volvo v70 T5 automaattilaatikko

Haluaisin tiedostella tällaista asiaa v70 T5 vm.02 automaattilaatikon vaihteistoöljyn vaihdosta? Onko vaihteistoöljyn vaihto operaatio tehtävä merkkiliikkeessä vai voiko öljyt vaihdattaa normaaili huoltamolla? Olen myös kuullut,että vaihteistoöljyjä ei vaihdeta ollenkaan koko automaattivaihteiston kestoiän aikana n. 300-400 Tkm.Pitäneekö tällainen väittämä paikkaansa?
52955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Volvon huolto-ohjelmaan ei kuulu tuo öljyn vaihto mutta ne suosittelee vaihtoväliksi 80tkm. Eli mitä tummempi öljy sen surkeampaa se on, ja sen värin voit tarkistaa koneen takana olevasta pienestä mittatikusta, mutta putsaa huolella ympärys ettei pääse hiekkaa laatikkoon... Öljy pitää kierrättämällä vaihtaa, eli uutta öljyä laitetaan laatikkoon niin kauan että vanha öljy valuu ulos ja uutta rupee näkymään (kirkas öljy),tuon kun tekevät niin homma on hanskassa. Itse kävin volvolla teetämässä tuon vaihdon ja samalla pyysin niitä päivittämään laatikon softan ja sen jälkeen laatikko vaihtoi tosi pehmeesti ! ! !

Äänestä
  • maksoi tuo operaatio

    Äänestä

  • volvolla kirjoitti:

    maksoi tuo operaatio

    siinä 300 kieppeillä... öljy muistaakseni siinä 20 litra...

    Äänestä

  • mitä maksoit Biliassa? Vaihdatin V70 turboon vm 1999-malliin automaattiöljyt Herttoniemen Pellen Pajassa parivuotta sitten. Nyt pitäis vaihtaa samanlaiseen vm 2001:seen.(Öljy tosi kallista ja sitä meni jotakin 9 litraa silloin)

    Äänestä

  • VULVAMAN kirjoitti:

    mitä maksoit Biliassa? Vaihdatin V70 turboon vm 1999-malliin automaattiöljyt Herttoniemen Pellen Pajassa parivuotta sitten. Nyt pitäis vaihtaa samanlaiseen vm 2001:seen.(Öljy tosi kallista ja sitä meni jotakin 9 litraa silloin)

    Tässä ohje muistaa vaan katsoa oikeat öljyt sinne laatikkooon.
    http://fire.prohosting.com/juuso1/ATF-flush.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mika 81 kirjoitti:

Haluaisin tiedostella tällaista asiaa v70 T5 vm.02 automaattilaatikon vaihteistoöljyn vaihdosta? Onko vaihteistoöljyn vaihto operaatio tehtävä merkkiliikkeessä vai voiko öljyt vaihdattaa normaaili huoltamolla? Olen myös kuullut,että vaihteistoöljyjä ei vaihdeta ollenkaan koko automaattivaihteiston kestoiän aikana n. 300-400 Tkm.Pitäneekö tällainen väittämä paikkaansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu