Potilas lääkkeistä sekaisin

Moi

Onko normaalia, että kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä kärsivä potilas toimii lääkkeiden takia tosi hitaasti, ja tuntuu olevan "poissa" suurimman osan ajasta?

Sairautta on nyt jo hoidettu 2-3 vuotta, välissä oli jaksoja jolloin vaikutti melko tavalliselta. Nyt lääkitys vaihdettiin n. 3kk sitten ja siitä asti ollut todellakin sekaisin ja pihalla. Ulkopuolisen silmistä varmaankin vaikuttaisi olevan tukevassa humalassa. Ei paljon puhu ja katse harhailee. Mitä tehtävissä?
41079
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lääkärille ja vaadi lääkkeen vaihtoa,kerro mikä tilanne on.Ei kuulu maanis-debikseen.

Äänestä
  • Olen aina suhtautunt melko etäisesti tähän sairauteen, en ole liikaa kysellyt ja harvemmin puhun siitä tämän potilaan kanssa. Asumme eri paikkakunnilla (200km välimatkaa). Kiitos kuitenkin viestistäsi! Voisin vihdoinkin rohkaista mieleni ja ottaa puhelimitse yhteyttä hänen lääkäriinsä.

    Äänestä

Psyykenlääkkeet etenkin neuroleptit aiheuttavat juuri tuollaisen olon.
Sitten on vielä bentsot, joiden vaikutus voi vastata kaikin tavoin alkoholinvaikutusta.

Olo voi myös taudinkulun takia olla sekava, mutta tuollainen hitaus on varmasti lääkeperäistä.

Äänestä
  • Itselläni on kaksisuuntainen ja masennusvaiheisiin voi liittyä ihan tokkuraisuuteen asti menevää hitautta ilman lääkkeitäkin. Ainakin minulla näin. Kuuluu joillakin vakavan masennuksen oireistoon ja löytyy ihan diagnostisista kriteereistäkin termillä "motorinen hidastuneisuus". Myös äärimmäisen voimakas ahdistus voi tällaisia oloja auheuttaa jopa siinä määrin että puheen tuottaminen on vaikeaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntematon kirjoitti:

Moi

Onko normaalia, että kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä kärsivä potilas toimii lääkkeiden takia tosi hitaasti, ja tuntuu olevan "poissa" suurimman osan ajasta?

Sairautta on nyt jo hoidettu 2-3 vuotta, välissä oli jaksoja jolloin vaikutti melko tavalliselta. Nyt lääkitys vaihdettiin n. 3kk sitten ja siitä asti ollut todellakin sekaisin ja pihalla. Ulkopuolisen silmistä varmaankin vaikuttaisi olevan tukevassa humalassa. Ei paljon puhu ja katse harhailee. Mitä tehtävissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu