päiväretkikohteita Etelä-Suomessa

tahtois talsimaan

Nuuksio on niin aina "täynnä" porukkaa.

Asun itse itä-helsingissä, Vuosaaressa ja kiinnostais eri kävelyreitti ehdotelmat tässä etelä-suomen alueella jonne ois autolla maks 45min. Semmoset 15-25km lenkit kiinnostais, niissä vois käydä viikonloppuisin käppäilemässä ja nauttia luonnosta ja eväistä.

4

1808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marmelaid

      Luukki ja Salmesta ainakin löytyy vastaavia reittejä, Luukki on tosin "täynnä" myöskin. Sipooseen piti tulla keväällä jotain reittejä, mutta jos joku oasisi niistä paremmin kertoa.

    • Mussukko

      Onko haussa merkkitty ulkoilupolku,-reitti, vai taivallatko mielummin omia polkuja? (Vastausta olisi helpompi muovata tämän mukaan)

      • sekä että

        Kumpikin käy. merkitty toki helpompi, mutta yleensä noilla muilla "reiteillä" näkee vielä aidompaa luontoa ja harvemmin törmää kehenkään.

        annetaanko nyt tän kerran isompi painoarvo merkitsemättömille reiteille.

        Alueet joita suosittelet, niin kerro mistä maastokartasta se löytyy niin osaa ostaa oikean.


      • Mussukko
        sekä että kirjoitti:

        Kumpikin käy. merkitty toki helpompi, mutta yleensä noilla muilla "reiteillä" näkee vielä aidompaa luontoa ja harvemmin törmää kehenkään.

        annetaanko nyt tän kerran isompi painoarvo merkitsemättömille reiteille.

        Alueet joita suosittelet, niin kerro mistä maastokartasta se löytyy niin osaa ostaa oikean.

        Nuuksion, Luukkaan ja Salmen alueelta löytyy ulkoilukartta josta voi kehitellä omia reittejä, jos et suunnista keittokatoksille, niin kyllä sieltä tilaa löytyy. Karttaa myydään Nuuksion ulkoilukeskuksessa ja monesta retkeilytarvikekaupasta se myöskin löytyy.

        Vantaan ja Helsingin rajalta (tai miten ne kaupungien rajat nykyään menevät) löytyy Mustavuoren lehto, siitä on hyvä suunnistaa vaikka Sipooseen tai vaikka kierellä täyttömäelle mistä aukeaa hyvät näköalat.

        Vantaan Sotungissa on Kalkkiruukin luontopolku, polulla on pituutta 5 km, mutta tähän voi tehdä omia muutoksia. Merkitsemmättömiä polkuja pitkin pääsee vaikka Kuusijärvelle.

        Sipoon ulkoilureiteistä en osaa sanoa, muistelen lukeneeni että sinne olisi tehty jotain reittejä/viitotuksia, toivottavasti joku osaa kertoa tästä paremmin. Alueesta en ole löytänyt karttaa, mutta kokeile kansalaisen karttapalvelua.
        http://kansalaisen.karttapaikka.fi

        Fisketräsk Sipoossa, melko karu hieman suomainen järvi ympäristöineen. Parkkipaikalta viitotus järvelle (reilu kilometri polkuja), järveä ei taida pystyä kiertämään ympäri ainakaan kesällä kun muutama kesämökki siellä on. Talvella muutama pilkijä, rauhallinen paikka, maasto suota, metsää ja kalliota.

        Toivottavasti näistä jotain apua on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2845
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      108
      1120
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      931
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      877
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      744
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    Aihe