Uhrit ja omaisten yksityisyys

Matti.W

Miksei onnettomuuksissa kuolleitten nimiä saisi julkaista joukkoviestimissä?

Se poistaisi monelta turhan epävarmuuden omaisensa kohtalosta. Ei siinä ole mitään kauheaa jos joku saa tietää läheisensä kuolemasta lehteä lukemalla. Kuolema ei ole mikään henkilösalainen asia, lehdet ovat sunnuntaisin täynnä kuolinilmoituksia.

Ilmeisesti kriisiterapeutit yrittävät yllättää onnettomuuden uhrin omaiset. Kuolintiedon saadessaan ihminen ei aina välttämättä osaa ajatella järkevästi ja siten osaa väistellä kriisiterapeutin virittämiä ansoja.

Minusta ihmisillä, myös onnettomuuden uhrin omaisilla, on oikeus yksityisyyteen. Tämä tarkoittaa oikeutta olla osallistumatta kriisiterapiaan jossa jokaisen on puolipakko "avautua sisimmistä tunteistaan" ventovieraiden (kriisiterapeutti ym.) edessä. Yksityisasiat ovat yksityisasioita.

Moni pitkän linjan sosiaalihuollon asiakas on ratkaissut avautumispakko-ongelman sepittämällä täysin keksittyjä nyyhkytarinoita elämänkertanaan. Terapeutille moinen menee täydestä koska nyt hän kuulee juuri sen minkä haluaakin kuulla. Terapeutit ovat osa psykosektoria, jossa totuus on silkka sivuseikka, kunhan vain raha tulee. Samalla asiakas säilyttää yksityisyytensä.

3

1739

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qqöp

      "Minusta ihmisillä, myös onnettomuuden uhrin omaisilla, on oikeus yksityisyyteen. Tämä tarkoittaa oikeutta olla osallistumatta kriisiterapiaan jossa jokaisen on puolipakko "avautua sisimmistä tunteistaan" ventovieraiden (kriisiterapeutti ym.) edessä. Yksityisasiat ovat yksityisasioita.

      -"Kriisiterepiassa on lupa kertoa asioistaan ja tunteistaan, mutta mitään pakkoa ei ole.
      On muuten helpompi "avautua" vaitiolovelvollisen terepeutin kanssa kuin verenhimoisen uutistoimmittajien edessä.
      Oikeus olla osallistumatta kriisiterapiaan on jo olemassa, se ei ole pakollinen.
      Oman kokemukseni mukaan kuitenkin erittäin hyödyllinen.
      Terapeutilla on täydellinen vaitiolovelvollisuus.
      Traumaattisia tilanteita kokeneena tiedän että on niin sekaisin tunteistaan, että missään nimessä en mitään joukkoviestimen edustajien kanssa halua puhua.
      -Uhrin nimen kertominen on täysin turhaa, omaiset kyllä ilmoittavat heille jotka tietoa tarvitsevat, ja suuri uteliaittan joukko joutaa kyllä odottelemaan sitä mahdollista kuolinilmoitusta.
      Surua on ilman uteliaitten kyselyjäkin.
      Uhrien omaisilla todellakin on oikeus yksityisyyteen.

      Ehkä nämä asiat ymmärtää vasta sitten kun on todella joutunut jonkun järkyttävän onnettomuuden uhriksi.

      • Jos ei mene kriisiterapiaan vaikka on lähete niin terveydenhuolto saattaa tulkita sen hoitovastaisuudeksi joka on heidän mielestään kiistaton todiste mielisairaudesta tai ainakin "ongelmista".

        "Kriisiterepiassa on lupa kertoa asioistaan ja tunteistaan"

        Mistä se lupa on tullut? Onko sitten bussissakin lupa kailottaa yksityisasioitaan kännykkään?

        Vaikka terapeutilla onkin vaitiolovelvollisuus, niin se on silti yksityisasioiden levittelyä ja pahimmillaan. Psykokulttuurin leviämisen myötä raja yksityisen ja julkisen väliltä on hävinnyt.

        Ilmeisesti et käsitä että viranomaisten ja kansalaisen välistä eroa. Kumpiin itse koet kuuluvasi?

        Terapian tehoa on tutkittu vain subjektiivisin keinoin ei objektiivisin keinoin. Eli terapia on katsottu tehokkaaksi jos se on koettu tehokkaaksi. Näinhän mikä tahansa humpuukkihoito voidaan osoittaa tehokkaaksi.

        Haastattelusta on helppo kieltäytyä, toimittajat eivät ole viranomaisia. Ei siinä vielä mitään että kuolintieto tuodaan henkilökohtaisesti mutta se että isoa miestä hyysätään puolipakolla on alentavaa.


      • nii-i
        Matti.W kirjoitti:

        Jos ei mene kriisiterapiaan vaikka on lähete niin terveydenhuolto saattaa tulkita sen hoitovastaisuudeksi joka on heidän mielestään kiistaton todiste mielisairaudesta tai ainakin "ongelmista".

        "Kriisiterepiassa on lupa kertoa asioistaan ja tunteistaan"

        Mistä se lupa on tullut? Onko sitten bussissakin lupa kailottaa yksityisasioitaan kännykkään?

        Vaikka terapeutilla onkin vaitiolovelvollisuus, niin se on silti yksityisasioiden levittelyä ja pahimmillaan. Psykokulttuurin leviämisen myötä raja yksityisen ja julkisen väliltä on hävinnyt.

        Ilmeisesti et käsitä että viranomaisten ja kansalaisen välistä eroa. Kumpiin itse koet kuuluvasi?

        Terapian tehoa on tutkittu vain subjektiivisin keinoin ei objektiivisin keinoin. Eli terapia on katsottu tehokkaaksi jos se on koettu tehokkaaksi. Näinhän mikä tahansa humpuukkihoito voidaan osoittaa tehokkaaksi.

        Haastattelusta on helppo kieltäytyä, toimittajat eivät ole viranomaisia. Ei siinä vielä mitään että kuolintieto tuodaan henkilökohtaisesti mutta se että isoa miestä hyysätään puolipakolla on alentavaa.

        Ensinnä, et ole ketään tähän maailmaan ruumiistasi synnyttänyt joten sinulta puuttuu jo yksi puoli ajatella asiaa koskien täydellisestä kiintymyksestä toiseen ihmiseen, toiseksi useimmat eivät TODELLAKAAN haluaisi ikinä missään tilanteessa lukea lehdistä tai netistä omaisensa kuolemasta. Tiedon pitää tulla jotakin muuta kautta, eli siten kuin se tähänkin asti on tapahtunut. Iso loppuPiste tällekin pelleilylle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      63
      781
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      686
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      508
      678
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      560
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      560
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe