Uhrit ja omaisten yksityisyys

Matti.W

Miksei onnettomuuksissa kuolleitten nimiä saisi julkaista joukkoviestimissä?

Se poistaisi monelta turhan epävarmuuden omaisensa kohtalosta. Ei siinä ole mitään kauheaa jos joku saa tietää läheisensä kuolemasta lehteä lukemalla. Kuolema ei ole mikään henkilösalainen asia, lehdet ovat sunnuntaisin täynnä kuolinilmoituksia.

Ilmeisesti kriisiterapeutit yrittävät yllättää onnettomuuden uhrin omaiset. Kuolintiedon saadessaan ihminen ei aina välttämättä osaa ajatella järkevästi ja siten osaa väistellä kriisiterapeutin virittämiä ansoja.

Minusta ihmisillä, myös onnettomuuden uhrin omaisilla, on oikeus yksityisyyteen. Tämä tarkoittaa oikeutta olla osallistumatta kriisiterapiaan jossa jokaisen on puolipakko "avautua sisimmistä tunteistaan" ventovieraiden (kriisiterapeutti ym.) edessä. Yksityisasiat ovat yksityisasioita.

Moni pitkän linjan sosiaalihuollon asiakas on ratkaissut avautumispakko-ongelman sepittämällä täysin keksittyjä nyyhkytarinoita elämänkertanaan. Terapeutille moinen menee täydestä koska nyt hän kuulee juuri sen minkä haluaakin kuulla. Terapeutit ovat osa psykosektoria, jossa totuus on silkka sivuseikka, kunhan vain raha tulee. Samalla asiakas säilyttää yksityisyytensä.

3

1711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qqöp

      "Minusta ihmisillä, myös onnettomuuden uhrin omaisilla, on oikeus yksityisyyteen. Tämä tarkoittaa oikeutta olla osallistumatta kriisiterapiaan jossa jokaisen on puolipakko "avautua sisimmistä tunteistaan" ventovieraiden (kriisiterapeutti ym.) edessä. Yksityisasiat ovat yksityisasioita.

      -"Kriisiterepiassa on lupa kertoa asioistaan ja tunteistaan, mutta mitään pakkoa ei ole.
      On muuten helpompi "avautua" vaitiolovelvollisen terepeutin kanssa kuin verenhimoisen uutistoimmittajien edessä.
      Oikeus olla osallistumatta kriisiterapiaan on jo olemassa, se ei ole pakollinen.
      Oman kokemukseni mukaan kuitenkin erittäin hyödyllinen.
      Terapeutilla on täydellinen vaitiolovelvollisuus.
      Traumaattisia tilanteita kokeneena tiedän että on niin sekaisin tunteistaan, että missään nimessä en mitään joukkoviestimen edustajien kanssa halua puhua.
      -Uhrin nimen kertominen on täysin turhaa, omaiset kyllä ilmoittavat heille jotka tietoa tarvitsevat, ja suuri uteliaittan joukko joutaa kyllä odottelemaan sitä mahdollista kuolinilmoitusta.
      Surua on ilman uteliaitten kyselyjäkin.
      Uhrien omaisilla todellakin on oikeus yksityisyyteen.

      Ehkä nämä asiat ymmärtää vasta sitten kun on todella joutunut jonkun järkyttävän onnettomuuden uhriksi.

      • Jos ei mene kriisiterapiaan vaikka on lähete niin terveydenhuolto saattaa tulkita sen hoitovastaisuudeksi joka on heidän mielestään kiistaton todiste mielisairaudesta tai ainakin "ongelmista".

        "Kriisiterepiassa on lupa kertoa asioistaan ja tunteistaan"

        Mistä se lupa on tullut? Onko sitten bussissakin lupa kailottaa yksityisasioitaan kännykkään?

        Vaikka terapeutilla onkin vaitiolovelvollisuus, niin se on silti yksityisasioiden levittelyä ja pahimmillaan. Psykokulttuurin leviämisen myötä raja yksityisen ja julkisen väliltä on hävinnyt.

        Ilmeisesti et käsitä että viranomaisten ja kansalaisen välistä eroa. Kumpiin itse koet kuuluvasi?

        Terapian tehoa on tutkittu vain subjektiivisin keinoin ei objektiivisin keinoin. Eli terapia on katsottu tehokkaaksi jos se on koettu tehokkaaksi. Näinhän mikä tahansa humpuukkihoito voidaan osoittaa tehokkaaksi.

        Haastattelusta on helppo kieltäytyä, toimittajat eivät ole viranomaisia. Ei siinä vielä mitään että kuolintieto tuodaan henkilökohtaisesti mutta se että isoa miestä hyysätään puolipakolla on alentavaa.


      • nii-i
        Matti.W kirjoitti:

        Jos ei mene kriisiterapiaan vaikka on lähete niin terveydenhuolto saattaa tulkita sen hoitovastaisuudeksi joka on heidän mielestään kiistaton todiste mielisairaudesta tai ainakin "ongelmista".

        "Kriisiterepiassa on lupa kertoa asioistaan ja tunteistaan"

        Mistä se lupa on tullut? Onko sitten bussissakin lupa kailottaa yksityisasioitaan kännykkään?

        Vaikka terapeutilla onkin vaitiolovelvollisuus, niin se on silti yksityisasioiden levittelyä ja pahimmillaan. Psykokulttuurin leviämisen myötä raja yksityisen ja julkisen väliltä on hävinnyt.

        Ilmeisesti et käsitä että viranomaisten ja kansalaisen välistä eroa. Kumpiin itse koet kuuluvasi?

        Terapian tehoa on tutkittu vain subjektiivisin keinoin ei objektiivisin keinoin. Eli terapia on katsottu tehokkaaksi jos se on koettu tehokkaaksi. Näinhän mikä tahansa humpuukkihoito voidaan osoittaa tehokkaaksi.

        Haastattelusta on helppo kieltäytyä, toimittajat eivät ole viranomaisia. Ei siinä vielä mitään että kuolintieto tuodaan henkilökohtaisesti mutta se että isoa miestä hyysätään puolipakolla on alentavaa.

        Ensinnä, et ole ketään tähän maailmaan ruumiistasi synnyttänyt joten sinulta puuttuu jo yksi puoli ajatella asiaa koskien täydellisestä kiintymyksestä toiseen ihmiseen, toiseksi useimmat eivät TODELLAKAAN haluaisi ikinä missään tilanteessa lukea lehdistä tai netistä omaisensa kuolemasta. Tiedon pitää tulla jotakin muuta kautta, eli siten kuin se tähänkin asti on tapahtunut. Iso loppuPiste tällekin pelleilylle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      224
      6951
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      332
      4864
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3673
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      118
      3480
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      69
      3418
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2886
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2749
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2470
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2386
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe