Siirrettävä ilmastointilaite lämmittimenä

Meinasin käydä koppaamassa muutaman lämpöpuhaltimen "verstaaseen" vesipatterin avuksi, kunnes naapurin isäntä ehdotti nurkassa olevan ilmastointilaitteen käyttöä niitten sijaan.

Lämmitystoimintoa tuossa ei ole, mutta kuulemma käyttäminen ilman poistoilmaletkua ajaa saman asian. Noita sähköteholtaan 1,4 kW (jäädytys 3.51 kW) vehkeitä on talossa yhteensä kolme, eikä niille talvella ole muutakaan käyttöä. Mahtaakohan toimia?
46386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä toimii, toiselta puolelta pukkaa hieman viileämpää ilmaa ja toiselta puolelta lämpimämpää. Lopputulos on kuitenkin se, että lämmitystehoa huoneeseen tulee sen laitteen ottotehon verran.

Äänestä
  • Hieno homma, niinpä näyttää toimivan. Vähän isokokoisia lämppäreiksi, mutta toisaalta käteviä kun ajastinkin löytyy vakiona.

    Äänestä

Meillä moista käytettiin lasitetun terassin tilapäiseen lämmitykseen. Laite oli siis sisällä ja poistoilma puhallettiin terassille, lämpöä tulikin kivasti.

Eli voisi se toimia, mutta laitteen pitää olla ulkona ja lämmin poistoilma pitää johtaa sisälle. Vaikka eipä noita on tarkoitettu pakkasessa toimimaan, eli tuskin onnistuu.

Toimisi varmaan, jos laite olisi sisällä ja viilennysilma johdettaisiin ulos. Voi vaan olla hieman hankalaa..

Äänestä
  • Hmm... no tuli tuo itsellekin mieleen, mutta lähinnä melun ja ylikuumenemisen pelon takia asensin nuo (2 kpl) pienen testailun jälkeen niin, että itse vehkeet ovat viileän autotallin puolella, kondenssivesi menee suoraan lattiakaivoon ja lämmin poistoilma puhalletaan raollaan olevan oven kautta verstaaseen. Värkkäsin samaan tyyliin kuin kesällä tuuletusikkunoihin Finnfoamista "eristyksen" tuohon aukkoon, niin ei tarvinnut porailla väliseinään reikää. Kulku tapahtuu muutenkin ulko-oven kautta, joten tuota ei tarvitse joka kerta purkaa. Aikaa paloi yhteensä semmoinen 45 minuuttia ja hyvin pelaa. Luulen että kompuroillekin tekee hyvää käydä välillä, kunhan vaan eivät kylmästarteista hajoa. Sen verran lämmintä tuossa kuitenkin on ettei luulisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuelma kirjoitti:

Meinasin käydä koppaamassa muutaman lämpöpuhaltimen "verstaaseen" vesipatterin avuksi, kunnes naapurin isäntä ehdotti nurkassa olevan ilmastointilaitteen käyttöä niitten sijaan.

Lämmitystoimintoa tuossa ei ole, mutta kuulemma käyttäminen ilman poistoilmaletkua ajaa saman asian. Noita sähköteholtaan 1,4 kW (jäädytys 3.51 kW) vehkeitä on talossa yhteensä kolme, eikä niille talvella ole muutakaan käyttöä. Mahtaakohan toimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu