Tulee niin huono vuosi, että aitassa ei ole mitään haettavaa. Meillä hipsi hieman lunta, mutta ei ollut aittapolku ummessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      166
      9691
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      66
      4954
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      4752
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4092
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      3752
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3653
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3538
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3263
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      44
      3079
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2774
    Aihe