Olemme menossa viikonloppumatkalle Roomaan huhtikuussa, nyt pitäisi löytää hyvä ja kohtuuhintainen hotelli hyvällä sijainnilla keskustasta, jotta voisi kävellä paikasta toiseen. Osaatteko suositella jotain?
Rooman hotellit?
10
3407
Vastaukset
- hem
Me varasimme huoneiston Trasteverestä Rental in Rome -firman kautta. Näin säästimme majoituskuluissa n. puolet. Olisimme nimittäin muuten joutuneet varaamaan kaks hotellihuonetta, kun meitä lähtee 4-henkinen perhe, tytötkin jo melkein aikuisia. Kaikki sujunut ko firman kanssa tähän asti loistavasti. Ennakkomaksun olen maksanut, loput sitten paikan päällä.
- Ritmo-
blues.
Kohtuu hintainen ja siisti.
Termiiniin n. 10 min. kävely josta oli helppo hypätä junaan tai bussiin.
Viidelle hengelle kolmen vuorokauden majoitus kahdessa huoneessa maksoi 320 euroa. - Des Artistes
Kohtuuhintainen hotelli, siistit hyvän kokoiset huoneet, ihan ok aamiainen, Terminille muutama kortteli. Olimme viikon viime kesänä ja voin suositella! Hauska kattoterassi ja todella ihana henkilökunta!
- Häh?TOH
Hirveesti ollaan matkustamassa ja sitten pitäisi löytää suunnilleen ilmainen asumus kohteessa. Roomassa ei ole mikään halpaa ja edullista. Mutta halvin on siinä Rooman liepeillä olevat "pakolaisleirit" joissa asuu romanian mustalaispaskat (ne rooman kuuluisat varkaat ja rosvot) sekä toisessa kohteessa laittomasti maassa asuvat ja ilotytöt. Sinne voitte ripustaa telttanne pystyyn. Maksatte muutaman euron suojelurahaa ja menette liftaten roomaan katsomaan nähtävyyksiä. Pummillakin voi yrittää. Itse lähden keväällä 15:sta kertaa ROOMAAN enkä ole koskaan kysynyt mitä maksaa mikä ja mikin.
- Caro mio
Moneenpa Rooman keskusteluaiheeseen ehdit klo 17 jälkeen vastaamaan, ja kaikkiin yhtä ala-arvoisesti. Mikä mättää? Pysyköön keskustelu näillä palstoilla sivistyneellä tasolla.
- ...
Via Nazionale 13. Viiden tähden hotelli- yö aamiaisella 2 hh/huone -160 euroa. Maaliskuun loppuun on tarjous 130 euroa/huone.
Hotel Montecitorio- aivan Via del Corson tuntumassa 100 euroa/huone/yö ilman aamupalaa-3 tähteä.
Aseman tuntumassa lukuisia noin 50 euroa /yö /hlö. - ensi kerralla toinen valinta
Olin elokuussa ensi kertaa Roomassa ja valitsin hotellin n. 4 km Rooman keskustasta. Valinta oli hyvä mutta sijainti liian kaukana. Toki linja-autoyhteydet olivat hyvät. En uskaltanut valita hotellia Termiinin alueelta pelotellun rikollisuuden vuoksi. Tämä oli virhe koska kaikki tiet vievät Termiiniin ja siitä sitten johonkin. Kävimme Termiinillä päivittäin, eikä mitään häiriöitä ollut. Turhaan pelkäsin. Ensi kerralla otan hotellin sieltä.
Ainakin lapsiperheelle suosittelen huoneiston vuokraamista.
Homelidays.com tarjoaa selvästi edullisemmin kuin muut sivustot. Hakkaa hotellihinnat kirkkaasti, mutta aampula ei tietenkään kuulu hintaan.
http://www.homelidays.com/EN-Holidays-Rental/it_lazio_rm-roma_it/rome_r3.asp- ei nyt ihan...
...Homelidays tarjoa "selvästi edullisemmin kuin muut sivustot". Käyttänyt olen toki heidänkin palvelujaan muualla Italiassa, mutta Roomassa tuo jo aiemmin mainittu Rental in Rome on aivan omaa luokkaansa. Hinta-laatusuhde huippua ja asunnot juuri sitä mitä on luvattu. Homelidaysin kanssa ei aina ole ollut näin, heillähän omistajat laittavat ilmoitukset ja niissä saattaa olla joskus pientä "kaunistelua".
Aloittaja ei kyllä maininnut mitään lapsiperheestä mutta suosittelen itsekin huoneiston vuokraamista, jos ei ole ehdotonta hinkua hotelliin. Meillähän on kullakin omat mieltymyksemme miten haluamme lomailla.
Joka tapauksessa oikein hyvää matkaa Roomaan, sinne kannattaa aina mennä asuipa sitten miten tahansa. :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4553395SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1142597Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842142Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1621940Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä81857- 1471776
- 931580
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi401477Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3511311Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li331285